Těhotenství je krásné období, často s sebou ovšem nese různé bolesti a navrch vyžaduje specifickou výživu. Pojďme se podívat na to, co by ženy měly v těhotenství dělat, aby je nebolela záda a klouby a zároveň zajistily zdravý vývoj miminka.
Hormonální změny způsobují povolení svalů a vazů páteře a důsledkem jsou bolesti nejen zad, ale třeba i kyčlí. Hlavní zásadou je neulehčovat bolavým svalům, ale spíše je posílit. Pomůžou procházky nebo lehké protahovací cvičení. Snažte se nehrbit a za každou cenu stůjte či seďte rovně. Pomoct může také kvalitní matrace a v neposlední řadě masírování bolavých míst. Boty na vysokém podpatku byste měla nahradit botami s ortopedicky tvarovanou stélkou.
Uvolnění vazů způsobuje, že klouby jsou pohyblivější. Průměr pánve se zvětšuje, aby mohlo dítě projít porodními cestami, a proto dochází k bolestem třísel, v hýždích a v sedacím nervu. Při pohybu se soustřeďte na to, abyste nepřenášeli váhu jen na jednu stranu, a zapojujte svaly pánevního dna a hluboký břišní sval. Vhodné je také posilování středu těla, hlavně ale s mírou a rozumem.
Abyste se vy i vaše miminko cítili dobře, doporučujeme jíst čerstvé potraviny s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny a k tomu každý den vypít 1,5 – 2 litry vody nebo slabého neslazeného čaje. Pak jsou tu další živiny, jimž byste v době těhotenství měla věnovat zvýšenou pozornost:
Bílkoviny, zejména pak kolagen, napomáhají zdravým kostem a jsou prevencí proti zlomeninám v pozdějším věku. Ideálními zdroji jsou kolagenní peptidy, mléčné výrobky, ale jen ty pasterizované či bílé jogurty. Plísňové sýry je tedy lepší v tomto období vynechat.
Tato látka je nezbytná pro správný rozvoj nervové soustavy miminka. Najdete ji v listové zelenině (třeba ve špenátu) anebo v doplňcích stravy pro těhotné.
Železo zodpovídá za správné krevní zásobení miminka a prokrvení placenty. Je v červeném mase!!!!, játrech, broskvích, žloutcích, celozrnné mouce, chřestu, luštěninách, špenátu, tofu či některých oříšcích (kešu, vlašské a lískové ořechy a mandle). Jeho nedostatek se projevuje například chutěmi na bílé pečivo a na sladké. Je potřebné pro tvorbu krevního barviva hemu a červených krvinek, které přenášejí kyslík. A dále pak pro tvorbu mateřského mléka, které se tvoří z krve. Asi i proto se říkávalo „žena krev a mlíko“. Chudokrevná žena má problémy s kojením, mléka je málo nebo je „slabé“. Na podporu krvetvorby v těhotenství je třeba pamatovat včas. Proces krvetvorby trvá 120 dní, tj. 4 měsíce, aby se vyrovnala krvetvorba pro matku a plod, a pak ještě pro tvorbu mléka, aby novorozeně nestrádalo hlady. Moc se to dnes podceňuje.
Hořčík neboli magnesium se postará o to, abyste neměla bolesti a křeče v nohou. Měla by postačit minerálka s obsahem hořčíku, případně vám může lékař doporučit doplňky stravy. Najdete jej ve fících, obilí, ořeších, banánech, mandlích.
Že tito tři strašáci těhotných vývoji miminka neprospívají, asi nemusíme zdůrazňovat, že?
Pasterizace neboli ohřátí mléka zabíjí choroboplodné zárodky, které mohou těhotným ublížit. Doporučujeme tedy vyhnout se nepasterizovaným mléčným výrobkům, mezi něž patří například plísňové sýry.
Konzervované jídlo může obsahovat bisfenol A, který může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Polotovary často obsahují příliš mnoho konzervačních látek, a proto jsou v tomto citlivém období také nevhodné.
V těhotenství je dobré vyhýbat se syrovému masu, například tatarskému bifteku, ústřicím nebo sushi. Do tatarského bifteku se navíc míchá syrové vejce, které by mělo být pro maminku v očekávání také tabu. V tepelně neupravených vajíčkách a mase se můžou skrývat nebezpečné bakterie a zárodky salmonelózy.
Zdroj: https://www.kloubovna.cz/2016/11/30/budouci-maminky-pecovat-klouby-dobe-tehotenstvi
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz