REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak se projevují poruchy rovnováhy a co je způsobuje?

2/8

Poruchy rovnováhy se projevují ve formě řady příznaků, mezi kterými dominuje pocit závrati nebo ztráty rovnováhy. Subjektivně jsou vnímány jako pocity rotace, tahu do strany, houpání, propadání se, nejistoty, motání, pocitu opilosti apod.

Tyto příznaky mohou trvat několik okamžiků, ale i několik hodin nebo dnů. Mohou mít různou intenzitu, od středních obtíží objevujících se jen při pohybu až po těžkou poruchu rovnováhy obtěžující postiženého i v absolutním klidu. Protože rovnovážný systém je ve spojení i s jinými částmi nervového systému člověka, mohou být poruchy rovnováhy líčeny jako obtíže s viděním, jako svalová slabost, porucha myšlení anebo i poruchy paměti.

Pacienti s poruchami rovnováhy si často stěžují na:

současné bolesti hlavy, pocity svalového napětí, ztuhlosti za krkem nebo v zádech. Jde někdy o obtížně vylíčitelný stav, pro který může pacient jen těžko hledat vysvětlující nebo popisující slova. Pacienti mívají zvýšenou citlivost na hluk, na některé typy zvuků, obtěžuje je přímé světlo. Mohou mít obtíže připomínající mořskou nemoc. Stěžují si na poruchy koncentrace, celkovou nevůli apod. Při únavě mívají obtíže se čtením. Všechny tyto příznaky mohou být trvalé nebo jen přechodné. Vedou k celkovému rozladění pacienta, jeho psychické nepohodě.

Bývá obtíž s duševní koncentrací na jakoukoliv činnost, což může vyústit i v psychické poruchy typu neurózy nebo i depresi.

Jak často se poruchy rovnováhy vyskytují?

Poruchy rovnováhy se vyskytují v každém věku a určitou zkušenost s některou podobou ztráty rovnováhy zažije během svého života skoro každý člověk. Četnost poruch rovnováhy přibývá s věkem a po sedmdesáti letech to bývá jedna z nejčastějších příčin návštěvy lékaře.

Co může způsobit poruchu rovnováhy?

Příčin poruch rovnováhy je nepřeberné množství. Není medicínský obor, ve kterém by se nenalezlo alespoň jedno onemocnění spojené s poruchami rovnováhy. 

Jednou z možných příčin jsou úrazy, především hlavy a páteře. Jejich výskyt je velmi častý kolem padesáti let věku. K postižení rovnovážného ústrojí může dojít i bez poškození kostěného skeletu lebky. Mechanizmus je podobný otřesu mozku.

Další možností jsou ušní infekce, jako je zánět středního ucha nebo zánětlivé postižení vnitřního ucha, tzv. labyrintitida, která může postihnout sluchovou i rov­novážnou funkci vnitřního ucha.

Některé virové infekce mohou postihovat rovnovážné ústrojí ale i statoakustický nerv. Jedná se o infekce tzv. neurotropními viry, které napadají cíleně nervovou tkáň. Řada chemických látek, jako jsou těkavé látky a některé typy kovů, mohou poškozovat rovnovážný systém. Toxický účinek na struktury vnitřního ucha mají i některé léky.

Porucha cévního zásobení vnitřního ucha nebo mozku může způsobit poruchu rovnováhy nebo i zničení labyrintu. Subjektivně je pacient líčí jako pocit zatmění před očima, stav na omdlení. Objevují se nebo se zhoršují, pokud pacient vstane nebo se náhle postaví. Běžně se vyskytují i u zdravých osob po velmi rychlé rotaci, po jídle, a představují vlastně jen několik sekund dezorientace. Pokud se během poruchy rovnováhy objeví dvojité vidění, nemožnost pohybovat končetinami, změny citlivosti, různá velikost očních zornic nebo poruchy mluvení, může se jednat o příznaky cévní mozkové příhody.

Porucha hybnosti především v oblasti krční páteře patří mezi další příčiny poruchy rovnováhy. Její výskyt je stále častější. Poruchy rovnováhy mohou způsobit vzácně i nádory nebo vrozené vady.

 

Zdroj: MUDr. Pavel Vrabec - Poruchy rovnováhy, http://zdravi.doktorka.cz  www.bezpecnahriste.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru