REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Máte kašel a rýmu? Vůbec nemusíte být nemocní

12/11

Možná vás trápí lehký kašel i rýma a připadá vám to v tomhle období normální. Ale není. Víte, co je zahlenění? Co ho způsobuje a jak mu předejít? Zjišťovali jsme pro vás!

Tereza se často probouzela s kašláním. „Měla jsem zanesený krk, musela jsem si hlavně po ránu odkašlávat,“ vypráví čtenářka. Občas se k tomu přidalo i posmrkávání. „Tenhle stav jsem ale nebrala jako něco neobvyklého, vždyť to má kdekdo,“ vypráví. Když však řešila u čínské lékařky jiné zdravotní potíže, zkusila dát na její radu a vynechala na pár dní z jídelníčku všechno bílé: mouku, mléko, cukr… A k jejímu překvapení zanesený krk i nos zmizely. Máte to podobně? Tak možná vás netrápí nemoc, ale zahlenění. O co jde?

Nejde o bacily

Projevy, které Tereza popisuje, mohou mít původ překvapivě ve špatné stravě. Jíte zkrátka potraviny, které vašemu tělu nedělají dobře. „Tvorba hlenu je z hlediska čínské medicíny stav, kdy se v těle nahromadí nadměrná vlhkost a horkost z jídla,“ uvádí terapeutka čínské medicíny Alena Vondráková.

V čem to vadí? Terapeutka uvádí, že hleny blokují dráhu sleziny, která produkuje protilátky. „Hodně lidí má dnes slezinu oslabenou, a to má pak vliv na rozvoj zdravotních obtíží.

Nepříjemný kašel po ránu může být důsledkem příliš mnoha bílých potravin

Slabý článek v těle

A právě tento stav se nazývá zahlenění. Projevuje se dále ještě vyschlými sliznicemi, astmatickými projevy, výtoky z nosu nebo dráždivými pocity kašle. „Hleny v organismu mohou způsobovat různé trávicí, dýchací i cévní potíže,“ říká nutriční specialistka Ing. Iva Veselá z Food Life. Podle ní ženy mohou také trpět gynekologickými problémy, obecně pak průjmy, přibýváním na váze…

A co to vůbec způsobuje? Odpověď hledejte na svém jídelním stole: přemíra cukru, bílé mouky, tedy pečiva, těstovin, pizzy, mléka a mléčných výrobků, smaženého a tučného, alkoholu, kávy, z ovoce pak třeba banány či brambory. „Chcete-li být tedy fit, na nějaký čas tyto výrobky vyřaďte zcela, později je omezujte,“ radí výživová poradkyně.

Aby se vám to vyhnulo

Pokud vás něco podobného trápí, můžete udělat ještě následující: „Výborné účinky k rozpuštění hlenu mají cibule, česnek, křen, kašička z křenu s trochou citronové šťávy, citrusy a  pití jablečného octa,“ radí Iva Veselá a dodává, že můžete preventivně pít i minerální vodu Vincentku, která díky obsahu minerálních látek čistí trávicí trakt i dýchací cesty. „Dále je velmi vhodná šalvěj, z ní čaje, tinktura nebo odvar ke kloktání,“ doplňuje odbornice.

Někdy zkrátka stačí jen mírně upravit to, co jíte, a potíže, které máte, vymizí jak mávnutím kouzelného proutku.

 

Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/38244-mate-kasel-a-rymu-vubec-nemusite-byt-nemocni

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru