Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Jako herpes – opar – označujeme tři typy převážně kožního virového onemocnění – virus v lidském těle způsobuje drobné puchýřky kolem rtů. Spící virus vyvolávající opary je uložen v nervových buňkách, a opary se proto mohou opakovat v intervalech několika týdnů i let.
Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben horečkou nebo virovou infekcí, například při nachlazení. Může je vyvolat stres, únava, menstruace, nebo pobyt na slunci či ve větru, či mořská voda.
Opar rtu a genitálu je vyvolán lidským herpesvirem 1 (HSV 1 – orální) a 2 (HSV 2 – genitální). Číslem je označen typ viru. HSV 1 vyvolává nejčastěji opar rtu a HSV 2 opar lokalizovaný na genitálu. Zdrojem infekce může být osoba, která vylučuje virus slinami (opar rtu) nebo jinými výměšky (opar genitálu).
Existují i nosiči viru, kteří sami opar nemají. K přenosu může dojít i potřísněnými prsty nebo předměty. K nákaze HSV 1 dochází již v raném dětství a k nákaze HSV 2 v období pohlavní aktivity. Při prvotní nákaze se virus nejprve množí v místě kontaktu a za 6 až 10 dnů může dojít ke kožnímu nebo slizničnímu postižení. Virus se šíří nervovými vlákny do nervového ganglia (uzlík v průběhu nervu), kde přetrvává a odkud se může kdykoliv vrátit.
Dále se budeme zabývat prvním typem oparu, s kterým se setkáváme nejčastěji. Odborně je opar rtu nazýván HSV 1, tedy Herpes Simplex typu 1, který je způsobem lidským herpesvirem 1.
Po první infikaci organismu virus přečkává v nervových buňkách. Vlivem nějakého vyvolávacího faktoru putuje směrem do kožních buněk. Na kůži pocítíme nejprve svědění a pálení. Poté se postižené místo pokryje skupinkou puchýřků s čirým obsahem. Po několika dnech začnou pupínky zasychat a postupně se odlupují. Doba hojení se různí podle odolnosti organismu, do deseti dnů bývá obvykle opar zcela zahojen.
Pokud lze, snažte se jim proto vyhnout a při slunění používejte krémy s vysokým UV faktorem. K dalším vyvolávajícím příčinám patří operační zákroky, menstruační cyklus, teploty apod.
Zdrojem herpetických virů jsou lidé, jejichž sekrety z úst a genitálu obsahují HSV-1 nebo HSV-2.
Velké množství viru obsahují zejména sekrety osob se zjevnou herpetickou infekcí, ale zdrojem nákazy mohou být i nosiči viru bez známek onemocnění.
K přenosu HSV-1 dochází zejména slinami při líbání dětí, popřípadě i potřísněnými hračkami a jinými předměty. HSV-2 se přenáší hlavně pohlavním stykem. U osob homosexuálních nebo bisexuálních jsou časté infekce na konečníku nebo kolem něj.
Se způsobem přenosu původců herpetických infekcí souvisí i věkový výskyt nákazy. K infekcím HSV-1 dochází zejména u batolat a malých dětí, kdežto výskyt infekce HSV-2 stoupá mezi 14. a 29. rokem života, což souvisí se sexuální aktivitou. Opakované infekce rtů a krajiny kolem úst se objevují asi u 40 % populace. Na vypuknutí onemocnění může mít vliv více faktorů, mezi něž patří horečka, slunění, menstruace nebo emoční stres.
Mezi základní herpetické infekce vyvolané HSV-1 patří akutní zánět dásní a úst, herpetická faryngitida (zánět hltanu) a herpetická infekce oka.
Nejčastější je herpetická gingivostomatitida – onemocnění batolat a malých dětí, které začíná horečkou, bolestmi v krku a otokem hltanu. Na sliznicích ústní dutiny, měkkého patra a na rtech se tvoří velmi bolestivé puchýřky. Dětem vytékají sliny koutkem úst. Bolest, nechutenství a horečnatý stav přispívají k vývoji dehydratace.
Toto onemocnění odezní obvykle v průběhu 10–14 dnů bez následků.
Z infekcí, které obvykle vyvolává HSV-2, je to herpes genitalis a primární perianální a anální herpes (lokalizovaný v oblasti konečníku). Genitální herpes se projevuje po 2–7denní inkubační době herpetickou vyrážkou: u žen na vulvě, hrázi, vagině a děložním čípku, u mužů na žaludu penisu. Puchýřky se rychle mění ve vřídky.
Zánětlivé změny mohou trvat i několik týdnů.
Při rozsáhlejším postižení vyhledejte lékaře – čím dříve se nasadí vhodná léčba, tím je výsledný efekt lepší. Máte-li projevy oparu na těle, nebo máte podezření na pásový opar, vyhledejte lékaře určitě. Pokud se léčba nasadí včas, může zamezit výskytu nepříjemných bolestí, které přetrvávají i po zhojení kožních projevů.
Při aktivaci viru se onemocnění ohlašuje bolestmi a pálením určité oblasti kůže a následně za 3 dny až 2 týdny dojde k výsevu drobných, ve skupinkách a v pásu uspořádaných puchýřků. Puchýřky zasychají ve strupy, které po odloučení mohou zanechat jizvy. Tvorba krust a jejich odlučování trvá 2 až 4 týdny. Postižení je nejčastěji jednostranné. Podle výskytu rozlišujeme pásový opar hrudní, krční, křížový, oční nebo ušní. Může být doprovázen i teplotou.
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 4 dnech, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.
Projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání a dalšími informacemi.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému.Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým aktivním přístupem – změnou chování a životního stylu:
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a „Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.
Při rozsáhlejším postižení vyhledejte lékaře – čím dříve se nasadí vhodná léčba, tím je výsledný efekt lepší. Máte-li projevy oparu na těle, nebo máte podezření na pásový opar, vyhledejte lékaře určitě. Pokud se léčba nasadí včas, může zamezit výskytu nepříjemných bolestí, které přetrvávají i po zhojení kožních projevů.
S viry pásového oparu si naše imunita dokáže poradit sama, my tělu můžeme pomoci dodáváním vitaminů a minerálů a dostatkem tekutin. Moderní medicína doporučuje zinek (konkrétně zinkovou mast), v případě silných bolestí analgetika a u závažnějšího pásového oparu antivirotika, virostatika.
Pocítíte-li svědění a palčivost na rtu nebo na genitálu, a zejména pokud již jste opary na těchto místech již měli, pomůže některá z volně prodejných mastí, která obsahuje virostatikum. Pokud se již vytvoří puchýřky, jsou tyto léky méně účinné a projevy je lépe vysušovat a chránit před bakteriální infekcí: sušení antiseptickým roztokem nebo pastou s ichtamolem, endiaronem nebo některým jiným antiseptikem – poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Upozornění: Máte-li opar déle než 14 dní, nebo pokud se opakuje příliš často a je-li bolestivý, navštivte kožního lékaře. Poradí vám, jak účinně na tyto nepříjemné puchýřky. Dejte si pozor na opary kolem očí. Bude-li takový opar neléčený, může způsobit i komplikace se zrakem.
Upozornění: Obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Poznámka: Níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku. V případě že problémy neustupují, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
V léčbě oparů má homeopatie své nezastupitelné místo.
První lékem, který si připravte, je Rhus toxicodendron 9 nebo 15 CH: lék použijte při pálení, svědění, které ještě nevykazuje pustulky. Podejte tento lék v ředění 15 CH vždy po deseti minutách 5 granulí (vycucat pod jazykem), klidně třeba i šest dávek. Posléze interval zpomalte, možná nedojde ani k výsevu pustulí a vzniku oparu.
Pokud se pustulky již objeví, použijeme stejný lék, ale v ředění 9 CH. Rhus podávejte po dobu 3–4 dnů v dávkování 4x denně 5 granulí.
Druhým lékem, který lékaři doporučují v rámci prevence infekčních komplikací, je Mezereum 9 CH. Tento lék se užívá nejčastěji na pustulky, které již začínají žlutavě hnisat, opar se pokryje tvrdou krustou. Podávejte v dávkování 4x denně 5 granulí po dobu 3–4 dnů.
Antimonium tartaricum 9 CH podáváme jako prevenci jizviček a bolestivých puchýřů. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
Oparům můžeme předcházet správnou stravou:
Lyzin má schopnost vznik oparu potlačit.
Jako prevenci proti oparům bychom měli konzumovat:
Ukázalo se, jak důležitý je poměr dvou aminokyselin – argininu a lyzinu – v naší stravě. Arginin napomáhá vzniku oparů. Lidé trpící na toto onemocnění by měli omezit konzumaci:
Doporučovanými doplňky stravy zabraňujícími vzniku oparů jsou:
Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B 12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitamínu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitamínem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamín E, který urychluje léčbu.
Olej z tobolek vitamínu E je možné aplikovat i přímo na puchýřky. Většina volně dostupných léků, mastí na opary, má největší účinek pouze v počátečním stadiu nemoci. Mezi oblíbené přípravky patří zejména Herpesin, který obsahuje antivirotikum (virostatikum) – acyklovir.
Pokud se již vytvořily puchýřky, snažíme se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku – tea tree. Dbáme zejména na to, aby se nám do postiženého místa nedostala bakteriální infekce. Infikuje-li se ložisko bakteriemi, puchýřky se zkalí a pokryjí se žlutavou, mokvajícím vrstvou a okolí zarudne.
Zdroj:
weby.medicina.cz, ordinace.cz – MUDr. Kateřina Klauzová MBA,
materiál Moniky Herzigové pro projekt hojeni21.cz
Název | CELASKON LONG EFFECT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30776 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon tablety 100 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 40X100MG |
SUKL kód | 76188 |
Velikost balení | 40X100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | JODISOL ROZTOK |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 25269 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Jodisol spray s mechanickým rozprašovačem |
---|---|
Doplňek názvu | 1X75GM |
SUKL kód | 25264 |
Velikost balení | 1X75GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | alvějová nať |
---|---|
Doplňek názvu | 1X30GM |
SUKL kód | 76590 |
Velikost balení | 1X30GM |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | SEPTONEX PLUS |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 59212 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | VECTAVIR |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 16010 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | VITAMIN E 100-ZENTIVA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 10430 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | vitamin e 400-zentiva |
---|---|
Doplňek názvu | 30X400MG |
SUKL kód | 10432 |
Velikost balení | 30X400MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 96406 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Zovirax |
---|---|
Doplňek názvu | 1X2GM/100MG |
SUKL kód | 103065 |
Velikost balení | 1X2GM/100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | zymafluor 1/4 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 200X0.25MG |
SUKL kód | 15491 |
Velikost balení | 200X0.25MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | DUBOVÁ KŮRA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 76577 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Název | Herpesin krém |
---|---|
Doplňek názvu | 5% |
SUKL kód | 55479 |
Velikost balení | 5% |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | Příbalový leták je momentálně nedostupný |
SÚKL SPC | SPC leták je momentálně nedostupný |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz