Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici hrdla. To může být způsobeno zánětem v krku vyvolaným infekcí, kouřením nebo jícnovým refluxem.
Především pro jícnový reflux, při kterém dochází k návratu kyselých šťáv ze žaludku zpět do jícnu, je pálení v krku typické. Pokud trpíte pálením a bolestmi v krku, vyhledejte raději lékaře, který dokáže určit hlavní příčinu vašich obtíží a stanovit vhodnou léčbu.
Pálení v krku je nepříjemný pocit vyvolán drážděním volných nervových zakončení v oblasti hrdla. K podráždění nervů dochází z různých příčin, nejčastěji jde o infekci nebo zánět způsobený podrážděním chemikáliemi, jako například kouř či dlouhodobý pobyt v suchých místnostech, anebo refluxní choroba.
Nepříjemné pocity v krku zná zřejmě každý z nás. Na vině může být infekce, kouření, alkohol, suchý vzduch nebo reflux jícnu.
Nejčastěji jde o pocity škrábání a bolesti, které jsou vyvolány prostupem nějakého mikroba do sliznice a skrz ni i do krve. Mikrobem máme na mysli hlavně viry či bakterie, ty vyvolávají spíše hnisavé záněty s velkým otokem „krčních mandlí", na něž tělo reaguje zánětlivou reakcí, během které se do dané oblasti přesouvají bílé krvinky, dochází k otoku a k dráždění nervových zakončení, což si uvědomujeme právě jako škrábání, bolest a pálení v krku.
Po příčinách můžeme však pátrat i jinde. Dráždivý je tabákový kouř, ať už během kouření aktivního či pasivního (pobytu v zakouřených místnostech). Podobně působí alkohol, dlouhodobým užíváním (u alkoholiků) dochází postupně k vzniku chronického dlouhodobého zánětu jícnu, který vyvolává právě dané pocity pálení.
Dlouhodobé vystavení suchému vzduchu, především v přetopených místnostech v zimě, které nejsou větrané, dochází k vysychání sliznic, což se může projevovat jako pálení očí, nosu, ale i v krku. Je třeba pamatovat také na to, že kouř, alkohol i suchý vzduch zvyšují vysušováním a drážděním sliznic jejich prostupnost pro různé mikroorganizmy, díky čemu se výrazně snižuje obranyschopnost našeho organizmu.
Velmi častou a vcelku závažnou příčinou pálení v krku je tzv. refluxní ezofagitida. Tento termín vyjadřuje stav, kdy se často, díky nedokonalému svěrači mezi jícnem a žaludkem, dostávají žaludeční kyseliny do jícnu, kde způsobují zánět. Lidově se tomuto stavu říká pálení žáhy. Jde o vcelku běžný problém vyskytující se spíše u žen, ojediněle se projeví asi u každého člověka. Problémem začíná být, pokud se kyselý žaludeční obsah do jícnu dostává často. Sliznice jícnu totiž na silnou kyselost není připravená a s každým dalším kontaktem se zvyšuje šance vzniku rakoviny jícnu. Je proto potřeba tento stav řešit. K léčbě refluxní choroby jícnu se využívají látky neutralizující kyselost žaludku, a velké spektrum látek snižujících tvorbu žaludečních kyselin.
Pokud se chcete pálení v krku vyhnout, měli byste především přestat kouřit, a to i z mnoha dalších důvodů jako jsou srdeční infarkt, rakovina plic atd. Také neužívat alkohol, řádně větrat místnosti a do přetopených místností, typicky panelákové byty, si pořídit zvlhčovač vzduchu. Pálení žáhy mohou způsobovat příliš kyselá, kořeněná jídla, káva, kouření atd., kterým je také vhodné se vyhýbat. Následky nemusí být žádné např. u infekčních příčin, v případě refluxní ezofagitidy může však s postupem času dojít až ke vzniku rakoviny jícnu.
Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí pálením v krku, neváhejte a obraťte se na svého lékaře, který zjistí příčinu Vašich obtíží a navrhne Vám další řešení. Souběžně s léčbou je možné si od pálení v krku ulevit domácími způsoby. Mezi nejrozšířenější patří například cibulový sirup. Jeho výrazná vůně a chuť však nemusí chutnat každému. Z nastrouhané cibule se vymačká šťáva, která se dochutí medem a citronem. Ale pozor, nemělo by se sníst víc jak 10 lžiček denně, jelikož některým lidem může mírně podráždit žaludek. Pomoci mohou i různé bylinkové čaje nebo ovocné šťávy. Také se nesmí zapomínat na pravidelný pitný režim.
Zdroj: http://cs.medixa.org/priznaky/paleni-v-krku, womanonly.topzine.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz