REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Původce a příčina chronické rýmy

26/3

Chronickou rýmu může způsobovat celá řada faktorů, takže je potřeba zapátrat po příčině. Může to být alergie, smog, cigaretový dým, parfémy, prach, přechozená infekce, závislost na nosních kapkách, anatomické odchylky (vychýlení nosní přepážky), zvětšené nosní mandle.

 

Popis a příznaky

Na rozdíl od akutní virové rýmy nemusí být vůbec doprovázená výtokem z nosu. Chronická rýma trvá déle než tři měsíce nebo se opakovaně vrací. Projevuje se ztíženým dýcháním nosem, se střídavou obstruací jedné či druhé nosní dírky v důsledku oteklé sliznice. Z počátku ani nepoznáte, že máte vážnější problém, protože se potíže jeví „pouze“ jako ucpaný nos. Pokud sekrece z nosu přeje jen je, mohou při smrkání praskat cévky a vy můžete smrkat krev. Otok sliznic často narušuje spánek, dýcháte ústy.

Naopak, přestože máte pocit ucpaného nosu a potřebu smrkat, a nos není ucpaný hlenem, může nucené smrkání způsobit zhoršení stavu – zvýší se tlak v oblasti nosohltanu, vzduch nemá kam uniknout a viry se tak mohou rozšířit do sluchové trubice nebo vedlejších nosních dutin a způsobit zde infekci.

Chronickou rýmu dělíme na dva typy: hypertrofickou a atrofickou

Hypertrofická rýma

Při hypertrofické rýmě je zduření nosní sliznice trvalejší, ani po aplikaci adstringentních kapek nedochází k uvolnění nosních průduchů. Je mírně zvýšený výtok z nosu, tlak a bolest v obličeji. Osychá sliznice hltanu, špatně ventilují vedlejší nosní dutiny, vlivem zúženého nosu dochází k nočnímu chrápání. Pacient může dýchat pouze ústy, ztrácí čich a chuť. Později se hypertrofická rýma může rozvinout v chronický zánět průdušek či astma, poruchu sluchové trubice a slzovodu. V léčbě se uplatňuje dlouhodobá aplikace solných roztoků na nosní sliznice, nosní kapky s kortikosteroidy.

Atrofická rýma

Při atrofické rýmě má pacient neustále pocit suchého nosu, až pálení, tvoří se krusty, bývají bolesti hlavy. Odstraněním krust dochází k epistaxi (krvácení z nosu). Je snížen přirozený výtok z nosu, sliznice se ztenčuje, v rozsáhlejším stadiu může dojít až k proděravění nosní přepážky.

Jak předcházet chronické rýmě

Provádějte pravidelnou nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, který vás lépe ochrání před nemocemi a alergiemi.

Nepodceňujte léčbu akutní rýmy, alergie a infekcí horních cest dýchacích. Chronická rýma často vzniká přechozením infekce a podceněním průběhu onemocnění horních cest dýchacích. Nosní spreje a kapky používejte správně podle příbalové informace. Mnoho problémů s ucpaným nosem, krvácením z nosu a jiných potíží vzniká kvůli neopatrnému používání dekongestiv. Pamatujte na to, že tyto léčivé přípravky mohou být pro vaši nosní sliznici dlouhodobě nebezpečné. Uleví vám od akutních potíží, ale dospělí je mohou používat maximálně týden a děti tři až 5 dní.

Zvlhčujte vzduch v místnosti. Toto preventivní opatření je vhodné pro všechny bez ohledu na míru potíží s nosní sliznicí. Suchý vzduch a přetopené místnosti je dobrým základem pro vysoušení nosní sliznice a útok virů a bakterií.

Jak léčit chronickou rýmu

Ke komplexní léčbě patří adenotomie, odstranění nosních mandlí, hlavně v dětském věku či léčba zánětů vedlejších nosních dutin. Chronická rýma je závažné onemocnění nosní sliznice, které je potřeba konzultovat s lékařem, který vám doporučí vhodné preparáty a léčebný postup. Léčbu vhodně doplňují izotonické solné roztoky, které nos zvlhčují. Vyzkoušet můžete třeba NasoDrill, který nosní sliznici příjemně zvlhčuje, navíc obsahuje síru, která má antibakteriální a desinfekční vlastnosti, obnovuje buňky nosní sliznice a pomáhá předcházet vzniku infekce.

 

Zdroj: http://www.nasodrill.cz/infekce/chronicka-ryma


Další články

Jak na záněty močových cest u dětí (komerční sdělení)

21/9

Močové infekce trápí nejen dospělé, stále častěji se objevují také u dětí a dospívajících. Chuťově vyladěný UroEfekt Junior dítě neodmítne, a tak je…

více

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…

více

Příznaky ucpaného lymfatického systému a 10 způsobů jak ho…

17/9

Naše zdraví je výrazně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží mnohé orgány, systémy a žlázy, pro které je…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Pár dobrých důvodů, proč pít vlažnou vodu

12/9

Ideální start do nového dne? Obyčejná, čistá, pramenitá voda. Ještě lépe vlažná a úplně nejlépe s citronem a špetkou skořice...

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru