REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Priessnitzův obklad

4/2

Tento obklad je nazván podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze. Někdy je také používán výraz Priessnitzův zábal. Priessnitz proslul díky svým léčebným procedurám, při kterých využíval léčebnou sílu vody a které se využívají ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval. Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na povrch těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení.

Jak udělat Priessnitzův obklad?

Nejprve se na kůži přiloží látka namočená ve studené vodě. Správný zábal se namáčí ve studené vodě. Tento chlad by měl vyvolat žádanou reakci. Je důležité teplotu vody přizpůsobit stavu pacienta, obzvláště pokud je nemocný velmi oslabený nebo vyhublý, pak nemusí mít dostatek energie k zahřátí, u dětí můžeme volit teplotu cca 22 °C.

Je vhodné nejdříve mokrou látku vyždímat. Je totiž pro tělo daleko snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, ze které kape voda. Pro to, aby studený zábal byl úspěšný, je potřeba dostatečné prohřátí pacienta. Pokud tělo nemocného toto nezvládne samo, je zapotřebí mu pomoci (teplá koupel, ohřívací láhev, suchým třením). Tato látka by na tělo měla dobře přilnout (nikde by nemělo docházet ke vzniku vzduchových bublinek).

Přiložený chladný vyždímaný obklad se překryje plastovou fólií „igelitem“ a vše se obalí suchou látkou. Některé postupy doporučují igelit vynechat. Vše se obalí suchou látkou. Pod obkladem nejprve dojde k  hypotermii, teplota se sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k vasokonstrikci cév. Poté se teplota stabilizuje a asokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a namístě dochází k přehřátí. Dochází k  lokální vasodilataci. Tato poslední fáze by měla trvat 60 až 80 minut. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud by se měl používat opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin.

Priessnitzův obklad se používá při řadě příležitostí

Angíně, laryngitidě, horečce (nad 38  stupňů Celsia), na hrudník při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, k relaxaci kosterního svalstva a při dalších příležitostech. Obklady můžeme přikládat na krk, dolní končetiny, kotníky, hrudník, ale i na celé tělo. Priessnitzův obklad je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrveného místa a tím ke zrychlení hojivých pocitů v těle.

Velmi často se používá priessnitzův obklad na krk, například při angínách. Jeho léčebný efekt se dá ale i využít i u akutních nebo chronických zánětů nosu, jícnu a nosních dutin. Aplikace může být klasická. Pás vnitřní a vnější látky obtočíme kolem krku, nebo jsme-li citliví, můžeme látku zkřížit vepředu. Zde se doporučuje vynechat igelitovou vrstvu.

Dá se použít rovněž i u obkladu kloubů. Nejčastěji používáme priessnitzův obklad na koleno, rameno nebo loket. Pomáhá při léčbě onemocněních těchto kloubů, zmírňuje bolest, uvolňuje hypertonus svalstva kolem kloubu, také pomáhá při léčbě zánětlivých procesů v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů.

Výrobci masážních mastí doporučují aplikovat své přípravky na postižená místa pod igelit a suchou látkovou vrstvu.

Postižené místo se důkladně promasíruje např. Priessnitz Kloubním mazáním De Luxe, které vzhledem ke svému složení příjemně chladí. Dále je třeba přiložit neprodyšnou vrstvu (igelit), díky které dojde k  zapaření. Poté zafixujeme vrstvou suchého textilu (šála, šátek). Zábal se ponechá působit po dobu 30 až 60 minut. Pro intenzivní terapii je možné provádět 2× denně.

Dále je možné Priessnitzův obklad (zábal) použít také při nachlazení, kašli nebo angíně. Stačí hrudník či krk namazat bylinným Psím sádlem Dr.Weiss nebo podobným přípravkem a následně postupovat stejným způsobem.

Obecně platí, že při aplikaci Priessnitzova obkladu je třeba dbát hlavně na to, aby byl nejdéle po třech hodinách odstraněn, někteří uvádějí, že stačí 45 až 60 minut. V některých případech se nesmí používat, samozřejmě neměl by se přikládat na místa infikovaná, záněty, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém a tak podobně. V případě malých dětí je třeba se o jeho aplikaci nejprve poradit s lékařem.

Priessnitz - babské rady

Na závěr je možné uvést několik příkladů („babských rad“), jak aplikaci Priessnitzova obkladu obohatilo lidové léčitelství. Například doporučuje přidat slivovici do vody, v níž se kapesník namáčí (měla by fungovat i při vstřebání přes kůži, ale někomu bude třeba slivovice líto). Nebo je doporučeno dát další ingredience do zábalu.

Do spodního kapesníku (či dvou vrstev plátna) bylo doporučováno zabalit tvaroh, žloutky, nastrouhané brambory nebo sádlo posypané muškátovým oříškem: to vše pak nechat působit přes noc.

  

Autor: Pharm Dr.Tomáš Arndt

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/priessnitzuv-obklad.htm   Styl / inStory.cz

 

 

 

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru