REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Bolest kyčelního kloubu

3/2

Bolest kloubů je velmi nepříjemným problémem, o níž by mohla vyprávět velká většina z nás. Potkat se s ní můžete v různém věku, byť s věkem počet trpících bolestí nějakého kloubu narůstá. Kde se však bere bolest kyčelního kloubu?

Kyčelní kloub

Kyčelní kloub je největším kloubem v lidském těle, skládá se z jamky umístěné v pánevní kosti, do níž zapadá hlavice na krčku stehenní kosti. I když se to velmi nezdá, jde o velmi zranitelný kloub, který je navíc nosným kloubem těla.

Příčiny bolestí kyčelního kloubu

Důvodů, proč nás bolí kyčle, je mnoho. Měli byste vědět, že až 75 % má různě dlouhé dolní končetiny (což je z důvodu délky, ale i z důvodu skoliózy anebo postavení kyčlí). Celá řada příčin je vrozených, ale stejně velký počet se objeví i v průběhu života. K vrozeným příčinám bolesti kyčle patří: dysplazie, luxace, málo hluboká jamka kyčelního kloubu, moc strmý úhel krčku stehenní kosti, špatně zapadající hlavice do jamky, nestejně umístěné jamky a také různě dlouhé krčky stehenních kostí. Později se u malých dětí bolesti kyčlí objevují ve spojitosti brzkého posazování, špatného nošení, přebalování, užívání klokanek, chodítek a hopsadel.

Dospělí lidé si pak stěžují na bolest kyčlí z důvodu přetěžování (nevhodným sportem), nošením nevhodných bot, uvolněných vazů, zánětu, úrazu, přeskakující kyčle (coxa saltans), koxitidy, Pethersonovy nemoci, nekrózy hlavice stehenní kosti, artrózy, revmatické artritidy, osteoporózy, osteomyelitidy anebo také z důvodu různých metabolických a dědičných chorob.

Nejčastější příčinou bolestí kyčlí je však koxartróza

Jde o nejčastější příčinu onemocnění, která se prezentuje bolestí kyčlí a trpí jí více ženy. Jde o degenerativní poškození kyčle, kde se zhoršuje její funkce a provází ji bolest. V mnoha případech se objevuje již mezi 50 a 60 rokem, kdy příčina je neznámá a nachází se na obou kloubech. Nemoc se však může objevit i v tom nejlepším produktivním věku, čili ve věku mezi 30 a 40 lety. V tomto období se ale jedná spíše o následek anebo doprovodný příznak nějakého jiného onemocnění. Pro koxartrózu je zcela typické, že způsobuje potíže při chůzi do schodů, oblékání ponožek a bolest střílí do třísel a slabin. Díky zátěži si nemocní stěžují i na lumbální oblast páteře. Pozitivní je pro ně úleva odpočinkem a lépe se jim chodí po tvrdém podkladu. Lidé s koxartrózou jsou také velmi citliví na počasí.

Diagnostika bolesti kyčelního kloubu

K hledání příčiny dochází nejprve v ordinaci obvodního nebo ortopeda. Důležité je přesně lokalizovat bolest, danou oblast důkladně prohmatat a prohlédnout si, zda v místě není otok, zarudnutí nebo teplota. Zkouší se hybnost kloubu v různých polohách, sleduje se přítomnost různých fenoménů a příznaků, zjišťuje se délka bolesti, kdy se objevuje, kdy odezní, jakou má podobu apod. Lékař si všímá rodinné anamnézy a také i toho, jestli už nějaké onemocnění máte, třeba pohybového aparátu, cukrovku, metabolické poruchy atd. Zajímá se, jaká je vaše práce, jestli sportujete a o jaké sporty jde, jaké jsou vaše koníčky …

Dále si ortoped změří délku končetin, postoj, styl chůze, všímá si páteře, srovnává mezi sebou obě kyčle. Po tomto vyšetření vás odešle na základní biochemii, krevní obraz, moč, kde se zajímá i o zánětlivé markery a CRP. Dále následuje rtg, ultrazvuk, MRI, scintigrafie a může se zajímat i o to, zda nemáte osteoporózu.

Léčba

Základním kamenem úspěšné léčby je stanovení té správné diagnózy, od ní se pak odvíjí vše ostatní. Všeobecně velkou úlevu kyčlím přináší každé zhubnutí. Pakliže jde o bolest v souvislosti s DNOU je nutné upravit jídelníček, celkově životní režim a vynechat konzumaci jídel, které zvyšují kyselinu močovou. I když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují! Pozor však na jednostrannou zátěž a přílišné přetěžování. Jen vynechte podpatky a obuv od Vietnamců. Noste pouze kvalitní ortopedickou obuv. Pomoci vám může tejpování, bandáže, Dornova metoda, elektroléčba, magnetoterapie, obstřiky a v další řadě pak i léky. V té nejhorší fázi přichází na řadu operativní řešení a výměna kyčelního kloubu.

Co byste s bolavou kyčlí dělat neměli

Lidé s koxartrózou, ale i s jinými problémy týkajících se kyčlí by se měli vyhýbat schodům, rychlým, náhlým a častým rotacím, pohybům, u nichž se musí člověk rychle rozejít anebo naopak rychle zastavit. Neměli by skákat, klekat si, ohýbat se, zvedat, ani tlačit příliš těžké věci a důležitá je pro ně i správná výška postele a židle. Absolutně nevhodné pro něj jsou všechny sporty, které zatěžují kyčle, třeba tanec, jogging, bruslení, lyžování, břišní tance anebo aerobik.

 

Zdroj: http://www.uzdravim.cz/bolest-kycelniho-kloubu.html


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru