Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Imunita je schopnost organismu bránit se škodlivým látkám a odolnost proti nemocem.
Proděláním některých dětských nemocí naše imunita sílí – tělo se totiž učí bránit patogenům, se kterými se v průběhu života bude potýkat, a ukládá si do zásoby látky (B lymfocyty), které jsou odpovědné za tvorbu protilátek.
Ochrannou funkci má v těle každý orgán. Na posilování imunity se přímo podílí lymfatický systém, který odvádí z těla škodlivé látky.
Významná pro naši imunitu je funkce brzlíku, kde dozrávají tzv. T lymfocyty, buňky klíčové pro rozběhnutí imunitní reakce.
Poruchy imunity z 90 % souvisí se špatnou funkcí střeva. Sliznice tenkého střeva je složena z miniaturních výstupků – klků, ve kterých se tvoří protilátky zvané imunoglobuliny. Střevo je osídleno různými druhy prospěšných mikroorganismů, které musí být v rovnováze. Jenže naše mnohdy špatná životospráva často střevní imunitu, tj. tuto rovnováhu, ničí.
Hlavní funkcí imunitní soustavy je rozpoznat antigeny tělu vlastní, a odstranit ty, které jsou tělu cizí – má nás chránit před škodlivými vlivy zevního i vnitřního prostředí.
První z nich vznikají v kostní dřeni, zatímco druhé v brzlíku. Systém pracuje ve spolupráci i s jinými orgány těla. V těle jsou místa, kde lymfocyty plní své různé funkce, a orgány, kde se zachytí cizí molekuly a kde jsou i likvidovány – slezina, lymfatické uzliny, slepé střevo, krční mandle, oblasti tenkého střeva (Peyerovy pláty), tkáně v zadní části nosu – tzv. nosní mandle. Imunitní systém je řízen endokrinním systémem a nervovým systémem, vlivem našeho myšlení a stavu naší mysli.
Hlavní funkcí imunitní soustavy je rozpoznat antigeny tělu vlastní a odstranit ty tělu cizí. Funguje na podkladě složité sítě specifických a nespecifických kontrol a regulací.
Nespecifická (vrozená) imunita reaguje se všemi antigeny stejně. Hlavní buněčnou složkou je fagocytární systém, který pohlcuje a rozkládá mikroorganismy. Hlavní rozpustnou složkou jsou proteiny komplementu.
Funkcemi specifické imunity je učení, přizpůsobování se a paměť. Její buněčnou složku představuje lymfocyt (T buňky, B buňky, a non-B non-T buňky), rozpustný v imunoglobulinech (IgM, IgG, IgA, IgD, IgE).
Slabá imunita pak snadno podléhá různým patogenům a toxinům a cesta ke vzniku různých alergií, infekcí, ale i rakovinného bujení je otevřená.
Při celkových projevech zánětu, opakovaných infekcích – viz blíže samostatné sekce: Teplota, Astma, Bolest v krku, Alergie.
Blíže viz sekce Alergické problémy v tomto projektu.
K onemocněním imunitního systému patří čtyři velké skupiny onemocnění. Jsou to imunodeficience, autoimunitní onemocnění, vaskulitidy a alergická onemocnění.
Imunodeficience jsou poruchy imunitního systému, které vedou ke zvýšené náchylnosti k infekcím. Obecněji se jedná o jakoukoli poruchu mechanismu imunity. Tyto choroby mohou probíhat skrytě, kdy je porušena pouze určitá složka imunitního systému a zbylé součásti jsou schopny defektní funkci této složky zastat. Častěji ale dochází k manifestním onemocněním se závažnými celkovými projevy.
Imunodeficience se dělí na primární (při vrozeném postižení imunitního systému) a sekundární (imunodeficience je důsledkem jiné základní choroby). Dále se dělí podle toho, jaká složka imunitního systému je postižena. Příčiny primárních onemocnění jsou většinou na genové úrovni, v případě sekundárních jsou příčinou nejčastěji leukémie, metabolické choroby (cukrovka), podvýživa, otravy, mnohočetná poranění, nádorová onemocnění, některé léky a stavy po odstranění důležitých lymfatických orgánů (slezina, brzlík).
Druhou skupinu tvoří autoimunitní choroby, při kterých v těle vznikají protilátky proti vlastním buňkám. Některá z těchto onemocnění jsou zaměřena pouze na určité orgány nebo tkáně (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, celiakie, autoimunitní hepatitidy, autoimunitní endokrinopatie – Graves-Basedowova choroba, Addisonova choroba, některá neurologická onemocnění – myasthenia gravis, roztroušená skleróza, některé cytopenie, autoimunitní kožní onemocnění – pemphigus, pemphigoid), jiná postihují organismus jako celek (systémová onemocnění pojiva, revmatoidní artritida, sarkoidóza). Příčina jejich vzniku není známa, předpokládá se kombinace vnějších a vnitřních faktorů.
Třetí skupinou jsou vaskulitidy. Je to různorodá skupina onemocnění, jejímž společným znakem je zánětlivé postižení cév, které vede k jejich neprůchodnosti, případně porušení jejich stěny s krvácením. Dělí se podle toho, zda postihují velké, střední nebo malé cévy. K nejznámějším vaskulitidám patří arteritis temporalis, Takayasuova arteritida, polyarteritis nodosa, Kawasakiho choroba, Wegenerova choroba a Henoch-Schönleinova purpura.
Alergická onemocnění jsou čtvrtou skupinou poruch imunitního systému. Na jejich vzniku se podílí více faktorů, významná je dědičná dispozice, která v kombinaci s vnějšími faktory může vést ke vzniku alergie. Alergie může vznikat téměř na jakékoli cizorodé látky, často se alergie kombinují. Velmi často se alergie vyskytují u lidí trpících astma bronchiale. Velmi závažné jsou alergie na léky, které mohou mít fatální následky. Nejhorší formou alergií je anafylaktický šok, což je závažný, život ohrožující stav.
Onemocnění imunitního systému jsou většinou závažná onemocnění, vyžadující dlouhodobou, někdy celoživotní léčbu, kombinovanou s režimovými opatřeními, nutnými pro předcházení výskytu komplikací těchto chorob.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Život v civilizovaném světě je spojen s řadou vlivů (znečištění prostředí, chybná životospráva) narušujících schopnost aktivace imunitních buněk a imunitu oslabujících. Tento faktor je možno ovlivnit.
Zejména na jaře je velice důležitá činnost jater – čistí organismus od toxických látek, podílejí se na trávení a zpracování tuku – s tím souvisí i jarní únava.
Jaké homeopatické léky na posílení imunity doporučuje nejčastěji svým pacientům paní doktorka MUDr. Eva Kettmannová, odbornice v homeopatii?
Na posílení imunity často nemocných dětí, které navštěvují kolektiv a procházejí tzv. „imunitním tréninkem“, doporučuji užívání těchto homeopatických léků:
Nicméně v homeopatii neexistuje paušální návod. Homeopatie je léčba individuální a pro daného pacienta může na stejný problém existovat jiný lék. Proto je zejména u dětí se sníženou imunitou nutné konzultovat stav dítěte s lékařem, odborníkem v homeopatii.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Všechny přípravky mohou reagovat s jinou imunomodulační léčbou, proto je nutné vždy kontrolovat možné interakce. Imunostimulační účinek může snižovat účinek protizánětlivých a zejména imunosupresivních léčiv, proto se všeobecně imunomodulace nedoporučuje u pacientů po transplantaci, s autoimunitním onemocněním, AIDS nebo hematoonkologickým onemocněním.
Lékaři v poslední době mluví o tzv. oxidačním stresu, který by mohl být příčinou mnoha civilizačních onemocnění (ischemické a kardiovaskulární onemocnění, ale také rakovina). Vše ovlivňují volné radikály, které se v našem organismu vytvářejí vinou stresu, znečištěného životního prostředí a dalších rizikových faktorů dnešní doby.
Organismus se jim snaží bránit tzv. antioxidanty, kterými jsou především vitaminy A, C a E, ale také např. minerál selen.
bývá provázen řadou nespecifických znaků od nadměrného padání vlasů, přes lámavost vlasů i nehtů až k popraskání ústních koutků. Nedostatek zmíněných látek může však vést také k závažnějším onemocněním, jako jsou šeroslepost nebo poruchy trávení.
Také důvod zvýšeného výskytu infekčních onemocnění můžeme hledat v nedostatku vitaminů, který souvisí se sníženou imunitou.
Vitaminy a minerály nás provázejí celým životem – jejich název byl ostatně odvozen od latinského slova vita – život.
V současné době známe 13 vitaminů. V tabulce najdete stručný přehled základních informací o jednotlivých vitaminech a minerálech, které je důležité doplňovat:
Vitamin nebo minerál |
zdroj |
funkce |
projevy nedostatku |
Vitamin A |
syrová mrkev, |
nezbytný pro správnou funkci zraku |
šeroslepost |
Vitamin C |
černý rybíz, brambory |
důležitý např. pro |
únava, malátnost |
Vitamin D |
ryby, avokádo |
nezbytný pro hospodaření s vápníkem a fosforem |
poruchy trávení, křeče |
Vitamin E |
olej z pšeničných klíčků, |
antioxidant, prevence kardiovaskulárních onemocnění, zpomaluje stárnutí |
poruchy trávení |
Vitamin K |
kapusta, listový špenát |
důležitý především pro dobrou funkci krevní srážlivosti a ukládání vápníku do kostí |
zvýšená náchylnost ke krvácení |
Vitamin B1 |
celozrnné produkty |
účastní se metabolismu |
únava, ochabující paměť |
Vitamin B2 |
mléko a mléčné výrobky |
podílí se na metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků |
popraskané ústní koutky a pálící oči |
Vitamin B5 |
luštěniny |
podílí se na reakcích |
nebyla u člověka popsána |
Vitamin B6 |
telecí játra, banány |
podílí se na metabolismu |
střevní potíže, |
Vitamin B12 |
kuřecí játra, hovězí maso |
důležitý pro tvorbu |
bílé rty, povleklý jazyk |
Biotin |
sója, ořechy |
nezbytný pro správný |
záněty kůže, |
Niacin |
pivovarské kvasnice, |
účastní se získávání |
zhrubnutí kůže, |
Kyselina |
listy špenátu, čočka |
podílí se prakticky na všech růstových a vývojových procesech v organismu |
anémie (chudokrevnost) |
Vápník |
mléko a mléčné výrobky |
nezbytný pro růst |
osteoporóza |
Fosfor |
vejce, sýry |
důležitý pro |
nedostatek je spíše |
Chlór |
kuchyňská sůl |
podporuje trávení |
křeče, nedostatečné |
Draslík |
brambory, vejce |
reguluje obsah vody v organismu |
únava, nemoci ledvin |
Hořčík |
zelí, kapusta |
nezbytný pro funkci svalů |
nevolnost a zvracení |
Železo |
špenát, |
|
anémie (chudokrevnost) |
Jód |
mořské ryby |
řídí správný růst a vývoj nervového systému |
zhoršená paměť, deprese |
Měď |
vejce, brambory |
účastní se krvetvorby |
vyskytuje se spíše vzácně |
Mangan |
brusinky, zelí |
uplatňuje se při tvorbě a obnově kostí |
nedostatek manganu se vyskytuje spíše vzácně |
Molybden |
obiloviny, luštěniny |
podporuje normální růst a vývoj buněk |
nedostatek molybdenu se vyskytuje spíše vzácně |
Zinek |
maso, ryby |
zvyšuje obranyschopnost organismu |
narušení imunitního systému |
Chróm |
maso, sýry |
podílí se na stabilizaci hladiny cukru v krvi |
poruchy rovnováhy metabolismu cukrů |
Křemík |
mléko, zelenina |
nezbytný pro správný |
projevy nedostatku nebyly zatím u člověka popsány |
Bór |
avokádo, sójové maso |
prevence osteoporózy |
projevy osteoporózy |
Doplňování vitaminů a minerálů lze provádět i formou multivitaminových přípravků.
Nevýhoda úpravy potravin je ve veliké citlivosti vitaminů i minerálů vůči vnějším podmínkám (teplotě, vlhkosti, vzduchu a světlu). Obsah vitaminů a minerálů v přijímané stravě se liší v závislosti na odrůdě, podnebí, půdě, zralosti plodů, ale také způsobu sklizně, dopravy a skladování. K většině ztrát dochází při tepelném zpracování (pasterizaci, sterilizaci, ale i obyčejném varu v kuchyni).
U starších osob nastává ještě jedno riziko, a tím je zhoršené vstřebávání.
Potraviny, které člověk denně konzumuje, by měly obsahovat všechny živiny v rozumném množství.
weby celostnimedicina.cz, samoleceni.cz, zdravi4u.cz, a další zdroje - Seznam
Název | Oscillococcinum |
---|---|
Doplňek názvu | 6X1GM |
SUKL kód | 96704 |
Velikost balení | 6X1GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | RHINALLERGY |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 20537 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | Celaskon 500 mg červený pomeranč |
---|---|
Doplňek názvu | 10X500MG |
SUKL kód | 17292 |
Velikost balení | 10X500MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON LONG EFFECT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30776 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon tablety 100 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 40X100MG |
SUKL kód | 76188 |
Velikost balení | 40X100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | MULTI-SANOSTOL |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 14078 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | PHARMATON GERIAVIT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 14394 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | PHARMATON GERIAVIT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 14393 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | VITAMIN E 100-ZENTIVA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 10430 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 94850 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 96406 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 100 MG OCHUCENÉ TABLETY |
---|---|
Doplňek názvu | 100MG 100 |
SUKL kód | 169210 |
Velikost balení | 100MG 100 |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz