Kalendářní jaro je pár dní s námi a v souvislosti s jeho příchodem se setkávám jak se skupinou lidí, kteří jaro milují a jarní paprsky sluníčka v nich vyvolávají pocity, jako by se znovu po zimě probudili k životu a s každým slunečným dnem jsou veselejší a nabitější energií.
Opačným případem jsou lidé, kteří se po zimě cítí velmi unavení, pomalí a nedokáže je probudit ani pořádná dávka sluneční energie. Ať je to tak či tak, pro všechny bych měla jednoduchý recept, jak si jaro zpříjemnit a „dobít baterky“ pomocí výběru vhodných potravin a bylin.
Již v tomto období od poloviny března velmi doporučuji nastartovat tělo celkovým ozdravením jídelníčku (kdo již tak už dávno nečiní): zaměřit se především na potraviny rostlinného původu – tedy dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semínek, poté tučná masa nahradit libovými druhy, rybami a vejci; sladké a tučné mléčné výrobky vyměnit za ty kysané s probiotickou kulturou, které nastolí pořádek v tlustém střevě díky laktobacilům („hodné“ bakterie důležité pro správné fungování trávicího systému) a pokusit se dosti omezit množství soli v pokrmech a potravinách. Naopak do každodenního jídelníčku přidat čerstvé ovocné a zeleninové šťávy (v poměru 1/3 ovocných a 2/3 zeleninových), naklíčená semena a luštěniny (čočku, vojtěšku, mungo fazole…), zavlažit tělo nesycenou neslazenou vodou (30ml na 1kg tělesné hmotnosti) a podpořit imunitu očištěním buněk ve střevě pomocí kysaného zelí, protože obsahuje obrovské množství vitamínu C a vlákniny. Celý jarní restart těla završit popíjením bylinných čajů, které si můžeme dopřát 2-3x denně a střídáme je podle rozmanitosti bylinek a spektra účinků na organismus.
Doplnění jídelníčku o bylinné čaje a bylinné tinktury Vám pomůže pročistit orgány, jež jsou často zatěžovány nevhodným stravováním, životním stylem a chronickými nemocemi – tedy tlusté střevo, játra, ledviny, a usnadní podpoření funkcí celého systému imunitních reakcí lidského těla.
Přeji krásný březen, dostatek síly a dobré nálady!Poslední mou dnešní radou je, že při užívání bylin je důležité hledět na míru, neboť bylinky mohou na tělo působit stejnou silou jako léky, proto se mohou ovlivňovat (či se nemusí slučovat) s některými nemocemi či léky.
Dle mého názoru bývá nejlepší očistu těla prodloužit na období několika měsíců, můžete vyzkoušet strategii, kdy lze bylinné čaje střídat po měsících. První měsíc je vhodné začít směsí bylin na detoxikaci a posílení imunitního systému, například kopřivou, bezem černým, echinaceou, pampeliškou či moringou s heřmánkem. Další měsíc se nabízí zaměřit se na játra - takovou nejúčinnější bylinkou působící na játra je ostropestřec mariánský. Třetí měsíc nesmíme zapomenout na orgány vylučovací soustavy – ledviny a močový měchýř. Ty je vhodné prolévat lichořeřišnicí, což je bylinka s mocnou antibakteriální silou, třesou se před ní stafylokoky, streptokoky či bakterie salmonely. Další měsíc, který může být i tím posledním, se zaměřte na tinkturu z ořešáku amerického, která je účinným přírodním antiparazitikem, tedy přípravkem z přírody pomáhající zbavení se nežádoucích parazitů osidlující trávicí systém. Po celou dobu očisty se vzdejte kávy a nezapomínejte na pitný režim, protože mnoho bylin má na tělo odvodňující účinky
autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz