REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i dospělých

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává zabrat a my čekáme, zda tuhle zkoušku zvládneme na výbornou, nebo ulehneme do postele s hrnkem teplého čaje a léků na horečku.

virózy a chřipky

virózy a chřipky

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává zabrat a my čekáme, zda tuhle zkoušku zvládneme na výbornou, nebo ulehneme do postele s hrnkem teplého čaje a léků na horečku.

Jen silná imunita nás ochrání

Imunita je naším ochranným a adaptačním systémem, který reaguje na podněty z vnitřního i vnějšího prostředí. Její schopnosti jsou nám do jisté míry dány geneticky, nějakou imunitu si ale v průběhu života osvojujeme kontaktem s bacily a očkováním.

Jak imunitu posílit?

Abychom útok bacilů přestáli bez ztráty kytičky, potřebujeme silnou a zdravou imunitu. Tu ale nezískáme lusknutím prstů, musíme se o sebe starat, dbát na zdravý životní styl, otužovat se a tělu dodávat dostatek potřebných vitamínů a minerálů.

Choďte na čerstvý vzduch

Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu dokáží zázraky. Rozproudí v těle krev, pozitivně působí na naše sliznice, zlepší vám náladu. Udělejte si každý den krátkou procházku.

Dodržujte zásady zdravé výživy

Člověk s oslabenou imunitou se cítí unavený, vyčerpaný, bez nálady. Skvělým pomocníkem je v tu chvíli vyvážený jídelníček, který obsahuje jak dostatek ovoce a zeleniny, tak kysaných mléčných výrobků, ořechů, luštěnin, čerstvého libového masa, citrusů. Důležitý je i pitný režim.

Minimalizujte stres, hodně spěte

Kvalitní spánek je pro nás velmi důležitý, právě během něj tělo regeneruje. Když ho bude tělo mít málo, organismus začne slábnout a nebude fungovat tak, jak má. Stejně působí i stres. Snažte se mu tedy vyvarovat, dejte tělu prostor pro odpočinek.

Dodávejte tělu všechny důležité látky

Pestrá a vyvážená strava by měla vykrýt potřebu vitamínů. Každý z nich má nějakou funkci, kterou nelze jinou látkou nahradit. V období zvýšené fyzické a psychické zátěže ale tělo potřebuje přísun vitamínů zvýšit. Když tuto potřebu nepokryjeme stravou, na řadu přichází doplňky stravy v podobě vitamínů na imunitu. Na jaké vsadit?

  • Důležitý je příjem vitamínu C, který zároveň působí jako silný antioxidant, vitamínu D, zinku, selenu a vitamínů skupiny B. Co takhle zkusit některý z multivitaminů?
  • Vzhledem k tomu, že se až 80 % imunity nachází ve střevech, je dobré užívat probiotika, která normalizují střevní sliznice.
  • Přirozenou obranyschopnost organismu posílí i bakteriální lyzáty, které obsahují částečky těl bakterií, které vám nijak neuškodí. Naopak.
  • V poslední době roste i obliba betaglukanů, které jsou vhodné i k dlouhodobému užívání. Ve formě sirupů pro děti jsou určeny i k posílení imunity u dětí, v lékárně je najdete pod názvem Hlíva, Betaglukan nebo Imunoglukan.
  • Normální funkci dýchacích cest podpoří i echinacea, která je k dostání v podobě sirupů, tobolek, čajů a alkoholových kapek.
  • Rádi se o pomoc obracíte k přírodě? Zkuste užívat ženšenové přípravky, grapefruitová jadérka nebo rakytník řešetlákový.
  • Někomu se osvědčily i včelí produkty nebo klasická homeopatika.

Víte, že dobrou prevencí před chřipkou je i očkování?


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru