REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zdravotní problémy

Bolest břicha – obecně

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Bolest břicha může být společným projevem několika různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo spolu s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné, které ale nemusí souviset jen s postižením trávicího systému.

Bolesti břicha jsou častými příznaky mnoha chorob.

Z tohoto důvodu je těžko rozpoznatelné, o jaké onemocnění konkrétně jde. K diagnóze je třeba přesná lokalizace bolesti, specifikace způsobu bolesti a ostatních symptomů.

Každá bolest je nepříjemná, a bolest břicha dvojnásob, protože se k ní přidává často oprávněný strach z vážných chorob. V břišní dutině je uloženo několik životně důležitých orgánů, proto je na místě se s bolestí břicha vždy obrátit na lékaře.

Bolesti břicha jsou co do intenzity a způsobu různé.

  • Tupé bolesti břicha vnímáme spíš jako tlak, mají tendence být soustavné a víc než bolestivé, jsou nepříjemné.
  • Ostré bolesti břicha – různé píchání, kousavé a intenzivní bolesti. Většinou se lokalizují na určitém místě v břiše. Mohou nastat náhle, nebo při zanedbání mírnějších potíží vzrůstají.
  • Křečovité bolesti břicha svíravé bolesti buď lokalizované, nebo na větší ploše břicha. Člověk má pocit, že je celý utažený, nemůže se narovnat a uvolnit, všechny tyto pokusy provází křeče v břiše. Mohou být záchvatovité s chvílemi úlevy.
  • Nadýmání, plynatost nepříjemné pocity plnosti břicha, zvenčí se projevující nafouknutím. Někdy se mohou dostavit i kruté křeče, zvláště když plyny neodchází přirozenou cestou ven.

Někdy se bolesti břicha prolínají a dá se jen těžko rozpoznat, o jakou bolest vlastně jde. Pro určení nemoci je však důležitý co nepodrobnější popis bolesti.

Určení místa bolesti je také velmi důležitá informace. Většinou se místo bolesti shoduje s místem uložení nemocného orgánu v dutině břišní. Nemusí to však být vždy pravda. Některé orgány mají tendenci vystřelovat svou bolest na různá místa v břiše. Může tedy jít o onemocnění, které s břichem souvisí jen vzdáleně. Pacienti udávají lokalizaci bolesti:

  • Uprostřed nadbřišku. Může jít o podrážděný žaludek, žaludeční vřed (ten by směřoval víc doleva), nemoc jícnu, ale i o cévní komplikaci, či dokonce infarkt myokardu. Také psychické stresy či onemocnění související s páteří se může projevovat bolestí v nadbřišku. Pokud jsou bolesti příliš intenzivní a rozprostírají se v celém pruhu, je nutno zavolat záchranku: mohlo by jít o zánět pobřišnice.
  • Levý nadbřišek. Bolest, většinou intenzivní, v levém podžebří. Může jít o již zmiňovaný žaludeční vřed nebo o akutní či chronický zánět slinivky břišní, případně o jiné komplikace týkající se slinivky. Velmi silné a náhlé bolesti ohlašují akutní problém, který je nutno vždy řešit hospitalizací. Jde o život ohrožující stav.
  • Pravý nadbřišek. Jedná se většinou o bolest v pravém podžebří, kterou mohou vyvolat žlučníkové kameny, zánět žlučníku, dvanácterníkový vřed či játra. Bolesti bývají také většinou intenzivní, někdy záchvatovité, vždy podle intenzity onemocnění. Je nutná diagnostika a léčba u lékaře, a to i když jsou bolesti jen občasné.
  • Bolesti kolem pupku. Může jít o břišní kýlu, namožené (natažené) břicho, ale i o střevní problém. Pokud bolest nepřestává a pohmatem je zjištěn nějaký výstupek, je nutné navštívit lékaře. Je dobré promasírovat břicho krouživými pohyby, případně vmasírovat nějakou mast na uvolnění, či proti nadýmání.
  • Bolesti v levém podbřišku. Tam se lokalizuje většina bolestí spojených se střevy. U žen však může jít i o zánět vaječníku, případně močových cest.
  • Bolesti v pravém podbřišku. Náhlé a intenzivní bolesti pravého podbřišku většinou ohlašují zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Nemocný je téměř vždy hospitalizován a musí se podrobit chirurgickému zákroku. U žen může jít také o zánět vaječníku.
  • Bolesti ve střední části podbřišku. Jde buď o onemocnění střev, ať už akutní gastroenteritidu (tzv. střevní chřipku), u níž se mohou bolesti pohybovat v různých částech břicha, nebo o onemocnění tlustého střeva, případně konečníku. U žen může jít o zánět dělohy či děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty. Ve spodní části břicha se bolestí může projevovat i zánět močového měchýře a močových cest.

U některých nemocí souvisejících s problémem trávicího traktu mohou být bolesti stěhovavé, přeskakovat z místa na místo, většinou však jde o nahromadění toxinů a střevních plynů.

Bolest může být lokalizovaná na určité místo – pak je i vodítkem pro diagnostiku problému, anebo může být celková – pak je třeba dále vyšetřovat. Bolesti břicha bývají různé. Je nutné vždy vypozorovat jejich vztah k určitému typu a způsobu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle nebo po dietní chybě, a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění. Vždy je třeba na bolesti břicha upozornit lékaře.

Pokud však jde o krátkodobou bolest, která brzy přejde, může jít jen o dietní chybu či namožený sval, případně reakci na stresující zážitek. V tom případě se dá požít nějaký vhodný přírodní přípravek (bylinný čaj, švédské kapky) či doplněk stravy na bázi enzymů apod.

Jde-li však o akutní a silnou bolest, zvláště v levém nadbřišku či pravém podbřišku a komplikovanou zvracením, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc (i pohotovostní).

Nebezpečné jsou i

  1. opakované problémy se stolicí (zvláště objevuje-li se v ní krev) a bolestmi břicha. Nemusí být ani nijak silné. Mohou signalizovat i velmi závažné nemoci (např. karcinom tlustého střeva apod.),
  2. horečka, úporné zvracení či průjem. Může jít např. o infekci či neinfekční záněty trávicího ústrojí,
  3. ve středu nadbřišku se ztíženým dýcháním může znamenat infarkt. Intenzivní bolest táhnoucí se od zad až k tříslu signalizuje ledvinovou koliku. V každém případě je lépe se nechat vyšetřit a zjistit, že šlo o banalitu, než něco zanedbat,
  4. náhle vzniklá výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci u lékaře, neboť může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

V těchto případech vyhledejte urychleně lékaře!

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Mohou být způsobeny psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde, nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím – konzultujte podle potřeby se svým gynekologem.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říháním, může být způsobeno reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo někdy až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí).

Příznaky pálení žáhy:
  • tlaková bolest,
  • pocit plnosti,
  • nechutenství,
  • říhání,
  • pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Více viz samostatný zdravotní problém „Pálení žáhy“.

Příznaky žaludečního vředu:

Bolest spojená s jídlemmůže vést k podezření na žaludeční nebo duodenální vřed.

V případě žaludečního vředu jsou to tyto příznaky:

  • nechutenství,
  • říhání,
  • při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti,
  • bolest se projevuje po najedení nebo těsně po jídle,
  • při bolestech „nalačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice. Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie. Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy.

Příznaky bývají spojeny:

  • se zvýšenou teplotou,
  • zvracením,
  • dehydratací.

Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Více k tématu najdete v samostatných zdravotních problémech stejného názvu.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků

– svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit také:

  • nevolnost a zvracení,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • říhání,
  • únava apod.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože mléčný cukr způsobující bolesti žaludku se přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Více k tématu najdete v samostatných zdravotních problémech stejného názvu.

Porucha trávení jiných látek

se může kromě jiného projevit těmito příznaky:

  • bolestí břicha,
  • průjmy,
  • následným hubnutím,
  • potíže bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku

Příznak:

  • bolest na pravé straně v podžebří.

Bolest po jídle

(většinou mastném, těžším) až do křečovité bolesti – může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému

I jiná, méně běžná onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha. Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev.

Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu) nebo žlučníku.

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace.

Každá nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jisti příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku, nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně mohou být způsobeny i jiné příznaky, např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny. Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Rizikové skupiny: děti a senioři

Tyto skupiny nemocných jsou rizikové proto, že bolesti břicha vnímají trochu odlišně než dospělí.

U dětí je to způsobeno nedokončeným uspořádáním orgánů dutiny břišní − proto bolesti nemusí být typické ani svou lokalizací. Dále děti nejsou schopny popsat dobře příznaky a pocity, a navíc mají omezenou rezervu při vyčerpání organismu nemocí.

Staří lidé mohou mít posunutý práh bolesti, navíc mohou mít tolik různých obtíží, že nevolnost vnímají jako další z mnoha projevů stáří. Jejich zásoba energie je také velmi omezená.

Ženy nejsou přímo rizikovou skupinou, ale mají jednu zvláštnost: reprodukční orgány, které jsou samozřejmě i zdrojem různých bolestí v břiše − počínaje bolestivou menstruací, přes nejrůznější projevy imitující zánět slepého střeva nebo koliku, po fyziologické projevy těhotenství a porodu. Poučení těhotných o možných bolestech v břiše je proto také důležitou součástí předporodní péče.

Zvláštním stavem je zánět slepého střeva u těhotných, kdy je dělohou vytlačeno slepé střevo do nepatřičné výše. Nebezpečný zánět tak může být mylně považován za jiné onemocnění. Protože jde u těhotných vlastně o dva životy, neměly by ženy v těhotenství při bolesti břicha nikdy váhat s návštěvou lékaře!

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Související zdravotní problémy



REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru