Diabetici by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře. Optimálně jednou za rok, pokud jsou dobře léčeni, stačí i méně často.
Novinářům to řekl primář Pavel Diblík z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která letos slaví výročí 200 let od založení. S cukrovkou se potýká asi osm procent Čechů, ročně přibudou asi 3000. Nemocným hrozí poškození sítnice vzniklé ucpáváním cév v oku.
Podle Diblíka jsou diabetici v centru zájmu očních lékařů, protože jich je mezi Čechy kolem 800.000. O tom, že musí mít pravidelně kontrolované i oči, stále nevědí všichni. “Pořád vidím zanedbané diabetiky. Často je to chyba i těch pacientů,“ dodal Diblík. Správně léčený diabetik druhého typu nemusí kontrolu podle něj potřebovat i několik let, naopak při nasazení inzulinu po dosavadní léčbě jen dietou by oči lékař zkontrolovat měl.
Takzvanou diabetickou retinopatii způsobuje ucpávání cév v oku nebo otok sítnice, když z cév vytéká tekutina. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice ničí vidění. Oko se to snaží napravit tvorbou nových cév, které jsou nekvalitní a praskají. Pacienti zpočátku nemají žádné příznaky, takže očního lékaře nevyhledají. Zrak se zhorší až po několika letech. Pokud není tvorba nových cév v oku příliš masivní, pomůže podle Diblíka laserová operace.
V roce 2016 se léčilo s cukrovkou přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Naprostá většina pacientů (91,7 procenta) má diabetes druhého typu, který je spojován s nadváhou a nezdravým životním stylem. Roste počet nových případů, v roce 2007 to bylo asi 56.400, v roce 2015 to bylo přes 80.000. Každoročně zemře mezi 20.000 až 30.000 pacientů s diabetem.
Kromě možného zhoršení zraku roste i počet dalších chronických komplikací, jako jsou nemoci srdce a selhání ledvin. Riziko cévní mozkové příhody zvyšuje diabetes dvakrát až čtyřikrát, pětinásobně infarktu, srdečního selhání nebo ischemické choroby srdeční.
Zdroj: http://zdravi.doktorka.cz/diabetici-by-meli-pravidelne-navstevovat-ocniho-lekare
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz