Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
„Ischemie“ znamená nedostatečné prokrvení orgánu – např. části srdečního svalu (ischemie myokardu) v důsledku poruchy věnčitých tepen, které srdeční sval normálně vyživují.
Ischemická choroba srdeční (ICHS) je nemoc ovlivněná životním stylem a životosprávou. Je jednou z hlavních příčin smrti – poruchou prokrvení srdce v důsledku zužování srdečních tepen, což způsobuje nedostatek okysličené krve přiváděné k buňkám srdeční tkáně (srdeční infarkt). Mozková mrtvice: uzávěr některé z mozkových tepen spojený s odumřením části mozkové tkáně. Dále je časté např. srdeční selhávání, chlopenní vady aj.
Člověk dostane infarkt myokardu (IM), když dojde k úplnému (většinou trombotickému) uzávěru (ateroskleroticky) zúžené koronární tepny, která vyživuje srdce. Dojde k přerušení dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením části svalových vláken.
ICHS může vzniknout i bez toho, abychom na sobě vůbec něco neobvyklého zpozorovali – tzv. němá ischémie. Dochází k oslabování srdce, aniž byste si něčeho všimli.
Zda nemocný IM přežije, záleží na rozsahu a době trvání ischemie. Koronární tepny mohou být ucpány zátkou z cholesterolu, tuku, krevních sraženin a zbytků buněk, kornatěním těchto tepen, náhlým křečovým stažením či náhlým prasknutím tukového plátu.
Nejčastější příčinou poškození věnčitých tepen je:
Rozsah následků závisí na druhu postižené srdeční tepny a na jejím průměru. Čím větší tepna, tím je zasažen větší okrsek svalstva srdce, a o to pak i závažnější důsledky pro pacienta. Pokud postihne infarkt větší část srdce – udává se rozsah okolo 40 % – srdce není schopno dále pracovat.
Úmrtnost na infarkt se přes lékařské pokroky stále pohybuje kolem 25 %, z toho polovina lidí umírá do hodiny od začátku příznaků. Je prokázáno, že riziko výskytu je větší v prvních hodinách po probuzení a v zimě.
Mozkový infarkt, mozková paralýza, postihne ročně 30 tisíc pacientů, z nichž 1/3 onemocnění okamžitě podlehne, 1/3 zůstává trvale invalidní a 1/3, ač relativně bez viditelných následků, je vystavena vysokému riziku opakování nemoci.
Ischemickou CMP způsobuje nedokrevnost v určité části mozku (trombotický uzávěr některé z hlavních tepen nebo následek embolizace některé z hlavních tepen, příp. pokles průtoku krve v mozkových tepnách při výrazném poklesu krevního tlaku). Postihuje jedince většinou ve věku 60–70 let, tvoří 85 % všech CMP a úmrtnost je kolem 20 %.
Hemoragickou CMP způsobuje krvácení do mozku. Postihuje zejména jedince ve věku 50–60 let a úmrtnost je kolem 50 %.
Závisejí jak na rozsahu oblasti, která je věnčitou tepnou vyživována, tak na míře a povaze aterosklerotického postižení tepny.
Pokud dochází ke zužování věnčité tepny postupně a dlouhodobě, velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje:
U některých nemocných může proběhnout infarkt zcela bez příznaků. Infarkt může být příčinou náhlého úmrtí v důsledku protržení srdeční stěny nebo srdeční přepážky, poruchy srdečního rytmu nebo rozsáhlého postižení srdeční svaloviny. Závažnost infarktu myokardu závisí na rozsahu poškozené oblasti srdečního svalu a rychlosti obnovení průtoku krve postiženou koronární tepnou.
Infarkt myokardu je častější u mužů než u žen. Objevuje se častěji s rostoucím věkem.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své vlastní zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – aktivně řešit.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu (resp. ICHS) ihned volejte rychlou záchrannou službu.
K lékaři se dostáváte buď pro náhle vzniklé, anebo dlouhodobé obtíže. Při léčbě náhlých stavů je snahou lékaře co nejrychleji zprůchodnit postiženou tepnu. Při léčbě dlouhodobých obtíží je přístup komplexnější a zahrnuje i dlouhodobou léčbu aterosklerózy – několik základních vyšetření, rozbor krve, EKG (elektrokardiogram). Pokud se podezření potvrdí, je zahájena léčba i možná angioplastika – instrumentální zprůchodnění postižené věnčité tepny.
Pokud je prokázána proběhlá nebo hrozící ischemie srdečního svalu, je zahájena dlouhodobá léčba. Cílem je předejít rozvoji další ischemie. Boj probíhá na několika úrovních:
Komplikací ICHS může být porucha srdečního rytmu – arytmie (nepříjemné bušení srdce). Ta může být i velmi vážná – fibrilace komor je příčinou mnoha úmrtí.
Klíčovou roli při záchraně člověka postiženého CMP hraje čas. Nejnovější výzkumy prokázaly, že dokonce ještě čtyři a půl hodiny po prvních příznacích CMP se mohou mozkové buňky napravit. Trombolýza je proto tou nejúčinnější možnou léčbou a evropské lékařské společnosti v současnosti doporučují, aby byla prováděna ještě čtyři a půl hodiny po nástupu nemoci.
Do osmi hodin od prvních příznaků se lékaři mohou rozhodnout také pro chirurgickou léčbu tzv. stenty. Do uzavřené tepny u mozkového kmene zavedou spirálku, kterou vytahují krevní sraženiny. Tato metoda však není zatím pro svou náročnost běžně dostupná.
Pro rizikové jedince je důležité, že lékaři dokážou léčit i příčinu CMP. Zdokonalila se zejména léčba ischemických CMP pomocí intravenózní a intraarteriální trombolýzy (speciální infuze rozpouští sraženinu v mozku). Pomáhají léky – tzv. trombolytika, které rozpouštějí krevní sraženinu přímo v cévním řečišti. Lékaři jsou v léčení CMP úspěšnější i díky vzniku nových iktových jednotek, což jsou centra, ve kterých je soustředěna diagnostika, léčba a rehabilitace – vše je zajišťováno týmem specialistů.
Pro prevenci mozkové mrtvice je nezbytná zásadní úprava životosprávy a optimální léčba těchto nemocí:
1. vysoký krevní tlak (hypertenze) – samostatný, vysoce rizikový faktor; vysoký krevní tlak (140/90 mm Hg a vyšší) je potřeba léčit.
2. cukrovka(úplavice cukrová, diabetes mellitus) – je léčitelná, osoby s cukrovkou mají i přesto zvýšené riziko mozkové mrtvice. Lidé s cukrovkou mají také často vysoký krevní tlak, vysoké hladiny krevních tuků (cholesterolu) a někteří mají také nadváhu. Máte-li cukrovku, spolupracujte se svým ošetřujícím lékařem na její správné kontrole,
3. porucha tukového metabolismu (vysoká hladina cholesterolu) – významný rizikový faktor nejen mozkové mrtvice, ale i dalších kardiovaskulárních onemocnění. Její správná léčba vyžaduje vždy úpravu stravovacích návyků,
4. nemoci srdce, zejména s poruchou srdečního rytmu – fibrilace síní, která způsobuje nepravidelný puls, je významným rizikovým faktorem mozkové mrtvice,
5. TIA – tzv. „mini“ mrtvice (přechodný stav), rozpoznání a následná léčba TIA významně snižují riziko vzniku větší mozkové mrtvice. Je proto velmi důležité rozpoznat časné varovné příznaky a urychleně zavolat lékařskou pomoc,
6. kouření – ovlivnitelný rizikový faktor číslo 1; nikotin a oxid uhelnatý v cigaretovém kouři snižují množství kyslíku v krvi, poškozují stěny cév a zvyšují riziko vzniku ucpávek (trombů); přestaňte kouřit,
7. nadváha a nedostatek pohybu – zvyšují pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, vysoké koncentrace tuků (cholesterolu) v krvi, cukrovky, onemocnění srdce, a také mozkové mrtvice; žijte proto aktivní život,
8. nadměrná konzumace alkoholu – zvyšuje krevní tlak a tím i riziko mozkové mrtvice.
Protože genetické faktory zatím nedokážeme ovlivnit, spočívá primární i sekundární prevence ve zdravém životním stylu.
Prevence CMP – viz též "samoléčba CMP".
Zdroje:
weby athero.cz/, Wikipedia, ordinace.cz/, Ischemická srdeční choroba – MUDr. Tomáš Marada, celostnimedicina.cz/, mozkovaprihoda.cz/ a další zdroje viz Seznam
Název | Anopyrin 400 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 10X400MG |
SUKL kód | 87680 |
Velikost balení | 10X400MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | Celaskon tablety 100 mg |
---|---|
Doplňek názvu | 40X100MG |
SUKL kód | 76188 |
Velikost balení | 40X100MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | TANAKAN |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 62914 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | VITAMIN E 100-ZENTIVA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 10430 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 96406 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | GINGIO 80 |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 13190 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz