„Slyšel jsi o tom? Pepovi tahali vodu z kolena“ říká soused sousedovi. Oba se zatvářili vyděšeně a ustaraně. Ani jeden z nich totiž netušil, co sousedovi Pepovi vlastně dělali.
O vodě v koleně kolují mezi lidmi často strašidelné historky. Ti, co proceduru absolvovali, ji už nechtějí opakovat. A ti šťastnější se zdravými koleny si jen představují ve své fantazii, kolik litrů a hektolitrů vody se do kolena vejde.
Koleno je nejsložitější kloub v lidském těle. Při svém pohybu se napíná, ohýbá, vykonává rotační pohyby a díky této synchronizaci jsme schopni pohybu po rovině, do kopce, dolů po schodech a všude tam, kde to potřebujeme. Zaslouží si mimořádnou péči.
Odložím to na stará kolena…
S otoky a bolestmi kolenních kloubů se setkávají starší i mladší ročníky, muži i ženy, sportovci, ale i nesportovci. Potíže s koleny znají všechny generace. Proč o tom mluvíme? Pokud vám oteče koleno z jakéhokoli důvodu, není třeba čekat na zázraky a čáry. Vyhledejte lékaře, který odhalí příčinu.
Příznaky onemocnění jsou různé – bolest při pohybu, ztuhlost končetiny, koleno nelze ohnout nebo narovnat v běžném rozsahu, otok a případná podlitina. Postižené koleno je ve srovnání se zdravým větší.
Přátelské rady typu „ono to zmizí samo od sebe“ nemusí být užitečné. Od přírody má každý člověk nastaven svůj práh bolesti. To, co je pro někoho jen drobná nepříjemnost, může pro jiného představovat velkou bolest. V obou případech je to však signál těla, které volá o pomoc.
Punkce je nutná procedura. Jde o poměrně jednoduchý a málo bolestivý zákrok. Aby bylo možné odhalit příčinu otoku, je třeba zavést injekční jehlu do prostoru s tekutinou a odsát ji. Pacienti po tomto úkonu pociťují úlevu od nepříjemného tlaku a bolesti. Tekutina je podrobena mnohým laboratorním vyšetřením, při kterých se zjišťuje přítomnost krve, bakterií nebo krystalků vznikajících při nepříjemné nemoci s názvem dna.
Otok kolena netřeba podceňovat. Může totiž signalizovat závažné onemocnění organismu. Na základě výsledků vyšetření dokáže zkušený lékař přesně diagnostikovat onemocnění a následně předepsat vhodnou léčbu.
Pacient musí být trpělivý, problémy s koleny se nedají vyřešit ze dne na den.
Koleno není umyvadlo, do kterého teče voda proudem z vodovodní baterie. To je mylná představa. Voda v koleně vzniká nepoměrem mezi tvorbou a vstřebáváním se vazivové, tzv. synoviální tekutiny. Jejím úkolem je výživa chrupavky a zároveň snižování tření při pohybu. Nachází se v dutině kloubu a za normálního stavu má jen malý objem. Při zdravě fungujícím kloubu je mechanismus tvorby a vstřebávání synoviální tekutiny v rovnováze.
Pokud se voda v koleně neléčí, dochází k omezení pohyblivosti. Dlouhodobé otoky kolena, vedou k trvalému poškození chrupavky a kostí. V závažných případech, kdy je otok způsoben infekcí, může dojít ke zničení vaziva a ztrátě funkčnosti kolena.
Léčba vody v koleně závisí od konečné diagnózy, kterou stanoví lékař. Důvody vzniku bolestivého a oteklého kolena jsou různé – například úraz, nadměrné zatížení, poškození vazů a menisku nebo artritida (zánět). Případ od případu se stanoví buď chirurgický zásah, léčba antibiotiky, kortikosteroidy, nebo jinými preparáty ve formě tablet či injekcí přímo do postiženého místa. Nejvážnější a nejkomplikovanější způsob léčby je implantace umělého kloubu.
Nezbytnou součástí léčby je odpočinek. Končetinu s postiženým kolenem je třeba šetřit a nenamáhat ji, pokládat ji na vyvýšené místo – na židli nebo postel. Vhodné obklady na postiženém místě pomáhají zmírňovat bolest a následky případných chirurgických zásahů. Koleno se má zatěžovat postupně. Výbornou pomůckou je ortéza, která zpevní kloub a dodá větší jistotu při pohybu. Po ukončení léčby často následuje fyzioterapie pro posílení svalů a obnovení funkcí kolena.
Dočasně snížená mobilita bývá pro některé pacienty náročná i psychicky, zejména pro aktivní sportovce a lidi, kteří jsou neustále v pohybu. Trpělivost však růže přináší a v případě léčby to platí dvojnásob. Pro úspěšný výsledek je třeba přísně dodržovat pokyny lékaře.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz