REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Zdravotní problémy

Příznak – Bolest hlavy

Bolest hlavy je jednou z nejčastějších obtíží. Většinou se jedná o nepříjemný, ale jinak vcelku neškodný problém, někdy se však může jednat o příznak vážného či život ohrožujícího onemocnění. Bolest hlavy můžeme pro lepší pochopení rozdělit na primární, tj. kdy bolest hlavy považujeme za vlastní onemocnění – sem patří např. migréna, tenzní bolest hlavy a cluster headache, a na sekundární, kdy je bolest hlavy pouhým příznakem. Sem spadají všechny ostatní příčiny.

Není možné vyjmenovat všechny stavy, u nichž se bolest hlavy vyskytuje, k nejčastějším a nejdůležitějším nicméně patří následující příčiny.

Příčiny

1. Tenzní bolest hlavy

Toto je zřejmě nejčastější bolest hlavy. Objevuje se při stresu, při únavě a vyčerpání. Bývá spíše tupá a nedá se přesně lokalizovat. Svou roli zřejmě hrají svaly lebky, které se stáhnou a způsobují nepříjemný tlak. Doba bolesti je různá, může trvat minuty, hodiny, či dokonce dny. Léčba je obtížná. Člověku pomůže, když se naučí lépe zvládat stres, relaxační cvičení a odpočinek. Z léků se používají slabé protizánětlivé léky (např. ibalgin), léky uvolňující stahy svalů (tzv. myorelaxancia) a mnohé další.

2. Migréna

Migréna je velice časté onemocnění ne zcela jasné příčiny, které se vyskytuje zejména u žen. Kromě bolestí hlavy se objevuje podrážděnost, nesnášenlivost vůči hlasitým zvukům a prudkému světlu, únava a nevýkonnost. Migréna se opakuje v záchvatech, mezi nimiž jsou období klidu. Mnohé nemocné jsou schopné přicházející záchvat včas rozpoznat. Jako terapie se využívají protizánětlivé léky, modernější a účinnější léky proti migréně jsou tzv. triptany.

3. Cluster headache

Vyskytuje se především u mužů. Bolesti hlavy se objevují v rychlých sériích, mezi kterými jsou delší období klidu. Příčina cluster headache není zcela jasná. Bolest se obvykle objevuje jen v jedné polovině hlavy a typicky za okem. Podobně jako u migrény účinkují u cluster headache léky ze skupiny triptanů. Velmi účinná je i inhalace vysokoprocentního kyslíku během záchvatu.

4. Bolesti krční páteře

Toto je opět velice častá příčina bolestí hlavy. Ztuhlé šíjové svalstvo, zablokovaná krční páteř se mohou projevovat poměrně intenzivními bolestmi hlavy, které u citlivějších žen mohou vypadat značně dramaticky. Odborně se tento označuje jako CC syndrom (cerviko-kraniální neboli „krk-hlava“). Osobně jsem na oddělení přijímal jednu ženu, která s diagnózou tohoto syndromu jen ležela, sténala a nebyla schopná ani kloudné odpovědi. Jako léčba jsou nejlepší protizánětlivé léky, klid na lůžku, případně péče rehabilitačních lékařů (rehabilitace krční páteře, masáže).

5. Vysoký tlak krevní

Vysoké hodnoty krevního tlaku se obvykle neprojeví vůbec, ale někdy se u pacienta objeví obtíže charakteru únavy, bolesti hlavy, případně krvácení z nosu.

6. Narušení vnitřního prostředí organismu

Drtivá většina výkyvů v koncentracích iontů se může projevit bolestmi hlavy, to samé platí pro dehydrataci (která je ostatně obvykle se změnou koncentrací iontů úzce spojena) a hromadění odpadních látek či toxických látek v těle (například u selhání ledvinselhání jater). Do této skupiny spadá i bolest hlavy při kocovině – jde o důsledek hromadění zplodin vzniklých přeměnou alkoholu v játrech a dehydratace. Bolesti hlavy jsou i jedním ze symptomů otravy olovem či otravy oxidem uhelnatým.

7. Subarachnoidální krvácení

Toto je jedna z nejnebezpečnějších příčin bolesti hlavy. Bolest hlavy vzniká náhle, je extrémně prudká a krvácení do subarachnoidálního prostoru postiženého velice často usmrtí. Nejčastější příčinou je prasknutí vakovitých rozšíření mozkových cév (aneuryzmata). Už z tohoto důvodu je dobré prudkou bolest hlavy, se kterou pacient přijde k lékaři, důkladněji vyšetřit. Rozsáhlá subarachnoidální krvácení jsou nicméně i při včasné diagnostice mnohdy smrtelná.

8. Zvýšení nitrolebního tlaku

Obvykle doprovází stavy spojené s otokem mozku. Zvýší-li se v dutině lební tlak, projevuje se to mimo jiné bolestmi hlavy. Ke zvýšení tlaku může dojít z mnoha příčin – mozkové nádorymetastázy ostatních nádorů do mozku, infekce, narůstající subdurální či epidurální hematom, rozsáhlejší krvácení do mozku apod.

9. Infekce mozku a zánět mozkových blan

Záněty mozkové tkáně (encefalitidy) a mozkových blan (meningitidy) se kromě horeček projevují bolestmi hlavy a zvracením. Zvláště u meningitid jsou bolesti v zátylku vázané na předklon hlavy.

10. Zvýšená teplota

Jakákoliv infekce v těle, která je spojena s horečkou, se velmi často projevuje bolestmi hlavy. Typické je to například pro zánět ledvin (pyelonefritida), kdy mohou být přítomny bolesti hlavy podobné meningitidě.

11. Mozková mrtvice

Ačkoliv se to může zdát laikům podivné, u mozkových příhod není bolest hlavy až tak typická (i když se samozřejmě vyskytnout může). Vyskytují se spíše obrny svalů, poruchy řeči, poruchy vědomí.

12. Úrazy hlavy

Většina úrazů hlavy a mozku je spojena s bolestmi. Jako nejméně závažný úraz mozkové tkáně lze označit otřes mozku, který je sice nepříjemný, ale není spojen s žádnou neurologickou poruchou ani nálezem na CT mozku.

Vyšetřovací metody

Důležité je odlišit vážné příčiny bolesti hlavy od těch banálních, což se snadno řekne, ale hůře udělá.

 

Podrobněji zvýrazněná propojení k jednotlivým zdravotním problémům

 

Zdroj:

web stefajir.cz

 REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru