Karpální tunel vede zápěstím pod příčným zápěstním vazem, je tvořen kostmi a vazy a vedou jím cévy a nervy, včetně středního nervu, který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky. Syndrom karpálního tunelu je tzv. útlakový syndrom, který vzniká poškozením právě tohoto středního nervu.
Poškození středního nervu vzniká např. po úrazu zápěstí, při zánětech šlach nebo vazů v této oblasti, nebo stále častějším přetížením zápěstí při práci s počítačem.
K dalším příčinám patří hormonální změny, syndrom se častěji projevuje u žen.
Nepříjemný pocit a bolesti se nejčastěji projevují v klidu a ve spánku. Převládá pocit oteklých prstů a to i v případě, že otok není na první pohled znát. Potíže mohou kolísat v intenzitě projevů, ale symptomy a bolestivost se postupně zhoršuje.
Ze začátku mohou pomoci studené obklady, doporučuje se protahování a cvičení zápěstí, později můžeme použít dlahu nebo ortézu pro znehybnění ruky a tím omezení nepříznivých vlivů působících na nerv. Používají se také analgetické léky s protizánětlivými účinky.
Z dlouhodobého hlediska se doporučuje užívání potravinových doplňků, např. vitaminu B6. Využívá se také fyzikální terapie, od bolesti pomůže např. ultrazvuk nebo elektrická stimulace nervu, z alternativních léčebných metod můžeme jmenovat akupunkturu či chiropraxi.
Po nedostatečnosti či selhání konzervativní léčby přichází na řadu nenáročný a účinný chirurgický zákrok. Spočívá v proříznutí příčného vazu v zápěstí a tím uvolnění karpálního tunelu. Zákrok trvá asi půl hodiny a může být proveden i ambulantně. Užívá se při něm pouze lokální anestezie a řez dosahuje délky okolo 2 cm.
Po zákroku bez komplikací není nutná další hospitalizace, citelné zlepšení je patrné již po několika dnech, několik týdnů i měsíců může trvat celková rekonvalescence a po cca třech měsících by ruka měla být schopna plné zátěže.
Syndrom karpálního tunelu dnes patří k nejčastějším nemocem z povolání a týká se především administrativních pracovníků, je však častým jevem i při hře na hudební nástroj, psaní na stroji, práci u pásu atd. K dostání je proto již mnoho ergonomických pomůcek od firem specializujících se na výrobu zdravotnických potřeb.
Při práci s počítačem užívejte speciální podložky pod zápěstí, nezapomínejte na pravidelné přestávky a protahování nejen paží, rukou a prstů, ale i zad, ramenou a krční páteře, neboť i ty touto prací znatelně trpí.
Léčbu, popř. návštěvu lékaře neodkládejte a příznaky nepodceňujte, mohli byste tak zvýšit riziko trvalých následků a funkčních i strukturních změn ruky a zápěstí.
Zdroj: http://syndrom-karpalniho-tunelu.zdrave.cz/syndrom-karpalniho-tunelu/
Jednomu známému jsme před lety prodali Brahmi na přípravu čaje. Jelikož si pečlivě nepřečetl návod na přípravu, zalil si velkou polévkovou lžíci…
víceBolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…
víceVyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.
více„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz