REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Kdy nám hrozí ztráta čichu?

15/9

Ztráta čichu neboli anosmie může být částečná nebo kompletní, i když kompletní ztráta čichu je poměrně vzácná. Může být také dočasná či trvalá – záleží na příčinách… a o jaké příčiny se může jednat?

Ztráta čichu způsobená nachlazením, alergií nebo infekcí obvykle ustupuje během několika dní.

Ztráta čichu je jen vzácně příznakem vážného onemocnění. I tak je ale neporušený čich důležitý pro dostatečné vychutnání si jídla a pití. Ztráta čichu může způsobit i ztrátu chuti k jídlu, což vede ke ztrátě váhy, nedostatečné výživě nebo i depresím.

Kdy můžeme ztratit čich?

Obyčejné nachlazení je častou příčinou částečné a dočasné ztráty čichu. Podobně se mohou projevovat i chronické infekce vedlejších nosních dutin nebo i jiné příčiny obstrukce nosní dutiny, například polypy. S postupnou kompletní a permanentní ztrátou čichu bývá spojeno i stárnutí.

Podívejme se na nejčastější příčiny anosmie:

1. Problémy s nosní sliznicí – dráždění nosní sliznice, ať už krátkodobé, či dlouhodobé, může způsobit poruchy čichu. Patří mezi ně:

  • akutní zánět vedlejších nosních dutin
  • běžné nachlazení
  • alergická rýma
  • chřipka

2. Obstrukce (ucpání) nosní dutiny – znamená mechanické zablokování průchodu vzduchu dutinami. Může nastat například při:

  • deformitách nosních kostí
  • přítomnosti nosních polypů
  • nádorech v oblasti nosu

3. Poškození mozku či nervů – čichový systém, jenž zajišťuje čich, se skládá z receptorů v nosní sliznici. Ty poté posílají informace přes nervy do mozku. Pokud je poškozena kterákoliv součást tohoto systému, může dojít k anosmii. Poškození čichové dráhy může být následkem mnoha onemocnění, například:

  • stárnutí
  • Alzheimerovy choroby
  • mozkové výdutě
  • operace na mozku
  • cukrovky
  • Huntigtonovy choroby
  • roztroušené sklerózy a mnoha dalších

Kdy navštívit lékaře?

Ztráta čichu způsobená nachlazením, alergií nebo infekcí obvykle ustupuje během několika dní. Pokud se tak nestane, raději se obraťte na lékaře, aby mohlo být vyloučeno závažnější onemocnění.

Anosmie může být někdy léčitelná, závisí však na příčině. Na infekci vám může lékař například předepsat antibiotickou léčbu nebo doporučit chirurgické odstranění obstrukce v nosní dutině. V jiných případech ale může být ztráta čichu trvalá. Zejména jste-li starší 60 let, jste ztrátou čichu více ohroženi.

 

Na článku spolupracoval: Anna Čermáková

Odborný garant článku: MUDr. Jiří Náhlovský

Zdroj: http://www.ulekare.cz/clanek/kdy-nam-hrozi-ztrata-cichu-20874


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru