REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zdravotní problémy

Varovné příznaky dětských onemocnění

Varovné příznaky dětských onemocnění

První známky nemoci zachytí rodiče, kteří podle chování dítěte poznají, že se něco děje. Dítě je méně aktivní nebo podrážděnější. Jestliže jsou dítěti méně než dva roky, obvykle snadno poznají, kdy mu není dobře. Bude vypadat podrážděně a ustavičně plakat a zvuk pláče bude asi úplně jiný, než zdravý „vřískot“, na který jsou zvyklí.

U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší vyhledat radu lékaře, když se zdá, že kojenec nebo batole se necítí dobře bez zjevné příčiny.

Kdy volat lékaře?

Vždy, když má malé dítě některý z následujících symptomů, je dobré minimálně konzultovat s dětským lékařem zdravotní stav dítěte. K těmto příznakům patří:

  • abnormální apatičnost a nereagování,
  • teplota nad 39 stupňů,
  • opakující se zvracení,
  • průjem po více než 24 hodin,
  • abnormálně rychlé dýchání,
  • hlučné dýchání,
  • odmítání pití,
  • vyrážka,
  • dětské infekce.

Často jsou problémy způsobeny infekcí. Dětské infekce většinou vyvolávají dva typy mikrobů – bakterie nebo viry. Nemoci se pak navzájem liší v několika důležitých ohledech.

Bakterie se rozmnožují v tělesných tekutinách, jsou dosti veliké, aby je bylo vidět pod mikroskopem, a ničí je antibiotika. Dítě může být nakaženo toutéž bakterií mnohokrát.

Viry jsou mnohem menší než bakterie a rozmnožují se přímo v buňkách těla. Nejsou vidět pod mikroskopem a nepůsobí na ně standardní antibiotika. Jedno jediné postižení určitým virem obvykle dává doživotní imunitu, a proto mají děti příušnice nebo plané neštovice jen jednou.

Dětský lékař vyšetřující nemocné dítě se musí rozhodnout, zda je příčinou virová nebo bakteriální infekce. Většinou stanoví diagnózu na základě výsledku laboratorních testů přímo v ordinaci. Pokud to vypadá, že je za onemocnění zodpovědný virus, léčení je cíleno k úlevě od příznaků, jako je bolest a horečka. Pokud jde o bakteriální infekci, předepíše lékař antibiotika.

 

Zdroj:

MUDr. Milan Kudyn, článek Varovné příznaky dětských nemocí.

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace
Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru