Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Bolest břicha může být společným projevem několika různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo spolu s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné, které ale nemusí souviset jen s postižením trávicího systému.
Bolesti břicha jsou častými příznaky mnoha chorob.
Z tohoto důvodu je těžko rozpoznatelné, o jaké onemocnění konkrétně jde. K diagnóze je třeba přesná lokalizace bolesti, specifikace způsobu bolesti a ostatních symptomů.
Každá bolest je nepříjemná, a bolest břicha dvojnásob, protože se k ní přidává často oprávněný strach z vážných chorob. V břišní dutině je uloženo několik životně důležitých orgánů, proto je na místě se s bolestí břicha vždy obrátit na lékaře.
Bolesti břicha jsou co do intenzity a způsobu různé.
Tupé bolestibřicha vnímáme spíš jako tlak, mají tendence být soustavné a víc než bolestivé, jsou nepříjemné.
Ostré bolesti břicha – různé píchání, kousavé a intenzivní bolesti. Většinou se lokalizují na určitém místě v břiše. Mohou nastat náhle, nebo při zanedbání mírnějších potíží vzrůstají.
Křečovité bolesti břicha– svíravé bolesti buď lokalizované, nebo na větší ploše břicha. Člověk má pocit, že je celý utažený, nemůže se narovnat a uvolnit, všechny tyto pokusy provází křeče v břiše. Mohou být záchvatovité s chvílemi úlevy.
Nadýmání, plynatost– nepříjemné pocity plnosti břicha, zvenčí se projevující nafouknutím. Někdy se mohou dostavit i kruté křeče, zvláště když plyny neodchází přirozenou cestou ven.
Někdy se bolesti břicha prolínají a dá se jen těžko rozpoznat, o jakou bolest vlastně jde. Pro určení nemoci je však důležitý co nepodrobnější popis bolesti.
Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:
Uprostřed nadbřišku. Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval víc doleva), nemoc jícnu, ale i o cévní komplikaci, či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutno zavolat záchranku: mohlo by jít o zánět pobřišnice.
Levý nadbřišek. Bolest, většinou intenzivní, v levém podžebří. Může jít o již zmiňovaný žaludeční vřed nebo o akutní či chronický zánět slinivky břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutno vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.
Pravý nadbřišek. Jedná se většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanácterníkový vřed či játra. Bolesti bývají také většinou intenzivní, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře, a to i když jsou bolesti jen občasné.
Bolesti kolem pupku. Může jít o břišní kýlu, namožené (natažené) břicho, ale i o střevní problém. Pokud bolest nepřestává a pohmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.
Bolesti v levém podbřišku. Tam se lokalizuje většina bolestí spojených se střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníku, případně močových cest.
Bolesti v pravém podbřišku. Náhlé a intenzivní bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. U žen může jít také o zánět vaječníku.
Bolesti ve střední části podbřišku. Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidu (tzv. střevní chřipku), u níž se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy či děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.
U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.
Bolest může být lokalizovaná na určité místo – pak je i vodítkem pro diagnostiku problému, anebo může být celková – pak je třeba dále vyšetřovat. Bolesti břicha bývají různé. Je nutné vždy vypozorovat jejich vztah k určitému typu a způsobu jídla.
Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle nebo po dietní chybě, a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. Vždy je třeba na bolesti břicha upozornit lékaře.
Pokud však jde o krátkodobou bolest, která brzy přejde, může jít jen o dietní chybu či namožený sval, případně reakci na stresující zážitek. V tom případě se dá požít nějaký vhodný přírodní přípravek (bylinný čaj, švédské kapky) či doplněk stravy na bázi enzymů apod.
Jde-li však oakutní a silnoubolest, zvláště v levém nadbřišku či pravém podbřišku a komplikovanou zvracením, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc (i pohotovostní).
Nebezpečné jsou i…
opakované problémy se stolicí (zvláště objevuje-li se v ní krev) a bolestmi břicha. Nemusí být ani nijak silné. Mohou signalizovat i velmi závažné nemoci (např. karcinom tlustého střeva apod.),
horečka, úporné zvracení či průjem. Může jít např. o infekci či neinfekční záněty trávicího ústrojí,
ve středu nadbřišku se ztíženým dýcháním může znamenat infarkt. Intenzivní bolest táhnoucí se od zad až k tříslu signalizuje ledvinovou koliku. V každém případě je lépe se nechat vyšetřit a zjistit, že šlo o banalitu, než něco zanedbat,
náhle vzniklá výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci u lékaře, neboť může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.
V těchto případech vyhledejte urychleně lékaře!
Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Mohou být způsobeny psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde, nebo jsou výsledky nejednoznačné.
Bolesti břichapři menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím – konzultujte podle potřeby se svým gynekologem.
Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému
Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říháním, může být způsobeno reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo někdy až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí).
Příznaky pálení žáhy:
tlaková bolest,
pocit plnosti,
nechutenství,
říhání,
pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.
Více viz samostatný zdravotní problém „Pálení žáhy“.
Příznaky žaludečního vředu:
Bolest spojená s jídlemmůže vést k podezření na žaludeční nebo duodenální vřed.
V případě žaludečního vředu jsou to tyto příznaky:
nechutenství,
říhání,
při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti,
bolest se projevuje po najedení nebo těsně po jídle,
při bolestech „nalačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice. Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie. Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.
Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému
Bolesti břichaspojené s průjmempo požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy.
Příznaky bývají spojeny:
se zvýšenou teplotou,
zvracením,
dehydratací.
Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.
Více k tématu najdete v samostatných zdravotních problémech stejného názvu.
Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků
– svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit také:
nevolnost a zvracení,
ztráta chuti k jídlu,
říhání,
únava apod.
V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože mléčný cukr způsobující bolesti žaludku se přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.
Více k tématu najdete v samostatných zdravotních problémech stejného názvu.
Porucha trávení jiných látek
se může kromě jiného projevit těmito příznaky:
bolestí břicha,
průjmy,
následným hubnutím,
potíže bývají vázány na konkrétní jídla.
V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku…
Příznak:
bolest na pravé straně v podžebří.
Bolest po jídle
(většinou mastném, těžším) až do křečovité bolesti – může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.
Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému
I jiná, méně běžná onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha. Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.
Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev.
Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu) nebo žlučníku.
Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace.
Každá nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jisti příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.
Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny
Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku, nebo i v oblasti celého břicha.
Psychogenně mohou být způsobeny i jiné příznaky, např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny. Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.
Rizikové skupiny: děti a senioři
Tyto skupiny nemocných jsou rizikové proto, že bolesti břicha vnímají trochu odlišně než dospělí.
U dětí je to způsobeno nedokončeným uspořádáním orgánů dutiny břišní − proto bolesti nemusí být typické ani svou lokalizací. Dále děti nejsou schopny popsat dobře příznaky a pocity, a navíc mají omezenou rezervu při vyčerpání organismu nemocí.
Staří lidé mohou mít posunutý práh bolesti, navíc mohou mít tolik různých obtíží, že nevolnost vnímají jako další z mnoha projevů stáří. Jejich zásoba energie je také velmi omezená.
Ženy nejsou přímo rizikovou skupinou, ale mají jednu zvláštnost: reprodukční orgány, které jsou samozřejmě i zdrojem různých bolestí v břiše − počínaje bolestivou menstruací, přes nejrůznější projevy imitující zánět slepého střeva nebo koliku, po fyziologické projevy těhotenství a porodu. Poučení těhotných o možných bolestech v břiše je proto také důležitou součástí předporodní péče.
Zvláštním stavem je zánět slepého střeva u těhotných, kdy je dělohou vytlačeno slepé střevo do nepatřičné výše. Nebezpečný zánět tak může být mylně považován za jiné onemocnění. Protože jde u těhotných vlastně o dva životy, neměly by ženy v těhotenství při bolesti břicha nikdy váhat s návštěvou lékaře!
Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle nebo po dietní chybě, a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. Vždy je třeba na bolesti břicha upozornit lékaře.
Pokud však jde o krátkodobou bolest, která brzy přejde, může jít jen o dietní chybu či namožený sval, případně reakci na stresující zážitek. Jde-li však oakutní a silnoubolest, zvláště v levém nadbřišku či pravém podbřišku, komplikovanou zvracením, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc (i pohotovostní).
Nebezpečné jsou i opakované problémy se stolicí (zvláště objevuje-li se v ní krev) a bolestmi břicha. Bolesti nemusí být ani nijak silné. Mohou však signalizovat i velmi závažné nemoci (např. karcinom tlustého střeva apod.).
Dalším alarmujícím příznakem, který by měl nemocného nasměrovat k lékaři, je horečka, úporné zvracení či průjem. Může jít např. o infekci či neinfekční záněty trávicího ústrojí.
Tlak na středu nadbřišku se ztíženým dýcháním může znamenat infarkt. Intenzivní bolest táhnoucí se od zad až k tříslu signalizuje ledvinovou koliku. V každém případě je lépe se nechat vyšetřit a zjistit, že šlo o banalitu, než něco zanedbat.
Náhle vzniklá výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci s lékařem, neboť může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.
Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Mohou být způsobeny psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde, nebo jsou výsledky nejednoznačné.
Do jiné oblasti patří bolesti břichapři menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím – konzultujte podle potřeby se svým gynekologem.
Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému
Příznaky pálení žáhy:
tlaková bolest,
pocit plnosti,
nechutenství,
říhání,
pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.
Bolest spojená s jídlem může vést k podezření na žaludeční nebo duodenální vřed.
Příznaky žaludečního vředu:
nechutenství,
říhání,
při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti,
bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle,
při bolestech „nalačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice. Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie. Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.
Bolesti spojené s postižením dolní části trávicího systému
Bolesti břichaspojené s průjmempo požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy.
Příznaky bývají spojeny:
se zvýšenou teplotou,
zvracením,
dehydratací.
Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků
Jako příznaky se mohou se objevit i:
nevolnost a zvracení,
ztráta chuti k jídlu,
říhání,
únava apod.
Porucha trávení jiných látek
se může kromě jiného projevit těmito příznaky:
bolestí břicha,
průjmy,
následným hubnutím,
potíže bývají vázány na konkrétní jídla.
V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku…
Příznak:
bolest na pravé straně v podžebří.
Bolest po jídle
Může jít až do křečovité bolesti – a může souviset s výskytem žlučníkových kamenů.
Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:
silné a náhlé břišní křeče,
zvracení žluče a stolice,
zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev,
intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu) nebo žlučníku,
„prknovité“ stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice.
Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace.
Každá nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jisti příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.
Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny
Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku, nebo i v oblasti celého břicha.
Psychogenně mohou být způsobeny i jiné příznaky, např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spoluprácis lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako vášzdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
dodržováním zásad hygieny a prevence
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
dbejte i na lůžkoviny - časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo- vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
Protože bolesti břicha mohou být příznakem více onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy, zda se vyskytují bolesti, kdy, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze. Analyzuje vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.
Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manipulacemi, poslechem fonendoskopem, v některých případech je nutné vyšetření pohmatem přes konečník. Běžný je také odběr krve. Mezi přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT), nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.
Samoléčba bolesti břicha
Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Poznámka:Níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si přečtěte příbalový leták(PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 3 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
V břiše je uložena řada orgánů a většina z nich dokáže bolet, i když je pravda, že řada orgánů bolí „jinde“ než v břiše. Většinou jsou trávicí potíže způsobeny dietní chybou a infekcemi.
Nejčastěji se trávicí obtíže projevují jako zácpa, průjem, nadýmání, plynatost, pálení žáhy, říhání, samovolný odchod plynů, anebo bolestmi v oblasti celého břicha. Trávicí obtíže, pokud jsou přechodné, neznamenají většinou nijak závažný problém a je možné je řešit buď režimově, nebo některými podpůrnými prostředky.
Vlastní bolesti břicha jsou nejčastěji způsobeny obtížemi v trávicí trubici (gastrointestinální trakt = GIT) a navazujících žlázách (žlučník, slinivka, játra). Bolesti břicha jsou záludné, co se tlumení bolestí týče, a zvláště v domácí péči není možno tlumení bolesti léky doporučit.
Důležitá jsou spíše režimová opatření:
krátkodobý půst nebo šetrná dieta,
teplý čaj,
léky případně působící proti křečím (čaj ze zeměžluče, Algifen atd.) – viz níže,
klid na lůžku,
dostatečný pitný režim,
termofor na břicho,
jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl:
vyhněte se stresu při práci i v soukromí,
dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace,
znáte-li vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte,
strava:
věnujte dostatek času sestavování jídelníčku a výběru jídla,
vyvarujte se tučných, smažených nebo uzených jídel,
vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků,
jezte dostatek zeleniny a ovoce, zajistěte si dostatečný příjem vlákniny a tekutin,
nepřesolujte jídlo, a koření používejte uvážlivě,
jezte pravidelně, 5–6x denně po menších dávkách; na oběd počítejte 30 %denního příjmu potravy, na snídani 20 %, na dvě svačiny po 15 % a na další dvě svačiny po 10 %. V ideálním případě je vhodné najít si svého nutričního poradce, který Vám nastaví osobní nutriční plán. Musíte si najít takového, který bude respektovat Vaše chuťové „potřeby“ a nevytáhne hotový jídelníček z šuplíku. Sestavit opravdu dobrý jídelníček vyžaduje velké úsilí,
pokud Vás trápí nadýmání, jeho příčinou může být cukr. V takovém případě doporučuji vyloučení rafinovaných cukrů a nahrazení bílé mouky celozrnnou, popřípadě bílou špaldovou. Dalším důvodem může být nevhodná kombinace jídel– ideální je systém dělené stravy, i když nemusí být tak přísný. Nejlepší je ranní porce složených cukrů a snaha udržovat hladinu cukru co nejstálejší po celý den – tj. pravidelný příjem sacharidů (ovoce, zelenina, cereálie, brambory, těstoviny – ne sladkosti), nejlépe v kombinaci s bílkovinou, protože sacharidy se v tomto případě uvolňují pomaleji – s tím, že odpoledne a večer dávejte přednost spíše zelenině a menšímu množství příloh nebo pečiva (ideální je celozrnné – ne vícezrnné),
mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí,
najděte si na jednotlivá jídla dost času,
neřešte během konzumace jiné záležitosti,
omezte sladkosti a nepřejídejte se.
Důležitý je pitný režim během celého dne. Jeho dodržování Vám ušetří hodně práce a pomůže vám rychleji zhubnout (ideální je voda).
Bezpodmínečný je i pravidelný režim sportovních aktivit. Svaly jsou továrnou, která jede na tuky. U každého cvičení ale dejte pozor na to, aby Vaše tepová frekvence při zátěži nebyla vyšší než vaše tzv. maximální tepová frekvence (MTF), protože pak se tuky nespalují.
Tip od nutričního poradce:
Ráno po probuzení vypijte nalačno opravdu horkou vodu – tak horkou, jak nejvíce snesete (v rychlovarné konvici ji uvařte a vypijte ji, jakmile to zvládnete). A pak další sklenice s citrónovou nebo grepovou šťávou. Očistí se tím sliznice a citrónová šťáva působí proti kyselosti vnitřního prostředí, která vede k ukládání tuků.
Při bolestech břicha je možné použít různé volně prodejné léky – na prvním místě je však vždy správná životospráva. Léky Vám nepomohou, budete-li trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.
Tablety nebo i náplasti jsou snadno použitelné a bezbolestné. V případě, že perorální (tj. ústy užívané) formy neposkytují dostatečnou úlevu, lze přikročit k injekčnímu podávání. To je obecně mnohem účinnější a rychlejší.
Nesteroidní antiflogistika – označujeme je zkratkou NSA – volně prodejný je např. brufen (Ibuprofen), diklofenak, naproxen (Nalgesin) atd. NSA mají řadu nežádoucích účinků a zvyšují riziko cévních komplikací, takže velké opatrnosti je třeba dbát u pacientů s existujícími cévními potížemi (vysoký krevní tlak, cukrovka, kuřáci, …). Pomáhají léky s obsahem paracetamolu jako Paralen, Panadol.
Zkusite různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek i celý trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace, nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.
Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše pro krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.
Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.
Homeopatická léčba
Gastrocynesine – pomůže při pálení žáhy, při pocitu těžkého žaludku. Jedná se o polykomponentní homeopatický lék. Tablety nechte zvolna rozpustit v ústech 15 minut před jídlem. V případě potřeby zopakovat i po jídle a večer před spaním.
Nux vomica 9 CH – na jakoukoli zátěž žaludku, vhodný rovněž jako detox při nadměrném užívání léků.
Lycopodium 9 CH – pomůže při zácpě či nechutenství. Pokud můžete sníst jen malé množství jídla, hubnete, bolí vás z hladu hlava, trápí vás větry, potíže se zhoršují odpoledne po 16. Hodině, nebo máte-li špatný pitný režim.
China 9 CH – lék vhodný při nedostatečném pocitu žízně, cítíte-li větry v „celém břiše“, tzn. pokud máte pocit nafouklé břicho chvíli po jídle, nebo jste snadno unavitelní. Tento lék pomůže i při každé ztrátě tekutin (jakékoliv pocení – i při horečce, zvracení, průjmu).
Chelidonium 9 CH – máte-li problém s trávením tučných jídel, trápí-li vás žlučníkové potíže, bolest nebo pocit tíhy v pravém podžebří, někdy vystřelující pod pravou lopatku. Pokud se potíže zhoršují po kávě, česneku či topinkách, nebo při rozčílení. Tento lék je dobré brát i preventivně – dokáže vyčistit žlučník a žlučové cesty. Podávejte před jídlem a po jídle. Můžete si tak občas dát i to, co hůře snášíte (např. jahody).
Carduus marianus (ostropestřec mariánský) – lék vhodný na vyčištění a regeneraci jater a žlučových cest. Je výborný při zvýšených jaterních testech, např. po žloutence, po lékovém postižení jaterní tkáně (v kombinaci s lékem Phosphorus 9 CH).
Všechny výše uvedené léky užívejte – podle stavu – 2 x denně 5 granulí. Všechny uvedené homeopatické léky lze užívat i dlouhodobě.
Pokud vaše potíže přetrvávají, konzultujte svůj stav s lékařem, odborníkem na homeopatii.
Akupunktura
Tato léčebná metoda patří do oblasti tradiční čínské medicíny. Vychází z předpokladu, že tělem se rozlévá životodárná energie čchi (tatáž se v indickém prostředí nazývá prána, u Japonců ki a u nás někdy bioenergie nebo životní síla), která jím proudí v popsaných drahách (meridiánech), přičemž tyto dráhy nejsou totožné s nervy ani jinými anatomickými útvary. Poruchy toku energie doprovází (předchází) chorobné a bolestivé projevy. Pomocí vpichování malých jehliček se lékař snaží tok čchi upravit tak, aby pacientovi pomohl. Práce s bolestí je v akupunktuře dobře zvládnuta. U nás je zatím jen omezené množství kvalitních odborníků, ale stojí za to je vyhledat. Akupunktura nabízí dokonce možnost provést operaci na končetině – nebo i břišní operaci – zcela bez použití léků proti bolesti (či narkózy).
Psychoterapie
Mnohé bolesti jsou pacientem lépe přijaty – nebo mohou i „spontánně vymizet“ – při hlubinné psychoterapii. Tato terapie se zaměřuje na hledání osobní cesty životem, na odkrytí starých duševních ran a zranění, na jejich hojení a na znovunalezení životní síly, role, cesty. I když se nemusí dařit bolest zcela odstranit, což nastává zvláště tehdy, je-li bolest působena onemocněním tkání a orgánů, téměř bez výjimky pacientovi psychoterapie výrazně pomůže.
Relaxace
Je mnoho relaxačních a uvolňovacích technik, které mohou být pro pacienty trpící bolestí velmi přínosné. Mezi relaxační techniky patří třeba klidná procházka přírodou, návštěva koncertu s harmonickou hudbou. Mezi pokročilejší techniky patří různá dechová cvičení od pozorování dechu po či-kungy a pránajámu. Meditaci je s určitou licencí možno též považovat za relaxační cvičení, ačkoli podstatou meditace není odpočinek a relaxace, nýbrž hlubší sebepoznání a poznání bytí (oboje na nejvyšší úrovni splývá v jedno). Velmi dobrým příkladem relaxace je jóganidra, jakýsi jogínský bdělý „spánek“, jímž mohou pacienty provést jógoví instruktoři a mistři.
Rehabilitace, pohybové aktivity
Fyzioterapeutická rehabilitace dokáže zmírnit řadu bolestí. Například na lůžko upoutaní pacienti jsou často sužováni pocity rozlámání celého těla z neustálého ležení. Zde může být fyzioterapeutická rehabilitace velice účinná. Fyzioterapeutické rehabilitační techniky jsou velmi vhodné téměř u všech nemocných. V mnoha případech jde o jakési pasivní procvičování svalů a kloubů, bránící jejich „práchnivění“ a následnému omezení jejich funkce.
Mnoho bolestí může ustoupit nebo se stát snesitelnějšími po vhodně prováděných pohybových aktivitách. Ty mohou samy o sobě vést k úlevě – například odstraněním křečí ve svalech, nebo nepřímo zvýšením odolnosti a zlepšením kondice organismu usnadnit boj s nemocí, zlepšit schopnost hojení a podobně.
Sociální zázemí
Nepřehlédnutelný význam má podpora z okolí pacienta. Lidé trpící bolestí více než kdokoli jiný potřebují projevy pozornosti a lásky od svého okolí, od rodiny i kamarádů. Starostlivá péče může znamenat propastný rozdíl v kvalitě života postiženého, může mu umožnit doslova se přes bolest přenést.
Upozornění: Lékaře navštivte a samoléčbu přerušte, pokud:
opakovaná léčba nevede ano po 7 dnech ke zlepšení stavu,
dochází k opakovanému zvracení a máte neobvyklé bolesti břicha,
bolest, či pocit špatného polykání,
hubnete,
máte horečky,
černou stolici, nebo krev ve stolici,
opakované křeče v břiše,
silnější zácpu a nadýmání.
V těchto případech se může jednat o příznak vážného onemocnění.
Bylinky
K léčbě mírnějších a krátkodobých forem obtíží je možno volit některou z následujících bylin:
hořec žlutý – užívá se na špičku nože mletý prášek z kořene nebo čaj,
zeměžluč lékařská – užívá se čaj z nati,
vachta třílistá – užívá se čaj z listů,
smetanka lékařská (pampeliška) – užívá se čaj z kořene a listu,
pelyněk pravý a černobýl – užívá se čaj z nati,
řebříček obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati,
puškvorec obecný – užívá se čaj z oddenku,
lišejník islandský (pukléřka islandská) – užívá se čaj ze stélky,
andělika lékařská – užívá se čaj z kořene,
čekanka obecná – užívá se čaj z kořene, nati a květu,
lékořice lysá – užívá se čaj z kořene,
heřmánek pravý – užívá se čaj z květu,
máta peprná nebo kadeřavá – užívá se čaj z nati,
dobromysl obecná – užívá se čaj z kvetoucí nati,
meduňka lékařská – užívá se čaj z listu a nati nebo lihový extrakt,
anýz vonný – užívá se čaj z plodů,
fenykl obecný – užívá se čaj z plodů,
měsíček lékařský – užívá se čaj z květů nebo lihový extrakt,
proskurník lékařský – užívá se čaj z kořene, listu a květu,
řepík lékařský – užívá se čaj z kvetoucí nati,
šalvěj lékařská – užívá se čaj z nati a listu,
tymián obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati,
zázvor pravý – užívá se čaj z oddenku nebo mletý prášek,
meduňka – v nálevu se používá při nadýmání, žaludečních a střevních potížích; meduňkové koupele uklidňují a pomáhají při revmatismu.
Co říci u doktora?
Nikdy se nerozpakujte jít s bolestmi břicha na vyšetření k lékaři a říci mu, co cítíte. Jako lékaři mně vždy bylo divné, že z některých pacientů musím podrobnější odpovědi přímo páčit. Na otázku „Co je vám?“ doktor nechce odpověď ve smyslu „To byste snad měl vědět vy…“. Rozpaky budí také krčení ramen a opakovaná odpověď „Je mi špatně“.
Lékař potřebuje vědět, jak je vám špatně, co se změnilo proti stavu, kdy vám špatně nebylo, nebo vám bylo dokonce dobře. Důležité je znát odpovědi ohledně některých důležitých okolností, které lékaři pomohou při zvažování toho, oč jde.
U bolesti je důležité vědět, kdy začala a zda trvá dosud. Nejde o přesnost na minutu, stačí, zda to trvá půl hodiny, hodinu, tři hodiny nebo dva dny.
Kdy to začalo?
Kde to bolí teď?
Kde to bolelo na začátku?
Jaký má bolest charakter? Je stálá, trvalá, stále stejně silná, kolísavá, snesitelná, nesnesitelná, krutá, vystřeluje někam?
Zkuste si uvědomit, zda bolest nastala po nějakém jídle, v klidu, po pádu, nebo po úrazu. Zda jste měli v posledních dnech nějaké slabší obtíže, kterým jste nepřikládali vážnost. Doktor se na to bude vyptávat, a i když nebudete vědět všechno, každý údaj mu pomůže.
S bolestí v břiše mohou být spojeny obtíže, kterým se souhrnně říká „obecné příznaky zdraví a nemoci“: teplota, chuť k jídlu, obtíže s močením, kvalita, barva a frekvence stolice.
Je to možná trochu choulostivá oblast, na druhou stranu jsou i lidé, kteří na toto téma hovoří snad nejraději a dovedou vypočítat každý pocit a odchod větrů několik týdnů zpět.
Další soubor příznaků, které s bolestí zdánlivě nesouvisejí:
projevy onemocnění orgánů zažívacího traktu (zvracení, říhání, pálení žáhy, interval mezi jídlem a bolestí),
obsah zvratků, barva a konzistence stolice a podobně.
Upozornění: Máte-li bolesti i po 3–5 dnech samoléčby, nebo se dokonce váš stav horší, navštivte hned lékaře.
Lékaři popište, kde a jak vás to bolí − popište místo, kde bolest začala a kde se projevuje nyní. Určení místa bolesti může znít: nad pupkem, pod pupkem, vpravo, vlevo − takto je rozděleno břicho na čtvrtiny, v jejichž středu je pupek. Partie pod žebry se jmenují podžebří. Topografie bolesti je pro lékaře ještě podrobnější, ale pro orientaci toto dělení postačí.
Bolest uprostřed nad pupkem se může týkat žaludku.
Bolest v levé polovině břicha až pod pupek může souviset s tlustým střevem.
Bolest v pravém podbřišku je typická pro zánět červovitého přívěsku slepého střeva.
K rizikové skupině patří i diabetici, kteří mají snížené vnímání bolesti.
Bolest v pravém podžebří je typická pro žlučník.
Rizikové skupiny: děti a senioři
Tyto skupiny nemocných jsou rizikové proto, že bolesti břicha vnímají trochu odlišně než dospělí.
U dětí je to způsobeno nedokončeným uspořádáním orgánů dutiny břišní − proto nemusí být typická ani lokalizace bolesti. Dále děti nejsou schopné popsat dobře příznaky a pocity a navíc mají omezenou rezervu při vyčerpání organismu nemocí.
Staří lidé mohou mít posunutý práh bolesti, navíc mohou mít tolik různých obtíží, že nevolnost vnímají jako další z mnoha projevů stáří. Jejich zásoba energie je také velmi omezená.
Ženy nejsou přímo rizikovou skupinou, ale mají jednu zvláštnost: reprodukční orgány, které jsou samozřejmě i zdrojem různých bolestí v břiše − počínaje bolestivou menstruací, přes nejrůznější projevy imitující zánět slepého střeva nebo koliku, po fyziologické projevy těhotenství a porodu. Poučení těhotných o možných bolestech v břiše je proto také důležitou součástí předporodní péče.
Zvláštním stavem je zánět slepého střeva u těhotných, kdy je dělohou vytlačeno slepé střevo do nepatřičné výše. Nebezpečný zánět tak může být mylně považován za jiné onemocnění. Protože jde u těhotných vlastně o dva životy, neměly by ženy v těhotenství při bolesti břicha nikdy váhat s návštěvou lékaře!
Vyhýbejte se prostředí, kde se vyskytuje akutní infekce.
Dodržujte základní hygienu (umývání rukou a správné ošetření potravin).
Dbejte na vyváženou a zdravou skladbu jídelníčku.
Doporučuje se aktivní pohyb.
Pravidelnost a střídmost v jídle.
Dobré vyprazdňovací návyky.
Psychická a emoční rovnováha.
Vyhýbejte se stresům.
Nekouřit a alkohol požívat jen v malém množství a občasně (platí i o pivu).
Z přírodních produktů je vždy dobré vyzkoušet bylinné směsi ve formě čajů či kapek na podporu trávení (žaludeční, žlučníkové apod.).
Dlouhodobě se mohou užívat i šťávy z aloevera či mladý ječmen, chlorela, spirulina apod. Obsahují nejen spoustu vitamínů a minerálů, ale dodávají i enzymy podporující trávení, či provokují k jejich vylučování přirozeným způsobem.
Zdoj:
weby bolesti-bricha.cz/ a samolecba.cz/, ireceptar.cz/zdravi/