REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na nákup. Chodidlo tlumí nárazy celého těla a chrání tak vnitřní orgány, dokonce i mozek. Co dělat, když je s došlápnutím něco v nepořádku?

Vlivem špatného vývoje, nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly, a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny.

Jak poznáte plochou nohu?

„Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů,“ napsal kdysi Leonardo da Vinci. A není tedy divu, že chybnou stavbou nohy trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Nejedná se jen o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Problém vám diagnostikují na ortopedii pomocí plantoskopu (otisk na bílém papíře) nebo plantografu. Vy sami si však všímejte těchto varovných příznaků:

  • nadměrná unavenost po delší chůzi,
  • otoky,
  • pocit těžkých lýtek,
  • pálení,
  • trnutí nohou,
  • bolest zad,
  • pocit chladu,
  • bolesti nožní klenby od paty až do prstů,
  • častější výskyt „kuřích ok“.

Z funkčního hlediska není až tak důležité, jak moc máte plochou nohu a nakolik otisk vypovídá o problému, ale je podstatné, zda se klenba propadá i během chůze, nebo naopak drží.

Příčiny vzniku

  1. Vzniká vadným vývojem, kdy se jedná o vrozenou plochost.
  2. Nedokonalá péče o nohy v době dospívání.
  3. Nevhodné obouvání zafixuje vazy a svaly do špatné pozice.
  4. Vysoká zátěž (obezita, špatné zátěžové zaměstnání).
  5. Problémy nastanou i při rychlém růstu.
  6. Přetěžování při závodním sportu.
  7. Poúrazový stav, kdy se zlomí patní kosti, nárt nebo záprstní kůstky.

Vhodná prevence

Hygiena: Samozřejmostí je každodenní péče o nohy. Koupejte se ve vaně s léčivou solí, masírujte si chodidla, natírejte chladivým gelem. Tvrdší kůži nezapomeňte odstranit pemzou, zamezíte tak zbytečným otlakům, které nohu v botě deformují.

Obuv: Mezi největší hrozby patří vysoké podpatky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a posouváte těžiště z paty na přední část, čímž dochází k poklesu klenby. Je třeba nosit dostatečně prostornou, ohebnou a pevnou obuv s úměrně vysokým podpatkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jistí správným tvarem, pořiďte si ortopedické vložky.

Hmotnost: Je toprvní věc, která má vliv na vznik plochých nohou. Při velmi vysoké nadváze se také domluvte s odborníky, jaký sport můžete provozovat, abyste si naopak neublížili ještě mnohem více. Odborník Vám jako první věc vždy poradí, že svým nohám máte odlehčit zejména redukcí váhy.

Správná chůze: Vnímejte každý krok, jak se chodidlo dotýká podložky, a zkuste si kontrolovat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abychom váhu přenášeli na vnější část.

Cvičení: V neposlední řadě nezapomínejte ani na cvičení. Vaše nohy vás budou milovat, pokud budete chodit naboso v nerovném terénu, v trávě, písku…, ale ne na tvrdé podlaze.

7 cviků, které zvládnete i doma

Cvičení provádějte pravidelně a soustředěně. Pokud ne, můžete si zajít třeba na masáž nebo na konzultaci k fyzioterapeutovi.

  1. Posaďte se a začněte kroužit nohama v kotníku směrem dovnitř a ven. Snažte se oběma současně, pak střídavě.
  2. Druhý cvik je trochu náročný i na břišní svalstvo. Sepněte nohy chodidly k sobě (kolena od sebe) a přitahujte kotníky k tělu, aniž byste chodidla oddělili od sebe.
  3. Ve stoje udělejte výpon na špičky obou nohou současně a povolte; a opakujte.
  4. Střídejte postavení na špičky a na paty.
  5. Výborně funguje válení míčku (může být hladký nebo masážní). Hezky ho posouvejte chodidly dopředu a dozadu.

 

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=783756

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru