REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Léčba kmenovými buňkami – jak si vybrat odběrové zařízení?

17/10 Moje zdraví

V poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Metoda je cenná především proto, že během léčby dochází k regeneraci kloubu vlastními kmenovými buňkami, které lze pohodlně získat jednoduchým odběrem tukové tkáně. Navíc při zákroku je pacient plně při vědomí a místo odběru má jen lokálně znecitlivěno. Odběrem se získává tuková tkáň obsahující takové kmenové buňky, které mají schopnost sebeobnovy a transformace ve zdravou tkáň, díky čemuž mohou léčit řadu onemocnění.

Kmenové buňky

Léčbu artrózy kmenovými buňkami je možné podstoupit po vstupním vyšetření, tzv. konzultaci. „Vyšetření probíhá na pracovišti odběrového zařízení, které smluvně spolupracuje s tkáňovým zařízením. V odběrovém zařízení po konzultaci provádějí miniliposukci a aplikaci léčebného preparátu. Zpracování lipoaspirátu (tukové tkáně) zajišťuje tkáňové centrum," přibližuje správný postup léčby MUDr. Čapková.

Kmenové buňky jsou nediferencované živočišné buňky, které mají schopnost se dělit (proliferovat) a přeměnit se na jiný buněčný typ (diferenciovat). Tato schopnost umožňuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části těla, které se skládá např. z buněk, které se neumějí dělit.

(Zdroj: Wikipedie.)

 

Jak má vypadat odběrové zařízení

Na operační sál, kde je miniliposukce prováděna, musí navazovat ambulantní část, a nezbytné je i sociální zařízení a čekárna. Zdravotní zařízení by také mělo zajišťovat i pooperační péči (komplexní vyšetření ortopedem, kontrolní vyšetření, převaz rány a punkce kloubu). Zásadní je i technická výbava pracoviště, na kterém by rozhodně neměla chybět návaznost na zobrazovací metody (RTG – rentgen, SONO – ultrazvuk, MRI – magnetická rezonance, CT – počítačová tomografie) v rozsahu odpovídajícím počtu ošetřených pacientů a množství prováděných výkonů. Dále by také odběrové zařízení mělo spolupracovat s biochemickou laboratoří, mít dostatečné limity pro péči umožňující diagnostiku onemocnění pohybového aparátu, mít zajištěnou návaznost na lůžkové ortopedické zařízení v případě potřeby operačního ošetření kloubů před léčbou buňkami a dostatečné limity pro rehabilitační péči.

Co vše pacient při léčbě kmenovými buňkami podstupuje

Vyšetření před zákrokem a konzultace

Aby mohl být pacient řádně léčen kmenovými buňkami je v první řadě nutná odborná konzultace, při níž je provedeno i komplexní vyšetření. To zahrnuje klinické vstupní vyšetření, zhodnocení rentgenové a ultrazvukové dokumentace a sestavení individuálního léčebného plánu. Konzultace trvá zpravidla 20–30 minut. Během této doby je pacient informován o povaze léčby, rizikách a výsledcích dosavadní léčby a o přípravě na zákrok. Pacientovi je zároveň vysvětleno, jak se má chovat a stravovat před aplikací kmenových buněk.

Odběr kmenových buněk z tukové tkáně

Kmenové buňky se získávají z tukové tkáně zcela šetrným zákrokem, před nímž je místo odběru lokálně znecitlivěno. Odběr se provádí na operačním nebo zákrokovém sále a vede jej lékař – ortoped, traumatolog nebo plastický chirurg.

Pacient se na zákrok nemusí speciálně připravovat. Postačí, když bude 3 hodiny před zákrokem lačný, po zákroku už pak může normálně ihned jíst. V případě, že je to možné, přestane pacient týden před zákrokem s užíváním léků na bolest, vhodné je také nepít alkohol, dodržovat životosprávu a pitný režim.

Tyto zásady je ideální dodržovat ještě cca 6 týdnů po zákroku.

Kmenové buňky se získávají z tukové tkáně většinou v oblasti břicha. Vstupy po jejich odběru jsou dva zhruba o velikosti 4 mm a hojí se přibližně 12 dní. Vstupy se nešijí, pouze zalepí speciální náplastí. Jizvy po odběru většinou už nejsou po 3 měsících patrné.

Zpracování a aplikace kmenových buněk

Ihned po odběru kmenových buněk přichází na řadu jejich zpracování. Lipoaspirát – odebraná tuková tkáň – je zpracována do podoby léčebného přípravku a ještě v ten samý den aplikována pacientovi do postižného kloubu. Aplikací pacient získá zhruba 50 000 kmenových buněk.

 

Odchod domů a klidový režim

Po aplikaci kmenových buněk odchází pacient domů. „V následujících 3 dnech doporučujeme klidový pooperační režim a prvních šest týdnů je vhodné vynechat sportovní zátěž, léky charakteru nesteroidních antirevmatik a alkohol," upozorňuje MUDr. Martina Čapková.

Pravidelné kontroly a rehabilitace

Součástí péče o pacienta jsou pravidelné kontroly, protože aplikací kmenových buněk péče nekončí. Kontrola by měla proběhnout týden po aplikaci a následně pak v 6. týdnu od zákroku. Při bezproblémovém hojení jsou pravidelné kontroly dále stanoveny na 3., 6. a 12 měsíc. Rehabilitace je součástí komplexní péče o pacienta a je obvykle zahájena 6. týdnů po zákroku. Správné odběrové zařízení tedy nabízí komplexní péči – nejen samotný zákrok, ale i následnou rehabilitaci, která je v ceně celého zákroku.

Mohlo by vás zajímat
  • Léčba kmenovými buňkami není prozatím hrazena pojišťovnou, každopádně kvalitní odběrové zařízení poskytne pacientovi komplexní péči od vstupního vyšetření a konzultace přes odběr a aplikaci kmenových buněk až po pravidelné kontroly a rehabilitaci. Na to vše platí jednotná cena, okolo 30 000 Kč za kloub, a pacient už dále víc nedoplácí. Při léčbě velkého kloubu se cena pohybuje okolo 38 000 Kč.
  • Nejlepší výsledky jsou zaznamenány u pacientů se středně těžkou artrózou kloubů. Léčbu je možné použít i u pacientů trpících těžkou artrózou, kde se neočekává úplné vyléčení, ale zásadní zlepšení zdravotního stavu a zmírnění bolestí. Jak bylo zjištěno, 89 % pacientů s těžkou artrózou zaznamenalo alespoň poloviční zmírnění potíží a polovina z nich mluví dokonce o zlepšení o 75 %.
  • Kmenové buňky se hodí pro léčbu nižších stadií artrózy, kde léčebný efekt přetrvává delší dobu. Relativně dobré výsledky jsou zaznamenány i u pacientů s těžším nálezem, ale zde většinou dochází k významnému zlepšení, ale ne úplnému vyléčení. Nelze v žádném případě říci, že léčba kmenovými buňkami je alternativou léčby endoprotézou.
  • Poliklinika I. P. Pavlova je prvním pracovištěm, které pacientům nabízí komplexní péči – sledování pacienta od prvního vyšetření přes odběr vlastních kmenových buněk z tukové tkáně a jejich odbornou aplikaci až po soustavný profesionální dohled při následné rekonvalescenci. Svým pacientům poskytuje první konzultaci bezplatně a nezávazně.

Zdroj: MUDr. Martina Čapková, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha

Související zdravotní problémy


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru