Homeopatie je nejznámější alternativní léčebná metoda. Název homeopatie vychází z řeckého homoios (podobný) a pathos (nemoc). Jedná se o léčebnou metodu starou více než 200 let. U jejího zrodu stál německý lékař Samuel Hahnemann.
Homeopatie klade velký důraz na individuální přístup ke každému pacientovi.
Lékaři-homeopaté neléčí pouze nemoc, ale především pacienta. Pacient představuje celek složený z fyzické části a části psychické, z nehmotné složky člověka. Tyto složky tvoří nedělitelný celek a homeopatie pracuje s nemocí komplexně – jak po fyzické stránce, tak po stránce mentální.
Práce homeopata – lékaře nebo léčitele – je tedy velmi náročná. K výkonu homeopatické praxe je potřebné patřičné vzdělání. Homeopaté používají Materii Medicu, základní dílo homeopatické literatury. Homeopatie může být samozřejmě praktikována i jako domácí samoléčba na základě použití příruček se seznamem jednotlivých homeopatických léků na různá onemocnění a potíže.
Homeopatické přípravky se připravují ze surovin živočišného, rostlinného i minerálního původu, nebo může jít o tzv. bioterapeutika, tedy o produkty vlastního lidského organismu. Homeopatika mohou být i syntetická. Suroviny musí mít především specifikovaný obraz účinku a u zdravého jedince by měly vyvolat patologický stav.
Homeopatika jsou k dostání v různých lékových formách. Nejčastěji je podáváme jako granule.
Sami jsme odpovědni za svůj život, sami si většinou přivoláváme své nemoci, nebo je získáváme jako dědictví po předcích; a je jen na nás, zda se chceme změnit, a tím i léčit. Není to lehké rozhodnutí, protože předpokládá určitou míru duchovní vyspělosti, což je schopnost nalézat a vidět své minulé prohřešky a nesprávné vzorce chování a prožívání. Proto je klasická homeopatie zařazována mezi holistické způsoby léčby.
Česká lékařská komora uznává homeopatii jako léčebnou metodu již od r. 1993. V zápisu Vědecké rady České lékařské komory ze dne 30. 6. 1993 stojí: „VR považuje homeopatii za léčebnou metodu, kterou může vykonávat a homeopatické léky předepisovat každý, kdo má oprávnění léčit.“ Tím dosáhla již na začátku devadesátých let homeopatie v ČR stejného statutu v praxi lékařů, jako je tomu v ostatních zemích EU (s výjimkou Švédska, kde může být homeopatie praktikována jen nelékaři). Od této základní, celostní, světově rozšířené homeopatie, poskytující homeopatický lék pro konkrétního člověka s jeho konkrétními problémy, byly odvozeny i různé zvláštní školy či směry, volící různé strategie v přístupu k pacientovi a jeho nemocem. Ve zjednodušené podobě může být homeopatie praktikována i jako domácí léčba nebo samoléčba podle příruček, v nichž naleznete vhodná homeopatika na různé nemoci, stavy a potíže.
Homeopatika jsou neškodné přípravky, neobsahují žádné škodlivé látky a působí na organismus tím nejjemnějším způsobem. Pokud jsou homeopatické léky správně zvoleny, způsobují nenásilné a přirozené zlepšení zdraví, ústup či vyléčení akutních i chronických potíží. Homeopatika jsou dostupná v lékárnách a bez receptu je lze koupit též v internetových obchodech.
Podrobněji viz kniha Jiřího Čehovského Homeopatie – víc než léčba
Dnes máme k dispozici homeopatické lékaře a velké množství homeopatických léků, které jsou prodávány ve formě globulek, tinktur či mastí. Máte-li ve svém okolí homeopata, je vždy dobré se s ním poradit. Ale některé léky jsou prodávány bez předpisu, takže si jimi při dobré informovanosti nemůžete uškodit.
Při užívání homeopatických přípravků je nutné vynechat kofein a mentol (pozor na žvýkačky, bonbóny a zubní pasty), protože tyto látky velmi snižují účinek léku.
lék |
původ |
na jaké příznaky |
APIS |
včela medonosná |
otoky se zarudnutím a napuchnutím, palčivé bolesti, podrážděnost a neklid |
ARNICA |
prha horská |
úrazový šok, natržení svalů, rekonvalescence, výborná pro hojení ran po porodu |
ARSENICUM ALBUM |
arsentrioxid |
zvracení, průjem, bolesti, slabosti, úzkosti |
HYPERICUM |
třezalka tečkovaná |
klimakterium, nervové kolapsy, bolesti vystřelující podél nervů |
CHAMOMILLA |
heřmánek lékařský |
všechny dětské nemoci, růst zubů u dětí |
PULSATILLA |
koniklec luční |
výkyvy nálad, menstruační potíže, plačtivé stavy |
RUTA |
routa vonná |
pohmožděniny v blízkosti kostí, namožení kloubů, namožení očí z přepracování |
MERCURIUS |
kovová rtuť |
oteklé uzliny, povleklý jazyk, silné pocení, střídavé pocity horka a zimy |
Viz též kniha Praktická homeopatie (Ing. Jiří Janča, CSc.).
Při své práci se často setkávám s otázkou, kdy se mě lidé ptají, jak je možné, že každý lékař-homeopat doporučuje na jeden problém různé homeopatické léky a rozdílná dávkování. S podobným dotazem jsme se setkali i v naší homeopatické poradně. Myslím, že odpověď paní doktorky Budkové vystihuje vše…
(Zdroj: MUDr. Věra Budková…)
Homeopatie je lékařská věda – a je skutečně na lékaři homeopatovi, jak rozhodne. Jak cítí, zná, posoudí, předpokládá – že věci budou mít význam, jsou správně pochopeny a budou mít pozitivní terapeutický účinek. Všechno toto a ještě mnohem více je potřeba pro zlepšení a návrh uzdravení.
Neexistují návody k použití, paušální jednoduchá řešení. Protože homeopatie sjednocuje nejen funkční stav pacienta v kontextu prožitém, ale i nynější stav, kdy je právě nemocen. Proto je samozřejmé, že každý situaci vnímá trochu jinak. Tak jako že každý jsme psychosomatická individualita, lidé. Ne stroje a roboti.
Jelikož jsem lékařům-homeopatům již pátým rokem nablízku, vím, že homeopatie není „lehká“ medicína. Homeopat musí být především dobrým pozorovatelem. Lékař-homeopat má svým způsobem delší cestu k léku. Najít a doporučit pacientovi nejvhodnější kombinaci homeopatických léků vyžaduje určité nadstandardní úsilí.
Potvrdila mi to nedávná návštěva paní doktorky Budkové, kam jsem dorazila se svým 4letým synem. Syn měl velmi těžký, namáhavý kašel, který trval téměř 4 dny a nelepšil se. Bylo jasné, že se nejedná o pouhé nachlazení z prochlazení, ale že půjde nejspíše o virózu. Vyšetření paní doktorky a následné homeopatické doporučení mě naprosto nadchlo! Pokud měl někdo z vás možnost sledovat postup, jak lékař-homeopat určuje svému pacientovi lék, pak se mnou bude zcela jistě souhlasit, že homeopatie je opravdu uměním.
Homeopat totiž neléčí pouze nemoc, ale především nemocného člověka. Musí být stále ve střehu, musí umět pozorovat, posuzovat, porovnávat, a hlavně neustále studovat…
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Zdroj: svethomeopatie.cz, celostnimedicina.cz a homeopatickepripravky.cz
Související články: Praktická homeopatie – cesta ke zdraví – rádce pro celou rodinu, Homeopatie – nádherné a velké dědictví přírody
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz