REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Pankreas - zánět slinivky břišní

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Slinivka je umístěna v dutině břišní (u zadní strany žaludku). Produkuje enzymy, které pomáhají trávit a metabolisovat cukry (její porucha může vést k rozvoji diabetu – cukrovky). Je to „dvojitá“ žláza, její dvě části jsou do sebe zavázané a navzájem se obklopují.

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) je nemoc zahrnující dvě skupiny onemocnění: tryptickou pankreatitis (charakteristický zánět, způsobený předčasným aktivováním trypsinu – spadající mezi akutní onemocnění) a „ostatní“ záněty (podobné zánětům v jiných orgánech).

Slinivka má v lidském těle dvě funkce a je tvořena dvěma odlišnými částmi:

  • žláza s vnitřní sekrecí – uvolňuje hormony do krve... Tzv. Langerhansovy ostrůvky (zvláštní buňky pankreatu) vytvářejí a produkují hormony (inzulín, glukagon, somatostatin), které jsou pak uvolňovány a ovlivňují různé pochody v organismu,

 

  • žláza s vnější sekrecí – trávící šťávy uvolňuje do tenkého střeva. Produkuje enzymy: trypsin štěpící bílkoviny na aminokyseliny, amylázu přeměňující sacharidy a lipázu přeměňující bílkoviny. Taková aktivace enzymů zabezpečuje kontrolu nad tím, aby se enzymy neaktivovaly dříve, než je třeba, a nepoškodily tak slinivku nebo její vývod.
Akutní zánět slinivky břišní (akutní pankreatitis) 

je způsoben hlavně:

  • infekcemi,
  • ucpáním vývodů,
  • ischemií (nedostatečným přívodem krve a kyslíku ke tkáni),
  • toxickými faktory,
  • poraněními,
  • dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu,
  • onemocněním žlučových cest... které je častější u mužů,
  • jinými onemocněními.

Tryptický zánět slinivky je časté akutní onemocnění, většinou u obézních lidí středního nebo vyššího věku, častěji u žen, mnohdy po excesu v jídle (tučné) a pití alkoholu, nebo po úderu do břicha či po zvedání těžkých břemen, po onemocnění žlučových cest (např. žlučové kameny, kaménky ve slinivce, které blokují odtok pankreatické trávicí šťávy), i při některých jiných onemocněních (tuberkulosa, spála, syfilis).

Rizikové faktory:
  • genetika,
  • zhoubný nádor slinivky u jiného člena rodiny (častěji se vyskytuje u mužů),
  • nádor některého jiného orgánu dutiny břišní (žaludek, střevo, děloha), který vede k prorůstání nádoru i do slinivky – tomuto stavu se říká druhotný nádor slinivky,
  • alkohol,
  • obezita,
  • špatné stravovací návyky (tučná strava),
  • kamínek ve žlučníku – ucpané žlučové cesty,
  • tupý úder do břicha (např. při kolektivních a bojových sportech),
  • zvedání těžkých břemen.
Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Více informací

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru