REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Umíte používat klimatizaci? Oči může poškodit navždycky

8/8

Kromě rýmy, agíny a zatuhlých svalů může klimatizace způsobit i potíže se zrakem. Vysuší vám oči!

 

Horké letní sluníčko rozpaluje domy doběla a vy místo dovolené sedíte v kanceláři. Ti šťastnější pustí klimatizaci. Je to ale opravu taková výhra?

To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit angínu, to není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladícím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nezvratné.

Suchý vzduch - suché oko

Kromě bolesti hlavy, zatuhlých krčních svalů, vysušené kůže či zhoršeného astmatu může přivodit klimatizace také syndrom suchého oka. A ten může v krajních případech nezvratně poškodit váš zrak! Dochází totiž k osychání povrchu oka, spojivky a rohovky.

Doporučujeme: Jak používat klimatizaci, aby neškodila?

Náchylnější bývají oči těch lidí, kteří mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. "V klimatizovaných prostorech oči pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí," popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Hrozí vřed na rohovce

Syndrom suchého oka je stav, kdy je oko nedostatečně zásobeno slzným filmem. "Patří mezi nejčastější oční problémy současné doby a znamená poruchu slzného filmu na povrchu oka. Tato porucha může být způsobena nedostatečnou tvorbou slz, jejich rychlejším odpařováním nebo změnami ve složení slzného filmu," vysvětluje Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. "Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna, filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky, epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu," varuje MUDr. Mikšovská.

Větrák škodí ještě víc!

Mnozí vidí bezpečnější alternativu v podobě větráku, který pouze rozhání vzduch. Ten je ale pro oči možná ještě nebezpečnější. "Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží," varuje doktorka Mikšovská.

Co tedy s tím? Důležité je zajistit vlhkost vzduchu, což některé moderní klimatizace umožňují. Měla by se pohybovat mezi 40 až 50%, tak aby se minimalizovalo osychání nejen očí, ale i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí doporučuje doktorka Mikšovská použití umělých slz, kapek, které volně koupíte v lékárně. Používání slz bývá dlouhodobé a je vhodné zejména preventivně. Kapejte raději dřív, než se dostaví nepříjemné, výše zmiňované, pocity."

Jak správně používat klimatizaci?

Nebude se vám to líbit, ale odborníci doporučují toto:

  • Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5°C.
  • Klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.
  • Klimatizaci v autě spouštějte a vypínejte v patnáctiminutových intervalech
  • Nikdy nenechte chladný vzduch z klimatizace foukat přímo na vaše tělo, směřujte proud vzduchu do volného prostoru.
  • Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte, obměňujte vzduch.
  • Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by se měli klimatizacím zcela vyhýbat.

 

Autor: Zuzana Selementová

Zdroj: https://zena.aktualne.cz


Další články

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo…

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru