Studené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili žít a po příčině nepátrají. Říká se, že teplo musí být hlavně od nohou, pokud vás ale často zebou i ruce, v něčem bude problém.
Studené ruce a nohy jsou symptomem různého problému se zdravím. Například potíže s cévami, ledvinami, štítnou žlázou nebo chudokrevností.
Studené končetiny se mohou objevit i při akutních stavech, například při opakovaných průjmech, dehydrataci, zvracení, při akutních břišních příhodách. „Studenost“ končetin má na svědomí nedostatečné prokrvení. Stav neustálého chladu končetin může být nebezpečný, vždy závisí na stanovení diagnózy a určení stadia případné nemoci. V první řadě je nutné vyšetření u praktického lékaře, který stanoví předpokládanou příčinu a na základě toho naordinuje příslušná vyšetření. K nim patří celkové vyšetření včetně krevního tlaku, EKG, krevní odběry, sonografické vyšetření cév apod. Lékař by měl stanovit průtoky krevními cévami a součástí diagnostiky by mělo být i kardiologické a endokrinologické vyšetření. Pocit studených rukou vzniká při zúžení cév v důsledku aterosklerotického procesu (většinou u dolních končetin): u pacientů s vysokým cholesterolem nebo cukrovkou, také při neléčeném vysokém krevním tlaku, když jsou zúžené periferní cévy. Když ale pocit studených končetin vznikne náhle, celkově se vám zhorší stav a k pocitu chladu se přidruží i bolesti končetin a „zbělení", vyhledejte ihned lékaře.
Bát se nemusíte v případech, kdy je pocit studených končetin mírný (souvisí s teplotou vnitřního prostředí) a také jste-li náchylní k reakci na chlad. Důležité je, zda se dostaví efekt po příslušném zahřátí.
Touto nemocí bývají postižení lidé, kteří jsou velmi citliví na chlad. Nemocnému náhle zblednou a zkřehnou prsty, ruce, někdy i nohy. Ve vážných případech prsty zmodrají a objeví se palčivá bolest. V určitém životním období trpí touto poruchou asi pět procent lidí, převážně žen. Pokud se choroba neléčí, trvají ataky většinou 15 až 30 minut.
Jde o systémové revmatické onemocnění, které postihuje pojivové vazivo cévní stěny nebo orgánu. Nemoc většinou způsobují kontrakce malých tepen, které přivádějí krev do povrchových vrstev kůže. Tyto kontrakce vznikají následkem chladu. Někdy jsou kontrakce vyvolány i vibracemi elektrických nástrojů, léky užívanými na jiné nemoci, tlakem, když něco svíráme, nebo kouřením. Syndrom se však vyskytuje i při imunologických a hematologických chorobách.
Jsou-li příznaky velmi výrazné a neustupují po normálním zahřátí, lékař většinou předepíše léky na podporu krevního oběhu. Terapeuti jsou přesvědčeni, že starosti a nervozita snižují množství krve, která přitéká do končetin, a to hlavně do prstů na rukou i na nohou. Předpokládá se, že to platí zejména u lidí k Raynaudově chorobě náchylných.
Když se vyloučí onemocnění, která způsobují pocit chladu, je dobré dodržovat přiměřený pitný a stravovací režim, přijímat dostatek zeleniny a vlákniny. Masáž a horká lázeň mohou pomoci. Pokud je to nutné, spěte v ponožkách a u postele mějte připravenou termosku s teplým čajem pro případ, že byste se probudili zimou.
Horký grog se zdá být tou správnou věcí, když vás zebou ruce a nohy. Jestliže jsou však příčinou vašich studených končetin oběhové potíže, zapomeňte na alkohol. Jeho pitím se sice můžete přechodně zahřát, avšak alkohol ztěžuje udržování tělesné teploty a může dokonce zvýšit podchlazení.
Zdroj: http://www.cpzp.cz/clanek/3206-0-Mate-vecne-studene-ruce.html
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz