REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Šedý zákal

10/4

Toto oční onemocnění je nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny jeho vzniku však dosud nikdo neobjasnil. Naštěstí se dnes dá šedý zákal úspěšně léčit.

Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené, jakoby překryté šedým závojem. Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce přestat vidět. Člověk postižený kataraktou přitom nepociťuje žádné podráždění očí, bolest ani jiné potíže. Teprve rozsáhlý šedý zákal je na oku vidět.
Katarakta se objevuje zejména v souvislosti se stárnutím, jedná se o přirozený proces stárnutí lidského oka – oční čočky. Nejčastěji se objevuje po 65. roku věku života, ale může se objevit až v osmdesáti. Udává se, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75% populace.

Pravá příčina vzniku katarakty není známa

Je však jisté, že vznik šedého zákalu uspíší vyšší refrakční (dioptrické) vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka. Kromě věku hrají určitou roli dědičné předpoklady, pohlaví (častěji ženy), rasa (černoši), ale i užívání některých léků (kortikoidy, cytostatika apod.), dlouhodobé používání některých očních kapek, metabolická a systémová onemocnění. Na rozvoj katarakty má negativní vliv také nezdravý životní styl, hlavně kouření, drogy, špatná výživa i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření. Šedý zákal může postihovat jedno i obě oči.

Příznaky a projevy katarakty

Šedý zákal se projevuje zakalením oční čočky, které způsobí nepříjemné, ale nebolestivé pocity – pokles zrakové ostrosti, zamlžené vidění, citlivost na oslnění, dvojité vidění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost. Častá je také změna ve vnímání barev – barvy při pohledu přes postižené oko mají jinou intenzitu. Zkalení čočky se v průběhu času zvyšuje, rychlost rozvoje onemocnění je však individuální, trvá měsíce i roky a může vést až k úplné slepotě. K tomu ale dochází jen v rozvojových zemích. V České republice je šedý zákal operačně odstraněn mnohem dříve, než slepotu způsobí. Vhodné načasování operace se řídí obtížemi pacienta, jeho zhoršeným viděním, nebo nálezem, který zjistí lékař při očním vyšetření.

Jak se šedý zákal řeší

Kataraktu nelze odstranit žádnými léky ani brýlemi, jedinou možností léčby je operační zákrok, při kterém se zkalená oční čočka pomocí ultrazvuku nebo nejmoderněji pomocí laseru z oka odstraní a nahradí čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. Dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Pacient si může zvolit také multifokální čočku, která zlepšuje vidění na všechny vzdálenosti.

Operace probíhá ambulantně, je nebolestivá a šetrná

Při operaci na naší klinice můžete počítat s tím, že vám bude implantována žlutá nitrooční čočka. Je k oku šetrná, má výborné optické vlastnosti a navíc díky svému žlutému filtru omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tak preventivně chrání oční sítnici.
Naše klinika je vybavena nejmodernější technikou, a tak můžete podstoupit operaci šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru LenSx. Ten umožňuje provést operaci zcela bez dotyku ostrých nástrojů. Každý krok přístroje je řízen a kontrolován počítačem, stejně jako jednotlivé laserové řezy. Počítačové řízení tohoto přístroje dává navíc operatérům možnost dokonale „otevřít" pouzdro původní oční čočky, vytvořit tak požadovaný prostor pro přesné umístění umělé nitrooční čočky a navíc během operace zkorigovat také astigmatismus. Operace šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru je největším přínosem v oční chirurgii za posledních 20 let, pacientům přináší pohodlí, maximální přesnost a šetrnost.
Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

Zdroj: https://www.duovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/sedy-zakal


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru