REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdraví – základní informace

Infekce a možnost ochrany - prevence

Možnosti ochrany před infekčními chorobami, vůči kterým existuje očkování

Jsou to např. žlutá zimnice, japonská encefalitida, břišní tyfus, cholera, virová hepatitida typu A, meningokokové nákazy, vzteklina apod. Důležité je připomenout, že jsou i běžné infekce, někdy označované jako dětské infekční nemoci, které v našich zeměpisných šířkách nenajdeme, ale přesto v některých státech jsou rizikem i pro dospělé osoby.

Jedná se o dětskou přenosnou obrnu, tetanus, záškrt, spalničky apod. Proto je vhodné si před takovou cestou zkontrolovat dosavadní stav očkování, zejména proti tetanu (a případně se nechat přeočkovat), a event. i proti záškrtu a dětské přenosné obrně.

Očkování proti klíšťové encefalitidě (alespoň 2 dávky očkování podané v intervalu 1–2 týdnů, minimálně 14 dní před pobytem v ohrožených oblastech) i v Evropě. Prospěšné pro každého je i očkování proti virové hepatitidě typu A – stačí 1 dávka 14 dní před prázdninovým pobytem v kolektivu (např. kempink, tábor, chataření, dětský ozdravný pobyty atd.).

Rekapitulace infekčních onemocnění před letními cestami, kterých se lze vyvarovat očkováním:

Klíšťová encefalitida

Riziko této nákazy existuje prakticky na celém našem území, stejně jako v celém středoevropském regionu. Možnost nákazy se snižuje s rostoucí nadmořskou výškou, takže pro dovolenou v horách je toto očkování nadbytečné. V každém případě je vhodné chránit očkováním nejen děti, ale hlavně dospělé osoby. Lze použít i zrychlené očkování proti klíšťové encefalitidě, které do prázdnin vytvoří dostatečnou ochranu. Základní očkování tvoří 3 dávky, avšak alespoň 2 podané dávky již chrání před klíšťovou encefalitidou po celou dobu prázdnin. Ti, kdo byli v minulosti očkováni proti klíšťové encefalitidě, by si měli ověřit, zda je jejich poslední očkování ještě platné, tzn. zda nebylo provedeno dříve než před 3 lety (platí pro vakcínu Encepur), případně 5 lety (platí pro vakcínu FSME).

Virová hepatitida typu A

Častou příčinou virové hepatitidy bývá kontaminace pitné vody nebo potravin. Přenáší se poměrně snadno, orofekální cestou. K ochraně, která se vytváří již týden po očkování, stačí pouze jedna dávka vakcíny. V případě, že nemoc vypukne, šíří se rychle a zkazí celé prázdniny, a ještě několik měsíců po uzdravení má pacient dietní režim a další omezení. 

Meningokokové onemocnění

Snadno se můžeme setkat s bacilonosičem, který přenese blízkým kontaktem toto onemocnění na osobu vnímavou pro meningokokové onemocnění. Lze se vyvarovat alespoň nákazy vyvolané skupinou C a A. Stačí podat pouze jednu dávku a do 14 dní je očkovaná osoba chráněna. Toto očkování má smysl zejména pro mladé dospívající či dospělé osoby ve věku zhruba 15–25 let. Lze používat jak tradiční kombinovanou vakcínu proti oběma skupinám, A i C, nebo novou konjugovanou vakcínu proti nákazám vyvolaným skupinou C. Všechna zmíněná infekční rizika souvisí s pobytem v České republice nebo v evropských zemích. Pokud cestujete do exotických krajin, rizika infekčních onemocnění jsou vyšší – před cestou se včas poraďte s lékaři.

 

Zdroj: dle materiálů IRIS

 

 

Více informací - související zdravotní problémy


Související zdravotní problémy

Související obecné informace


Související publicistika

Alkohol a dibetes se nemají rádi. Občas se však snesou

4/4

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…

více

Beta karoten

20/5

Betakaroten je nejznámější z 50 karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Absorpce beta karotenu probíhá v tenkém střevě. Množství…

více

Bolest zad: daň za pohodlné posezení a špatnou postel

5/12

Jak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…

více

Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory…

2/5

Podívejme se na alkoholovou závislost z lékařského pohledu – co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí…

více

Dopřávali jste si o dovolené? Pozor na cholesterol!

3/10

Zdrojem cholesterolu jsou pro člověka tučné živočišné produkty. Tedy maso, mléčné výrobky, máslo, sádlo či vejce. Mnohdy si ani neuvědomujeme,…

více

Helikobakter pylori může být nenápadný zabiják

17/7

Bakterii Helikobakter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v…

více

I tapety mohou vyvolat migrénu

16/10 Moje zdraví

Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy…

více

Léčba kmenovými buňkami – jak si vybrat odběrové zařízení?

17/10 Moje zdraví

V poslední době se stále častěji mluví o kmenových buňkách v souvislosti s léčbou artrózy. Jedná se totiž o oficiální metodu schválenou Státním…

více

Máte věčně studené ruce nebo nohy?

24/8

Studené ruce nebo nohy nejsou nemoc, ale mohou být projevem nějaké choroby. Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí. Mnozí se s ním naučili…

více

Minerály v lidském těle. Proč jsou tak důležité a kde je…

24/10

Minerály sice představují pouze asi 3% naší váhy, přesto jsou ale pro správné fungování těla naprosto nepostradatelné. Bohužel si mnoho lidí stále…

více

Ovocem při dietě šetřete

9/1

Myslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze…

více

Paraziti v nás – téma, o kterém se příliš nemluví

10/7

Paraziti jsou živé organismy, které se přiživují na tělech živočichů. Nevyhýbají se ani lidskému. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím…

více

Proč je dobré cítit se špatně

4/4

Chceme se radovat a zažívat jen samé příjemné věci. Nechceme být smutní. Jenže jsme, alespoň občas. Naštěstí platí, že všechno zlé na světě je k…

více

Rentgen a CT škodí zdraví, ale TRD nikoliv

18/10

Naši klienti se často ptají, proč termoregulační diagnostiku (TRD) nevyužívají běžně klasičtí lékaři. Vždy jim odpovídáme, že na to se musí zeptat…

více

Síla pozitivního myšlení

4/6

Pozitivně smýšlející lidé jsou super. Dokáží motivovat nejen sami sebe, ale i své okolí. Dokáží rozveselit a dobře naladit. Snažím se být pozitivně…

více



Další články - Zdraví – základní informace


Zdravotní problémy - Zdraví – základní informace

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru