Chrupavky našich kloubů jsou z velké části tvořeny kolagenem a ten jediný je dokáže skutečně vyživit. Jenže to má háček – když sníme kolagen v nějaké tabletce nebo potravině, náš organismus si s ním neumí poradit a většina ani neprojde přes střevní stěnu do těla, natož aby došla až do kloubů.
Stravitelnější formou jsou kolagenní peptidy, malé kousky kolagenu, které se ze zažívacího traktu dostanou do krve a z ní putují rovnou do kloubního maziva a pak přímo do chrupavkových buněk. Těm pomáhají v množení, růstu a syntéze mladého kolagenu.
Ani peptidy ovšem nejsou všemocné – vědci už ale naštěstí přišli na to, jaké látky jejich účinek zesilují. Těchto pomocníků je celá řada, my vám dnes představíme ty nejúčinnější z nich.
Dodávají chrupavce pružnost a pevnost a jsou jejím základním stavebním kamenem. V rostlinné říši je nenajdete; dokáže je vyrobit jedině člověk, a to docela složitou enzymatickou hydrolýzou přírodního kolagenu.
V ayurvédské medicíně se již déle než 5000 let používá extrakt z pryskyřice stromu Boswellia serrata, která přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů.
„Céčko“ je zásadní pro tvorbu kolagenu a funkci kostí a chrupavek. Zvyšuje účinek kolagenních peptidů. Nejbohatšími zdroji jsou šípky, rakytník a citrusy.
Tyto látky jsou skvělými pomocníky při přestavbě chrupavky, jsou součástí amorfní hmoty chrupavky a pomáhají v chrupavce vázat vodu.
Pod názvem methylsulfonylmetan se skrývá sloučenina, která je obsažena v některých druzích rostlin, ovoce nebo zeleniny. MSM dodává organicky vázanou síru a pomáhá při tvorbě struktur chrupavky a najdete ho například v přesličce rolní.
Podporuje činnost mozku, nervového systému, buněk, srdce, cév a oběhu krve. Zároveň je to antioxidant a funguje jako filtr před škodlivými volnými radikály. Oříšky, avokádo nebo špenát jsou skvělými zdroji tohoto vitaminu.
Tyto vitaminy přispívají k normálnímu metabolismu homocysteinu a jsou potřebné pro správnou funkci imunitního systému. Vitamin B6 je obsažen např. V játrech, makrelách, vejcích či banánech, zdrojem vitaminu B12 jsou mléčné výrobky a také vnitřnosti. Kyselinu listovou najdete – ne úplně překvapivě – v listové zelenině.
Měď přispívá k udržení normálního stavu pojivových tkání pohybového aparátu, stará se o správné fungování imunitního systému, distribuci železa v těle, funguje jako antioxidant a chrání buňky před oxidativním stresem. Najdeme ji v játrech, houbách, korýších a měkkýších. Pokud nejste fanouškem ani jedné z těchto potravin, zkuste kakao a ořechy, které jsou také bohaté na měď.
Selen spolu s dalšími látkami zodpovídá mimo jiné za zdravou imunitu. Najdete ho v oříšcích, vnitřnostech a mořských rybách.
A když budete mít všech těchto látek dostatek, vaše klouby by se měly cítit jako v bavlnce!
Zdroj: https://www.kloubovna.cz/2016/11/30/i-klouby-potrebuji-vyzivit-vime
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz