REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Původce a příčina chronické rýmy

26/3

Chronickou rýmu může způsobovat celá řada faktorů, takže je potřeba zapátrat po příčině. Může to být alergie, smog, cigaretový dým, parfémy, prach, přechozená infekce, závislost na nosních kapkách, anatomické odchylky (vychýlení nosní přepážky), zvětšené nosní mandle.

 

Popis a příznaky

Na rozdíl od akutní virové rýmy nemusí být vůbec doprovázená výtokem z nosu. Chronická rýma trvá déle než tři měsíce nebo se opakovaně vrací. Projevuje se ztíženým dýcháním nosem, se střídavou obstruací jedné či druhé nosní dírky v důsledku oteklé sliznice. Z počátku ani nepoznáte, že máte vážnější problém, protože se potíže jeví „pouze“ jako ucpaný nos. Pokud sekrece z nosu přeje jen je, mohou při smrkání praskat cévky a vy můžete smrkat krev. Otok sliznic často narušuje spánek, dýcháte ústy.

Naopak, přestože máte pocit ucpaného nosu a potřebu smrkat, a nos není ucpaný hlenem, může nucené smrkání způsobit zhoršení stavu – zvýší se tlak v oblasti nosohltanu, vzduch nemá kam uniknout a viry se tak mohou rozšířit do sluchové trubice nebo vedlejších nosních dutin a způsobit zde infekci.

Chronickou rýmu dělíme na dva typy: hypertrofickou a atrofickou

Hypertrofická rýma

Při hypertrofické rýmě je zduření nosní sliznice trvalejší, ani po aplikaci adstringentních kapek nedochází k uvolnění nosních průduchů. Je mírně zvýšený výtok z nosu, tlak a bolest v obličeji. Osychá sliznice hltanu, špatně ventilují vedlejší nosní dutiny, vlivem zúženého nosu dochází k nočnímu chrápání. Pacient může dýchat pouze ústy, ztrácí čich a chuť. Později se hypertrofická rýma může rozvinout v chronický zánět průdušek či astma, poruchu sluchové trubice a slzovodu. V léčbě se uplatňuje dlouhodobá aplikace solných roztoků na nosní sliznice, nosní kapky s kortikosteroidy.

Atrofická rýma

Při atrofické rýmě má pacient neustále pocit suchého nosu, až pálení, tvoří se krusty, bývají bolesti hlavy. Odstraněním krust dochází k epistaxi (krvácení z nosu). Je snížen přirozený výtok z nosu, sliznice se ztenčuje, v rozsáhlejším stadiu může dojít až k proděravění nosní přepážky.

Jak předcházet chronické rýmě

Provádějte pravidelnou nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, který vás lépe ochrání před nemocemi a alergiemi.

Nepodceňujte léčbu akutní rýmy, alergie a infekcí horních cest dýchacích. Chronická rýma často vzniká přechozením infekce a podceněním průběhu onemocnění horních cest dýchacích. Nosní spreje a kapky používejte správně podle příbalové informace. Mnoho problémů s ucpaným nosem, krvácením z nosu a jiných potíží vzniká kvůli neopatrnému používání dekongestiv. Pamatujte na to, že tyto léčivé přípravky mohou být pro vaši nosní sliznici dlouhodobě nebezpečné. Uleví vám od akutních potíží, ale dospělí je mohou používat maximálně týden a děti tři až 5 dní.

Zvlhčujte vzduch v místnosti. Toto preventivní opatření je vhodné pro všechny bez ohledu na míru potíží s nosní sliznicí. Suchý vzduch a přetopené místnosti je dobrým základem pro vysoušení nosní sliznice a útok virů a bakterií.

Jak léčit chronickou rýmu

Ke komplexní léčbě patří adenotomie, odstranění nosních mandlí, hlavně v dětském věku či léčba zánětů vedlejších nosních dutin. Chronická rýma je závažné onemocnění nosní sliznice, které je potřeba konzultovat s lékařem, který vám doporučí vhodné preparáty a léčebný postup. Léčbu vhodně doplňují izotonické solné roztoky, které nos zvlhčují. Vyzkoušet můžete třeba NasoDrill, který nosní sliznici příjemně zvlhčuje, navíc obsahuje síru, která má antibakteriální a desinfekční vlastnosti, obnovuje buňky nosní sliznice a pomáhá předcházet vzniku infekce.

 

Zdroj: http://www.nasodrill.cz/infekce/chronicka-ryma


Další články

Člověk, který si neustále stěžuje a nic se mu nelíbí, vám…

19/11

Schopnost projevit empatii vůči druhému člověku je velmi dobrá vlastnost. Je však důležité ji správně uplatňovat. Pokud se po rozhovoru s jinou…

více

Výzkum: ve vodě z kohoutku jsou zbytky léků

16/11

Víte, kolik ibuprofenu vypijete v kohoutkové vodě? Vědci ze Státního zdravotního ústavu to po dva roky sledovali. A ukázalo se, že zbytky léčiv se v…

více

Jak získat zázračný vitamín D

14/11

Vitamín D je obecně znám jako vitamín zdravých a silných kostí, přesto panuje obecná tendence jeho význam v těle podceňovat. Přitom poslední…

více

Jak se bránit nachlazení, když všichni kolem vás prskají

12/11

Všude kolem vás se ozývá kašlání a smrkání a vy čekáte, kdy vás také dostihne nemoc. Je možné udržet si pevné zdraví, když se ocitnete mezi samými…

více

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru