REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Roman Šmucler šetrně zničil nádor světlem. Nemocný jej vykašle

25/2

Na Otolaryngologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc byla použita teprve podruhé v ČR nová metoda léčby nádoru hrtanu. Jde o takzvanou šetrnou fotodynamickou terapii, kterou provedl Roman Šmucler, vedoucí Centra fotonické medicíny v Praze.

Panu Erikovi se po deseti letech vrátila rakovina hlasivek.

O diagnóze se dozvěděl v Itálii, kde pobývá, a tam měl podstoupit operaci, při které mu měl být rozsáhlý nádor odstraněn. I s hrtanem.

Protože hrtan je hlasotvorným orgánem, znamenalo by to, že by se už s nikým nemusel domluvit.

Na olomoucké klinice mu v těchto dnech provedli speciální výkon, který umožňuje vysoce šetrné odstranění i rozsáhlého nádoru.

Takzvaná systémová fotodynamická terapie má využití v onkologii hlavy a krku, také kůže, a je alternativou chirurgické léčby rakoviny v hůře dostupných oblastech.

Nádor se po napuštění speciální látkou a ozáření světlem v podstatě odloučí.

„Protože hlasivky už měl operované, hůře mluvil. Jezdil pravidelně na kontroly a naposledy se dozvěděl, že se mu rakovina vrátila. Navíc byla zasažena velká část hlasivek. Lékaři nabídli jediné řešení: odstranění celého hrtanu a zavedení trvalé tracheostomie – velmi nepříjemná věc,“ popisovala jeho partnerka Karolína Hloušková jen chvíli poté, co přítel podstoupil výkon na olomoucké klinice.

V Česku teprve druhý zákrok

Muž v Itálii operaci odmítl a z nemocnice utekl.

„Vzpomněl si, že v německé televizi viděl reportáž o tom, jak v Čechách operují novou, fotodynamickou metodou, kdy hrtan zůstane zachován. Nato jsme se spojili s docentem Šmuclerem, který v oblasti ORL spolupracuje s olomouckou klinikou,“ popisovala cestu z Itálie na olomoucké pracoviště.

Na klinice musel být pacient čtyři dny před samotným výkonem, kdy mu byla podána speciální látka do nádoru.

„Dobu trávil v potemnělé místnosti, aby na něj nedosáhly sluneční paprsky. Dnes podstoupil operaci laserem,“ uvedla Karolína Hloušková, která se nemohla dočkat, až její partner otevře oči a poprvé promluví.

„I kdyby jen šeptal, bude to moc dobře a budeme za to rádi. Výhrou je, že mu nemusel být odstraněn hrtan,“ ocenila postup, který byl v Česku použit teprve u druhého pacienta s rakovinou hrtanu.

Imunitu posílí, tělo se nevyčerpá

Pacientovi nejprve lékaři injekcí vpravili speciální látku zvyšující citlivost nádorových buněk na světlo. Nato nádor ozářili laserovým světlem, čímž buňky zahubili.

„Po osvícení se spustí chemická reakce, která nádor v podstatě zabije. Zároveň se zvyšuje imunita vůči tomuto typu nádoru, tedy to není tak, že bychom tělo vyčerpávali, ale naopak se mu lépe bojuje proti nádoru. Terapii můžeme použít opakovaně,“ vysvětloval docent Roman Šmucler, vedoucí Centra fotonické medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který přijel operaci provést.

Asistoval mu specialista Mathias von Beckerath ze Švédska.

Nádorové buňky neodumírají ihned po ozáření, ale postupně, čímž je vyvolávána imunitní reakce.

„Při použití této metody je jedno, jak je nádor veliký. Výhodou je také to, že ji můžeme dělat opakovaně. Například u nádoru na kůži to vypadá tak, že pacientovi namažeme krém na nádor, počkáme dvě hodiny, a pak jej buď osvítíme laserem, nebo si sedne na sluníčko. To je celé. Žádné řezání. Pokud se nádor případně objeví znova, metodu zopakujeme,“ popisoval novinku, při níž laser likviduje pouze nádorové buňky, okolní tkáň zůstane nepoškozená.

Den v šeru, světlo by jej mohlo popálit

Podle specialistů operace pana Erika dopadla dobře. Nedošlo k žádným komplikacím.

Po výkonu musel zůstat ještě 24 hodin v temné místnosti, protože by jej popálilo větší světlo, než je 60wattová žárovka.

Nyní by měl být propuštěn z nemocnice domů, avšak bude muset být ještě nějakou dobu opatrný, aby se nedostal do styku s přímým světlem.

Nádor se mu postupně odloučí.

„V podstatě by ho měl postupně vykašlat,“ dodala jeho partnerka Karolína Hloušková.

Italská pojišťovna to zaplatí, česká nikoliv

Panu Erikovi by měla výkon zaplatit italská pojišťovna.

Tuzemské zdravotní pojišťovny metodu neproplácejí. Náklady se pohybují kolem 150 tisíc korun.

„Přitom klasická léčba, chemoterapie a radioterapie, stojí ve své kombinaci téměř půl milionu korun, navíc nová metoda není pro pacienta nijak zatěžující,“ poukázal Ivo Stárek, přednosta Otolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Zdroj: denik.cz/medicina – článek ze dne 14. 2. 2014


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru