REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Afty

30/11

Afty jsou vřídky, které se nacházejí na sliznici dutiny ústní, na rtech a na jazyku. Neohrožují sice na životě, ale jsou dost bolestivé a mohou omezovat člověka v příjmu potravy a tekutin. Mohou se vyskytovat izolovaně nebo ve větším počtu. Častý výskyt aftů může navíc souviset s jinými chorobami.

Příčiny:

Příčiny vzniku aftů nejsou zcela jasné. Afty mají zřejmě vztah ke stresu a mechanickému poškození ústní sliznice. K tomu nejčastěji dojde, když se člověk nechtěně poraní vlastními zuby nebo zubním kartáčkem. Vliv mohou mít také některá jídla (obzvláště tuhá jídla, která mohou mechanicky poškodit sliznici) a v neposlední řadě také nedostatek některých vitaminů, kyseliny listové a železa. Svou roli u některých forem aftů mohou hrát mykózy v dutině ústní. V neposlední řadě má svůj význam zřejmě i genetický předpoklad pro vznik onemocnění, protože afty mají někdy rodinný výskyt.

Je nutné si uvědomit, že častý výskyt aftů může být spojen s některými autoimunitními nemocemi, například s celiakií, Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Pokud má pacient s afty zároveň průjmy a jiné střevní potíže, mělo by se po těchto onemocněních pátrat. Afty se také mohou vyskytovat u onemocnění AIDS.

Projevy:

Nemoc se projevuje výskytem jednoho či více vřídků na sliznici dutiny ústní. Většinou jsou to našedlé útvary vystupující nad povrch sliznice a okolí těchto vřídků bývá zarudlé. Nepříjemná je bolestivost, zejména při příjmu potravy, při pití, nebo pokud se jich dotknete jazykem.

Diagnostika:

Afty jsou dobře vidět v dutině ústní. Pokud má pacient s opakovaným výskytem aftů průjmy, je možné zjistit z krve protilátky vyskytující se u celiakie a prohlédnout kolonoskopicky tlusté střevo pro případ ulcerózní kolitidy.

Prevence:

Pokud člověk zjistí, že u něj afty vyvolává nějaký typ jídel, měl by se mu vyhýbat. Vhodné také může být zvýšený příjem vitamínů skupiny B (dobrý efekt má vitamín B12) a kyseliny listové. Doporučuji hodně ovoce, zeleniny a také maso (B12 je v mase a vnitřnostech) nebo nějaké vitamínové doplňky. V tomto případě bych se jim ani nebránil. V potravě je vhodné zejména vynechat citrusové plody (citróny, pomeranče a pod). Obsahují sice hodně vitamínů, ale rovněž obsahují kyselinu citronovou, která může sliznici dutiny ústní poškozovat.

Léčba:

Kromě provádění prevence, lze afty a jejich projevy přímo léčit. Provádí se výplachy dutiny ústní nejrůznějšími antibakteriálními roztoky a ústními vodami, které zklidňují sliznici. Mnohé z nich jsou v lékárně k dostání i bez předpisu, ale návštěvu lékaře bych přesto neodsuzoval. Pomůže vám s přesným výběrem léku nebo alespoň poradí. Pokud je aftů více, jsou hodně bolestivé, nebo máte horečku, je návštěva lékaře velmi dobrý nápad. Rozhodně nedoporučuji samoléčbu typu „vypálím a zlikviduju afty panákem kořalky“, to nepomůže a bude to zbytečně hodně bolet.

K léčbě aftů se s úspěchem využívá i řada volně prodejných potravinových doplňků.

 

Zdroj: http://www.stefajir.cz/?q=afty


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru