REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Helikobakter pylori může být nenápadný zabiják

17/7

Bakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v jejich žaludku vůbec nevadí, může se z něj vyklubat i pořádně nepříjemný návštěvník. Lékaři dnes mají za to, že helikobakter může svému hostiteli přivodit celou škálu chorob od žaludečního vředu až po rakovinu žaludku nebo slinivky…

 

Neprávem obviňovaný stres

Až do osmdesátých let se věřilo, že základní příčinou žaludečních vředů je stres, nepravidelná strava a nadměrná konzumace černé kávy. Tomuto názoru udělal čáru přes rozpočet australský vědec Barry Marshall, který se ve výzkumném zanícení neváhal sám schválně nakazit helikobakterem, jen aby dokázal, že právě tato bakterie a nic jiného je hlavním viníkem a příčinou žaludečních vředů.

Marshallovi se jeho pokus vyplatil. V roce 2005 získal spolu se svým kolegou Robinem Warrenem za objev Nobelovu cenu, a celému lidstvu tak vrátil potěšení ze stresu a šálku pořádně černé kávy.

Přestože je toto onemocnění jednoznačně nejčastější, žaludečními vředy působení helikobaktera nekončí. Tato bakterie je v současné době považována také za jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny žaludku. Na základě odborných studií byl helikobakter zařazen v roce 1994 do skupiny významných karcinogenů. Podle některých studií se helikobakter podílí také na vzniku rakoviny slinivky, a tato zákeřná bakterie způsobuje i zhoubné onemocnění nazývané žaludeční MALT lymfom.

Vypuďte helikobakter

Přes jeho nespornou karcinogenitu je u nás helikobakterem infikována velká část populace, a samozřejmě ne všichni nakažení jedinci onemocní jednoho dne rakovinou žaludku. Přesto lidé, kteří mají rakovinu žaludku například v rodině, nebo mají jinak zvýšené riziko tohoto typu nádoru, by se měli infekčního karcinogenu v žaludku nekompromisně zbavit.

V současné době se používá osvědčená kombinace antibiotik, která obvykle dokáže helikobakter ze žaludku vypudit, a také zajistí, že se tam velmi pravděpodobně již nevrátí. Testy na přítomnost helikobaktera v žaludku se dají provést z krve, nebo také ze vzorku stolice. Všechny problémy ohledně helikobaktera a všech neplech, které nám působí, spadají do oblasti zájmu odborného lékaře – gastroenterologa.

Helikobakter pylori: strava – jak jíst?

Je třeba jíst pravidelně a v klidu, tedy bez stresů, že v práci něco nestíháme, nebo že máme spoustu jiných restů (na odbourání stresu je vhodná pravidelná fyzická aktivita, nebo různé relaxační metody). Jíst se doporučuje častěji, a menší porce. Pojídání velkých porcí najednou by mohlo náš organismus zbytečně zatížit na dlouhou dobu trávením. Při polykání je třeba dbát na malá a dobře rozkousaná sousta (až kašovité konzistence), která jsou lehce stravitelná. Z našeho jídelníčku bychom měli vyloučit potraviny, které nám obvykle způsobují žaludeční problémy – například pikantní, kořeněná nebo mastná jídla. A samozřejmě musíme omezit alkohol, cigarety a silnou kávu.

Helikobakter pylori: strava – co jíst?

Při výběru potravy, kterou je třeba v našem jídelníčku upřednostnit, je důležité si uvědomit zásadu, že potřebujeme tlumit žaludeční sekreci. Při přípravě jídel bychom měli dát přednost vaření, dušení a pečení na vodě. Vhodnými potravinami k jídlu nebo pro přípravu jídel jsou: bílé maso; ryby; rostlinný olej, ovesné a pšeničné vločky; tmavý chléb; minerálky s vyšším obsahem sodíku; potraviny s vyšším obsahem vlákniny a vitamínu C.

Helikobakter pylori: strava – co nejíst?

Při zásadách zdravého stravování – a při této infekci – je důležité z našeho jídelníčku některé potraviny vyloučit úplně, nebo silně omezit. Jsou to potraviny, které působí na organismus dráždivě a způsobují plynatost, tedy: sladké bublinkové nápoje a obecně nápoje s vysokým obsahem oxidu uhličitého a kofeinu, pikantní kečup, syrová zelenina jako rajčata, cibule, česnek, paprika či okurka, tučné a uzené maso, slané oříšky, bílé pečivo, příliš sladké ovoce, tučné dorty a hodně sladké cukrářské výrobky. Také není vhodné při vaření používat hodně tuků a smažení, a je třeba dát pozor na to, aby se nám jídla při vaření nepřepalovala. Jídla je také potřeba nepřesolovat, a vyhnout bychom se měli konzumaci příliš horkých či studených jídel.

 

Zdroj: National Cancer Institute: Helicobacter Pylori and cancer – fact sheet, http://helikobakterpylori.sk/sk/helikobakter-strava/

 


Další články

Jaké typy krémů používat v zimě, abychom svoji pokožku…

21/1

Pleť je velmi citlivá a náchylná, zvláště pak v zimním období. Jak o ni ale správně pečovat a jaké krémy používat? Pojďme se zaměřit se na jednotlivé…

více

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru