Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na nákup. Chodidlo tlumí nárazy celého těla a chrání tak vnitřní orgány, dokonce i mozek. Co dělat, když je s došlápnutím něco v nepořádku?
Vlivem špatného vývoje, nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly, a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny.
„Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů,“ napsal kdysi Leonardo da Vinci. A není tedy divu, že chybnou stavbou nohy trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Nejedná se jen o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Problém vám diagnostikují na ortopedii pomocí plantoskopu (otisk na bílém papíře) nebo plantografu. Vy sami si však všímejte těchto varovných příznaků:
Z funkčního hlediska není až tak důležité, jak moc máte plochou nohu a nakolik otisk vypovídá o problému, ale je podstatné, zda se klenba propadá i během chůze, nebo naopak drží.
Hygiena: Samozřejmostí je každodenní péče o nohy. Koupejte se ve vaně s léčivou solí, masírujte si chodidla, natírejte chladivým gelem. Tvrdší kůži nezapomeňte odstranit pemzou, zamezíte tak zbytečným otlakům, které nohu v botě deformují.
Obuv: Mezi největší hrozby patří vysoké podpatky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a posouváte těžiště z paty na přední část, čímž dochází k poklesu klenby. Je třeba nosit dostatečně prostornou, ohebnou a pevnou obuv s úměrně vysokým podpatkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jistí správným tvarem, pořiďte si ortopedické vložky.
Hmotnost: Je toprvní věc, která má vliv na vznik plochých nohou. Při velmi vysoké nadváze se také domluvte s odborníky, jaký sport můžete provozovat, abyste si naopak neublížili ještě mnohem více. Odborník Vám jako první věc vždy poradí, že svým nohám máte odlehčit zejména redukcí váhy.
Správná chůze: Vnímejte každý krok, jak se chodidlo dotýká podložky, a zkuste si kontrolovat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abychom váhu přenášeli na vnější část.
Cvičení: V neposlední řadě nezapomínejte ani na cvičení. Vaše nohy vás budou milovat, pokud budete chodit naboso v nerovném terénu, v trávě, písku…, ale ne na tvrdé podlaze.
Cvičení provádějte pravidelně a soustředěně. Pokud ne, můžete si zajít třeba na masáž nebo na konzultaci k fyzioterapeutovi.
Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=783756
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz