Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigger points).
Zdánlivě složitý název fibromyalgie je složeninou z latinského výrazu fibro - pojivová tkáň, a dvou řeckých výrazů; myo - sval a algos - bolest.
Fibromyalgie je jednak samostatnou formou takzvaného mimokloubního revmatismu, jednak jedním z příznaků celé řady systémových - především zánětlivých systémových onemocnění.
Touto nemocí trpí častěji ženy než muži. První příznaky se objevují většinou ve dvaceti až třiceti letech. Ve Spojených státech trpí fibromyalgií kolem 5 miliónů lidí, což představuje 2 % americké populace.
Fibromyalgie nebývá spojena s úrazem svalů, nervů či kloubů. Lidé s fibromyalgií nemají vyšší riziko vážnějších muskuloskeletálních nemocí. Zatím vědci neidentifikovali přímou příčinu onemocnění. Jedna z teorií byla teorie stresu. Stres způsobuje, že lidé neúmyslně zatínají svaly. Tyto svaly následně bolí.
Hlavním příznakem je tělesná bolest. Přestože při fibromyalgii může být bolest kdekoliv na těle, existují určité oblasti, které jsou citlivé i na velmi jemný dotek. Navíc bolest bývá paradoxně výraznější, snaží-li se člověk relaxovat, a méně výrazná při zaměstnání.
Většinu příznaků výrazně zvyšuje stres.
Diagnóza fibromyalgie je založena na výsledku kombinace testů a příznaků, které zahrnují:
Léčba fibromyalgie je vysoce individuální a závisí na několika faktorech: celkovém tělesném stavu pacienta, jeho anamnéze, množství tzv. spouštěcích zón a přítomnosti dalších typických příznaků.
Při léčbě pomáhají léky, které zlepšují kvalitu spánku. Mezi ně patří nízké dávky antidepresiv užívané před spaním. Dalšími vhodnými léky jsou nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen). Jejich dlouhodobé užívání musí být pod dohledem lékaře.
Další důležité prvky při léčbě fibromyalgie
Zdroj: http://onemocneni-kloubu-a-koncetin.zdrave.cz/fibromyalgie
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz