Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Tetanus – otrava krve – sepse je nebezpečný stav, kdy dochází k zaplavení organismu bakteriemi. Bakterie se při septickém stavu dostanou do krevního řečiště a spolu s krví se mohou rozšířit po celém těle. Náš organismus na tuto krizovou událost reaguje obrannou reakcí, která nás v kombinaci se škodlivým působením bakterií může usmrtit.
Tetanus je akutní nebezpečné infekční onemocnění vyvolané toxiny produkovanými bakteriemi Clostridium tetani, které jsou běžnou součástí trávicího traktu skotu a koní, a můžeme je najít i u některých lidí – zanesení bakterií otevřeným poraněním (ranou) do krve.
Výkaly se dostávají do půdy, kde se „zapouzdří“ a vytvoří tzv. spory, které jsou velmi odolné vůči okolním vlivům a které vydrží v půdě i několik desítek let. Hlínou nebo prachem může dojít také ke kontaminaci různých předmětů. Proděláním nemoci se nevytváří trvalá imunita.
Infekce vniká do těla ranou, která je kontaminována klostridiemi. Může se jednat o rány hluboké, hnisavé, nejčastěji od rezavého hřebíku, mohou to však být i malé ranky, např. od třísky nebo píchnutí se nějakým trnem. Méně časté je zanesení infekce do otevřených zlomenin, vředů, proleženin nebo popálenin.
V ráně se spory odpouzdří, přechází do své aktivní formy a začnou se množit. Samotné bakterie se nešíří, zůstávají v místě poranění. V anaerobním prostředí (bez přístupu vzduchu – v hloubce tkáně) však začnou vylučovat neurotoxiny (tetanospasminy), jedovaté látky, které pronikají do okolních nervových zakončení a šíří se jejich vlákny.
Krví a mízou se dostávají i k jiným nervovým vláknům a šíří se dále do centrálního nervového systému. Ovlivňují motorické nervy (nervová vlákna ovládající příčně pruhované svalstvo, tj. svalstvo, které ovládáme vůlí), které se stávají dráždivější, a svaly pak reagují na sebemenší podněty. Vznikají bolestivé svalové křeče.
Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka.
Projevuje se křečemi i celého těla a poruchami regulace vnitřních orgánů. Závažnost závisí na formě onemocnění, imunitním stavu postiženého a infekční dávce (množství bakterií, respektive toxinu, který se do těla nakaženého dostane).
K projevům dochází 3–30 dní po nákaze, přičemž čím dříve se infekce projeví, tím horší má průběh a následky. Nejčastěji přichází po 1–2 týdnech. Závažnost projevů závisí na druhu poranění, na množství vyprodukovaného neurotoxinu a na vzdálenosti místa poranění od centrálního nervového systému.
Tetanus se vyskytuje ve 3 formách. Nejčastější a nejzávažnější je generalizovaný tetanus s charakteristickými znaky – zánětem a následně vyvolanými křečemi celého těla.
Hlavní komplikací sepse je tzv. septický šok – stav, kdy bakteriální infekce a obranná reakce našeho organismu způsobí roztažení cév v těle a tím pokles krevního tlaku. Srdce na pokles tlaku zareaguje dalším zrychlením tepové frekvence, aby v cévách udrželo průtok, ale nestačí to. Nakonec to skončí selháním oběhu, tkáním se přestane dodávat kyslík a přestanou se z nich odvádět zplodiny metabolismu. Metabolický chaos obvykle naruší srážecí systém v našem těle, což může vést ke vzniku krevních sraženin v drobných cévách, a naopak ke vzniku krvácivých projevů. Člověk v této fázi nemoci bez lékařské pomoci umírá. Klasickou bakterií, která umí takovouto sepsi způsobit, je například meningokok.
Dobrým orientačním postupem je občasná kontrola tlaku a pulzu nemocného. Začne-li tlak klesat a pulz stoupat, je to varovné a značí to postupný přechod do septického šoku. Pokud se hodnota pulzu vyrovná s hodnotou systolického tlaku, je stav vážný.
Zpočátku dochází jen k občasným křečím, jejich interval se však postupně zkracuje. Nejprve se však projevuje nespavostí a svalovým neklidem. Postupně napadá žvýkací svaly a způsobuje jejich křeče. Křeč může také vzniknout jako reakce na světlo, zvuk nebo dotyk. Tělo zasažené křečí je prohnuté v bedrech a připomíná napjatý luk. Jako reakce na infekci se objevuje teplota a nadměrné pocení. Krevní tlak je vyšší a srdce bije rychleji.
Nemocný bolestivě křiví ústa, nemůže je otevřít a nesnadno se mu polyká. Postupně jsou napadány i mimické svaly. Výraz obličeje připomíná křečovitý smích (risus sardonicus). Křeče hlasivek způsobí, že nemocný nemůže mluvit. Objevuje se ztuhlost šíje. Častým příznakem je ztuhlost břišních svalů. Šíří se dále a napadá svalstvo v okolí páteře, přechází na trup a končetiny. Nemocný je celou dobu při vědomí. Onemocnění se šíří i na dýchací svaly, jejich křeče znemožňují dýchání a nemocný se může i udusit. Vzácně může dojít při křeči k prasknutí svalů nebo ke zlomenině kosti. Podtypem generalizovaného tetanu je novorozenecký a mateřský tetanus.
Máte-li po poranění (kontaminovaném zeminou) příznaky, jako je zvýšená teplota, pocení a křeče (zpočátku hlavně obličeje), neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc! K těmto příznakům dochází přibližně týden (ale i či delší dobu) po poranění. Pokud se onemocnění začne projevovat dříve, svědčí to o infekci agresivnějšími kmeny a celkově horší prognóze nemoci.
Upozorňujeme, že tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě u běžných zdravotních problémů podle definovaných obecných pravidel samoléčby (AESGP a uvedených v tomto projektu).
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním a aktivním přístupem – změnou životního stylu:
Léčba každé nemoci sestává z více komponentů – je to komplex opatření.
Samotný výběr vhodného léku nebývá většinou úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako úprava váhy a změna životního stylu.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
V případě, že problémy neustupují při samoléčbě ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Při výběru konkrétních přípravků a léků si vždy pozorně přečtěte i související nezbytné subkapitoly projektu, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“ a „Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby. Bez jejich osvojení se vystavujete riziku neúspěchu léčby a případného poškození zdraví!!!
Máte-li po poranění (kontaminované zeminou) příznaky, jako je zvýšená teplota, pocení a křeče (zpočátku hlavně obličeje), neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc! Tyto příznaky se projevují přibližně týden (ale i delší dobu) po poranění. Pokud se onemocnění začne projevovat dříve, svědčí to o infekci agresivnějšími kmeny a celkově horší prognóze nemoci.
Léčba se poněkud liší dle tíže stavu. Základním léčebným prostředkem jsou širokospektrá antibiotika. S jejich nasazením nečekáme na výsledky mikrobiologie, ale podáváme je co nejdříve. Antibiotika jsou v těchto případech ideálně podána nitrožilně, v dostatečných dávkách a pravidelných intervalech.
Těžký průběh sepse či septický šok patří na JIP nebo na ARO, kde lze zajistit trvalou monitoraci a dostatečné žilní vstupy. Zásadní je zabránit selhání oběhu – pacientovi se dávají infuze a případně léky stimulující činnost srdce; septický šok bývá smrtelný bez ohledu na poskytnutou zdravotní péči, věk pacienta i jeho předchozí zdravotní stav.
Cílem léčby je také zabránit napadení dýchacích cest. Důležité je, aby byl nemocnému po úrazu co nejdříve podán protitetanový imunoglobulin, který zabrání rozvoji nemoci. Následuje důkladné vyčištění rány a podání antibiotik.
Svalové křeče se tlumí uklidňujícími léky, bolesti analgetiky…
Volně prodejné léky – krémy a masti zklidňující podráždění a urychlující regeneraci kůže a podporující hojení (např. s panthenolem, zinkem apod.):
Dále pomáhá:
Prevencí proti tetanu je i důsledná dezinfekce ran. Peroxid vodíku uvolní v ráně kyslík, čímž zahubí Clostridii, která přežívá pouze v prostředí bez přístupu vzduchu.
Nehojí-li se normálně rána, nebo máte-li náznaky výše uvedených příznaků, navštivte lékaře – minimálně na přeočkování proti tetanu a správné ošetření rány…
Zdroj:
wed lecit.eu a další zdroje - Seznam
Název | BETADINE |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 62317 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon tablety 100 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 40X100MG |
SUKL kód | 76188 |
Velikost balení | 40X100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | PANTHENOL SPRAY |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 13803 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | PEROXID VODÍKU 3% TMD |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 32302 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 96406 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz