REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na nákup. Chodidlo tlumí nárazy celého těla a chrání tak vnitřní orgány, dokonce i mozek. Co dělat, když je s došlápnutím něco v nepořádku?

 

Vlivem špatného vývoje, nevhodné obuvi a jiných faktorů, vzniká plochá noha. Přetěžujeme vazy a svaly, a to může vést i k problémům s kyčlemi, bederní páteří nebo koleny.

Jak poznáte plochou nohu?

„Noha je umělecký výtvor složený z 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů,“ napsal kdysi Leonardo da Vinci. A není tedy divu, že chybnou stavbou nohy trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Nejedná se jen o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Problém vám diagnostikují na ortopedii pomocí plantoskopu (otisk na bílém papíře) nebo plantografu. Vy sami si však všímejte těchto varovných příznaků:

 • nadměrná unavenost po delší chůzi,
 • otoky,
 • pocit těžkých lýtek,
 • pálení,
 • trnutí nohou,
 • bolest zad,
 • pocit chladu,
 • bolesti nožní klenby od paty až do prstů,
 • častější výskyt „kuřích ok“.

Z funkčního hlediska není až tak důležité, jak moc máte plochou nohu a nakolik otisk vypovídá o problému, ale je podstatné, zda se klenba propadá i během chůze, nebo naopak drží.

Příčiny vzniku

 1. Vzniká vadným vývojem, kdy se jedná o vrozenou plochost.
 2. Nedokonalá péče o nohy v době dospívání.
 3. Nevhodné obouvání zafixuje vazy a svaly do špatné pozice.
 4. Vysoká zátěž (obezita, špatné zátěžové zaměstnání).
 5. Problémy nastanou i při rychlém růstu.
 6. Přetěžování při závodním sportu.
 7. Poúrazový stav, kdy se zlomí patní kosti, nárt nebo záprstní kůstky.

Vhodná prevence

Hygiena: Samozřejmostí je každodenní péče o nohy. Koupejte se ve vaně s léčivou solí, masírujte si chodidla, natírejte chladivým gelem. Tvrdší kůži nezapomeňte odstranit pemzou, zamezíte tak zbytečným otlakům, které nohu v botě deformují.

Obuv: Mezi největší hrozby patří vysoké podpatky, kdy se prsty mačkají dopředu. Snadno docílíte nehezkých kladívkových prstů a posouváte těžiště z paty na přední část, čímž dochází k poklesu klenby. Je třeba nosit dostatečně prostornou, ohebnou a pevnou obuv s úměrně vysokým podpatkem. Bota by měla mít anatomicky správně modelovaný vršek a dostatečně tlumit nárazy. Chcete-li si být jistí správným tvarem, pořiďte si ortopedické vložky.

Hmotnost: Je toprvní věc, která má vliv na vznik plochých nohou. Při velmi vysoké nadváze se také domluvte s odborníky, jaký sport můžete provozovat, abyste si naopak neublížili ještě mnohem více. Odborník Vám jako první věc vždy poradí, že svým nohám máte odlehčit zejména redukcí váhy.

Správná chůze: Vnímejte každý krok, jak se chodidlo dotýká podložky, a zkuste si kontrolovat, zda nohu dáváte rovně a nešlapete směrem k vnitřní straně. Stačí chodit pomalu a soustředit se na to, abychom váhu přenášeli na vnější část.

Cvičení: V neposlední řadě nezapomínejte ani na cvičení. Vaše nohy vás budou milovat, pokud budete chodit naboso v nerovném terénu, v trávě, písku…, ale ne na tvrdé podlaze.

7 cviků, které zvládnete i doma

Cvičení provádějte pravidelně a soustředěně. Pokud ne, můžete si zajít třeba na masáž nebo na konzultaci k fyzioterapeutovi.

 1. Posaďte se a začněte kroužit nohama v kotníku směrem dovnitř a ven. Snažte se oběma současně, pak střídavě.
 2. Druhý cvik je trochu náročný i na břišní svalstvo. Sepněte nohy chodidly k sobě (kolena od sebe) a přitahujte kotníky k tělu, aniž byste chodidla oddělili od sebe.
 3. Ve stoje udělejte výpon na špičky obou nohou současně a povolte; a opakujte.
 4. Střídejte postavení na špičky a na paty.
 5. Výborně funguje válení míčku (může být hladký nebo masážní). Hezky ho posouvejte chodidly dopředu a dozadu.

 

Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=783756

 


Další články

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru