REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Syndrom karpálního tunelu

25/9

Karpální tunel vede zápěstím pod příčným zápěstním vazem, je tvořen kostmi a vazy a vedou jím cévy a nervy, včetně středního nervu, který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky. Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom, který vzniká poškozením právě tohoto středního nervu.

Poškození středního nervu vzniká např. po úrazu zápěstí, při zánětech šlach nebo vazů v této oblasti, nebo stále častějším přetížením zápěstí při práci s počítačem.

K dalším příčinám patří hormonální změny, syndrom se častěji projevuje u žen.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

  • pocit mravenčení, brnění a pálení prstů
  • svalová slabost a ztuhlost v zápěstí
  • ztráta citlivosti kůže
  • bolestivost a otoky prstů
  • špatná pohybová koordinace
  • bolest vystřelující až do ramene a hlavy

Nepříjemný pocit a bolesti se nejčastěji projevují v klidu a ve spánku. Převládá pocit oteklých prstů a to i v případě, že otok není na první pohled znát. Potíže mohou kolísat v intenzitě projevů, ale symptomy a bolestivost se postupně zhoršuje.

Konzervativní léčba

Ze začátku mohou pomoci studené obklady, doporučuje se protahování a cvičení zápěstí, později můžeme použít dlahu nebo ortézu pro znehybnění ruky a tím omezení nepříznivých vlivů působících na nerv. Používají se také analgetické léky s protizánětlivými účinky.

Z dlouhodobého hlediska se doporučuje užívání potravinových doplňků, např. vitaminu B6. Využívá se také fyzikální terapie, od bolesti pomůže např. ultrazvuk nebo elektrická stimulace nervu, z alternativních léčebných metod můžeme jmenovat akupunkturu či chiropraxi.

Chirurgická léčba

Po nedostatečnosti či selhání konzervativní léčby přichází na řadu nenáročný a účinný chirurgický zákrok. Spočívá v proříznutí příčného vazu v zápěstí a tím uvolnění karpálního tunelu. Zákrok trvá asi půl hodiny a může být proveden i ambulantně. Užívá se při něm pouze lokální anestezie a řez dosahuje délky okolo 2 cm.

Po zákroku bez komplikací není nutná další hospitalizace, citelné zlepšení je patrné již po několika dnech, několik týdnů i měsíců může trvat celková rekonvalescence a po cca třech měsících by ruka měla být schopna plné zátěže.

Prevence

Syndrom karpálního tunelu dnes patří k nejčastějším nemocem z povolání a týká se především administrativních pracovníků, je však častým jevem i při hře na hudební nástroj, psaní na stroji, práci u pásu atd. K dostání je proto již mnoho ergonomických pomůcek od firem specializujících se na výrobu zdravotnických potřeb.

Při práci s počítačem užívejte speciální podložky pod zápěstí, nezapomínejte na pravidelné přestávky a protahování nejen paží, rukou a prstů, ale i zad, ramenou a krční páteře, neboť i ty touto prací znatelně trpí.

Léčbu, popř. návštěvu lékaře neodkládejte a příznaky nepodceňujte, mohli byste tak zvýšit riziko trvalých následků a funkčních i strukturních změn ruky a zápěstí.

 

Zdroj: http://syndrom-karpalniho-tunelu.zdrave.cz/syndrom-karpalniho-tunelu/


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru