REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jedy v těle. Čechy ohrožuje rtuť z ryb a plomb

7/9

Zpočátku nikdo netušil, proč se to děje. V padesátých letech minulého století zasáhla japonský záliv Minamata záhadná epidemie: řada lidí oslepla, ohluchla, přišla o zuby, došlo ke ztrátě motoriky. Dalším selhaly ledviny.

 

V jediné rybářské osadě najednou onemocnělo 116 lidí a 43 z nich zemřelo. Teprve po třech letech se zjistilo proč. Za zkázou stála rtuť.

Spolu s odpadní vodou z nedalekého chemického závodu se dostala do moře a přiotrávila místní ryby a s nimi i obyvatelstvo. Následky jsou v oblasti patrné dodnes.

Nyní odborníci upozorňují na problémy se rtutí i v Česku. Vyšší než povolené koncentrace kovu se totiž objevily také v tuzemských rybách. Především v těch, které žijí na Labi v blízkosti chemiček na výrobu chloru.

Nadlimitní hodnoty těžkého kovu odhalily testy dokonce u 88 procent, z 16 odchycených ryb, hlavně cejnů a karasů. Jeden z českých cejnů se umístil dokonce na prvním místě žebříčku analyzovaných ryb z dvaceti zemí světa, upozornil na alarmující výsledky mezinárodního průzkumu mluvčí ekologického hnutí Arnika Vratislav Vozník. Studie brala v úvahu americké normy, které jsou tvrdší než v EU.

Kontaminovaná byla podle Vozníka i kůra stromů v okolí řeky. To ale není všechno. Příznivě nevyznívají ani výsledky testování u lidí. Podle Státního zdravotního ústavu, který testuje krev a moč lidí už od roku 1996, se našlo větší než je bezpečné, množství rtuti. Dokonce u sta tisíce dospělých Čechů. Podobně dopadly analýzy u dětí, hůř na tom byly ženy. Zřejmě konzumují častěji ryby, pokouší se o vysvětlení autoři zprávy z roku 2009. Druhým důvodem podle nich může být snaha žen a dívek lépe pečovat o chrup. Jedovatou rtuť totiž obsahují také černé amalgámové plomby.

S tím ostatně souvisí ještě jedno zjištění: vůbec nejhorší výsledky, které laboranti mezi lidmi naměřili, patřily zubařům! Tedy lidem, kteří s amalgámem denně pracují. Jejich vzorky vlasů ukázaly dokonce dvakrát vyšší hodnoty rtuti než u jiných lidí. Přestože lékaři nosí roušku, malé částice rtuti během vrtání zubů vdechují, vysvětluje Vozník z Arniky.

Čeští environmentalisté se proto obrátili na Evropskou komisi. Žádali, aby se použití rtuti omezilo – při výrobě chloru i ve stomatologii. Dílčího úspěchu dosáhli. V japonské Minamatě se podepsala nová podoba Úmluvy o rtuti. Upuštěno je alespoň od používání amalgámových plomb, shrnuje Vozník.

Ostatně některé evropské země, například Švédsko, už černé plomby samy dávno zakázaly. Přestože ty moderní kapslové výplně žádné výrazné nebezpečí nepředstavují, podotýká královéhradecký zubař Radek Mounajjed.

Možný lidský karcinogen

Unie řeší i to, jak zabránit kontaminaci okolí krematorií, odkud vychází rtuť z černých plomb zemřelých. A začaly také rozsáhlejší kontroly ryb. Každá odlovená ryba projde veterinární kontrolou v místě lovu, říká Martin Baráček z firmy Ocean48, která mořské ryby do Česka dováží. Už se nám proto několikrát stalo, že nebyla zásilka expedována právě kvůli nadměrnému výskytu rtuti, doplňuje. S jedovatou látkou mají podle něj problémy hlavně velké ryby jako tuňák či mečoun.

Pokud se nadlimitní množství rtuti do těla lidí přesto dostane, má to podle lékaře Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslava Šuty fatální následky. Organické sloučeniny patří mezi vůbec nejjedovatější látky.

Pokud rtuť pronikne do organismu, hromadí se v ledvinách, játrech, mozku, ve vlasech a nehtech. Způsobuje řadu zdravotních problémů: poškozuje nervový systém, narušuje funkce ledvin a vyvolává autoimunitní choroby, upozorňuje Šuta.

U těhotných žen může kov narušit vývoj plodu. Narozené děti pak mívají potíže s pozorností, vývojové poruchy či nižší inteligenci, podotýká lékař. Agentura pro výzkum rakoviny IARC hodnotí rtuť jako možný lidský karcinogen.

 

Zdroj: http://relax.lidovky.cz/jedy-v-tele-cechy-ohrozuje-rtut-z-ryb-a-plomb-fms-/zdravi.aspx?c=A130827_103001_ln-zdravi_mc


Další články

Brahmi – posilovač vědomí, zkušenosti a účinky

21/2

Jednomu známému jsme před lety prodali Brahmi na přípravu čaje. Jelikož si pečlivě nepřečetl návod na přípravu, zalil si velkou polévkovou lžíci…

více

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru