Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Chřipka je vysoce nakažlivé infekční onemocnění charakterizované náhlým začátkem, horečkou, celkovými příznaky a postižením dýchacích cest.
Onemocnění je vyvoláno dvěma orthomyxoviry: virem chřipky A a virem chřipky B.
Virus chřipky A může infikovat člověka, některé savce (např. prasata či koně) a celou řadu ptáků.
Virus chřipky B infikuje pouze člověka a působí jen malé epidemie. Zdrojem nákazy je člověk. Virus je na vrcholu onemocnění přítomen v sekretu dýchacích cest a vylučuje se mluvením, kašláním a kýcháním. Přenos se děje kapénkami od nemocného k dýchacím cestám vnímavého jedince.
Přenáší se dvěma způsoby:
vdechnutím kapének nesoucích infekci, rozptýlených do ovzduší při kýchnutí či smrkání nakaženého člověka,
dotykem – dotkneme-li se infikovaného místa.
Pokud se virus dostane do dýchacích cest, usadí se na sliznici a začne se rychleji množit. Dostává se opět do ovzduší (stačí i dýcháním) a dochází k nákaze dalších osob. Onemocnění má sezónní charakter – u nás zejména od prosince do března. Inkubační doba je krátká a trvá 18 až 72 hodin. Infekce postihující zejména horní část dýchacích cest. Následky (neléčené) chřipky, vedle dlouhodobé slabosti a únavy, mohou být velmi vážné. Diagnóza v průběhu epidemie je snadná. Proti ostatním virovým respiračním onemocněním chybí obvykle u chřipky katarální příznaky.
Nemoc postihuje všechny věkové skupiny včetně novorozenců a seniorů, u kterých může dojít při chřipce k výrazným komplikacím. Nemoc někdy přechází v zápal plic nebo v zánět srdečního svalu. U novorozenců je třeba dávat pozor na průchodnost dýchacích cest, aby nedošlo k zadušení.
Chřipka má sezónní charakter (v chladných měsících). U nekomplikované chřipky příznaky mizí během 3–4 dnů, v ostatních případech do 7–10 dnů. Nadměrná únava přetrvává až měsíc.
Příznaky chřipky jsou v počátcích podobné klíšťové encefalitidě, která bývá mnohem nebezpečnější,
onemocnění začíná z plného zdraví horečkou 38–40 °C (2–4 dny),
pocity mrazení, nebo naopak horka,
zimnice,
během 1–2 dnů dráždivý kašel, zprvu suchý,
později se může přidat vykašlávání hlenu,
zažívací potíže,
intenzivní bolesti hlavy, s bolestivým pohybem očí,
bolesti svalů, kloubů,
bolesti v krku,
svalový třes,
v noci suchý kašel,
nadměrná únava a vyčerpání,
bolesti na hrudníku, které se při kašli stupňují,
pozor, k obvyklému obrazu chřipky nepatří rýma a bolesti v krku (angína), ale i tyto stavy se mohou u nemocného objevit, většinou až 3. den po začátku onemocnění (vlivem celkového oslabení organismu, nikoli viru chřipky),
při těžším průběhu se objevuje i zácpa či zvracení.
Onemocnění obvykle trvá 5–7 dní, poté ustupuje, i když únava může přetrvávat ještě několik dnů až týdnů (měsíc). Věk, stupeň odolnosti a síla infekce jsou rozhodujícím faktorem pro průběh onemocnění. Příznivý průběh léčby bývá u mladších jedinců, kdežto u lidí starších a u osob s chronickým onemocněním může mít onemocnění fatální průběh.
Rizika: kontakt s nakaženým, snížená obranyschopnost, při přecházení hrozí nemoci srdce, zápal plic.
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 3–5 dnech, anebo dojde ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře, zvláště pak:
jsou-li teploty vysoké, nebo kolísají z vysokých hodnot do normálních teplot,
varovat by vás měl i dlouhodobý kašel s bolestmi na hrudi a dušností,
vykašlávání hlenu, který je zabarvený do žluta či zelena, či s krvavým hlenem,
bolesti hlavy,
zhoršující se únava, nechutenství až zvracení a průjem delší než 4–5 dní.
Dále také navštivte lékaře:
jsou-li mízní uzliny na krku zduřelé a citlivé na dotek,
dostavují-li se návaly zimnice a pocení,
bolest na prsou, dušnost nebo pískot v průduškách,
bolest v krku je silnější a na mandlích se objevil bílý povlak,
bolest v uchu nebo bolest vedlejších nosních dutin,
horečka je vyšší než 38,5 °C a trvá déle než 2 dny,
když horečka nad 38,5 °C vede k výrazným ztrátám tělesných tekutin a riziku dehydratace, především u dětí,
nedaří-li se nám snížit teplotu,
dítě opakovaně zvrací, stěžuje si na prudké bolesti břicha,
pozorujeme-li výraznou změnu chování dítěte – dítě je zmatené, blouzní, je agresivní, nebo naopak nereaguje a je nápadně netečné,
odmítá-li dítě tekutiny a má-li silný průjem s vodnatými a častými stolicemi, je nutné lékařské vyšetření, někdy s krátkodobou hospitalizací k zajištění nitrožilní rehydratace a remineralizace,
u dětí v prvním ½roce života, pokud teplota nad 39 °C trvá déle než 24 hodin, pokud se výrazně změní chování dítěte (bezdůvodně křičí, nereaguje na pohlazení, nelze je vzbudit), vyskytne-li se zvracení krve,
trvající bolesti hlavy, zhoršující se únava.
Pozor! Kojenec se může dostat do metabolického rozvratu během několika hodin! Průjem u kojenců tedy nesmíme v žádném případě podcenit!
Rozhodneme-li se navštívit lékaře, volíme vždy raději návštěvu u svého praktického lékaře nebo u lékaře pro děti a dorost v jeho ordinaci. Návštěvu na pohotovosti volíme v krajní nouzi, pokud je to nezbytné. Rozhodně není důvodem k návštěvě pohotovosti zvýšená teplota.
Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…
Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve, a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračujte je. Tablety užívejte s jídlem nebo po něm, podle doporučení.
Zkontrolujte si vždy vše, co pravidelně (často) užíváte – léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina citrusových plodů, anebo třeba třezalkový čaj, pepř či kurkuma, mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale každý, kdo užívá více než 5 léků, by si měl vždy zkontrolovat, jestli na sebe nereagují negativně, protože je to již velice pravděpodobné.
Prostudujte si příbalové informace a vypište seznam svých léků do online poradny www.znamsveleky.cz – bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, poznamenejte si celé názvy svých léků, než půjdete k lékaři či do lékárny, a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky, ani neměňte jejich dávkování, ale zajděte s e-mailovou odpovědí za lékařem, který vám je předepsal, na konzultaci.
Bonusem pro pacienty je, že by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení, jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky neužívat.
Některé kombinace nejsou tak nebezpečné – postačí, když lékař změní dávkování, nebo navrhne časové odstupy při jejich užívání.
Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
Zvláštní pozornost věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
v těhotenství a období kojení,
u malých dětí a kojenců,
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnou oproti době trvání akutního onemocnění. K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání a dalšími informacemi.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým aktivním přístupem – změnou chování a životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
vydatným pitným režimem,
nekouřením a omezením konzumace alkoholu,
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
omezte možnosti vzniku rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu,
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
dodržováním zásad hygieny a pravidelnou péčí o tělo, přípravou a konzumací stravy,
pečujte nejen o své tělo, ale i o svoji mysl – budujte si pozitivní náladu,
Antibiotika by se měla nasazovat pouze u lidí s oslabenou imunitou a chronickými nemocemi, kde hrozí bakteriální superinfekce a rozvoj komplikací.
Antibiotika nezabírají na virová onemocnění!
Léky na snižování horečky jsou nutné též pouze u oslabených jedinců, trvá-li vysoká horečka dlouho a pacient je vyčerpaný. Horečka je přirozená obranná reakce organismu.
Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Samoléčba chřipky
Nemoci z nachlazení bývají obvykle způsobeny viry, léčba se proto zaměřuje na zvládnutí doprovodných příznaků nemoci. Antibiotika na viry neúčinkují. Klasicky probíhající chřipku bez komplikací vyléčíme sami doma,
chřipka je během epidemie snadné rozpoznatelná – léčba vyžaduje vždy klid na lůžku (cca 1 týden).
Poznámka: níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který chcete užívat. V případě, že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Podávají se analgetika, při horečce antipyretika, u dětí paracetamol, antitusika při dráždivém kašli,
dostatek tekutin a ovoce, zvýšený příjem tekutin,
vypotit se,
zvýšit příjem vitamínů – dostatek tekutin a zejména jižního ovoce,
léky až v případě větších nepříjemností – symptomatická terapie: tablety, pastilky, kapky, spreje a roztoky – přípravky zmírňující bolest, působící protizánětlivě a snižující teplotu,
na teplotu a bolest – analgetika a antipyretika: paracetamol jako Paralen, Panadol, Effralgan; ASA jako Aspirin, Upsarin; ibuprofen jako např. Ibalgin, Nurofen; směsi jako např. Coldrex, Coldrex Noční léčba, Nurofen, Efferalgan C, Panadol plus Grip (složka analgetická + složka uvolňující dutiny – pseudoefedrin), Paralen Plus – vedle základního paracetamolu, jenž snižuje teplotu a tlumí bolest, obsahuje další léčivé látky s následujícím působením: pseudoefedrin – odstraňuje zduření nosní sliznice, a dextrometorfan – potlačuje kašel působením na centrum reflexu kašle v mozkovém kmeni (účinek se dostaví rychle a trvá 4–6 hodin), Humex Cold, Paralen v suspenzi pro děti obsahující paracetamol.
Nekombinujte více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.
na kašel doprovázený produkcí hlenu se podávají látky uvolňující hlen a usnadňující odkašlávání – mukolytika, expektorancia – jako Coldrex, Broncho, Tussilen, Bromhexin, Tavegyl, Fenistil (na alergické reakce),
na vykašlávání např. Mucosolvan, Amrobene, Coldrex Broncho proti kašli, Humen, Ditustat, Stoptusin, …,
na vlhký produktivní kašel je určen např. Robitussin Expectorans s guaifenesinem, který má šetrné expektorační účinky. Kašel se stává více produktivním a méně častým,
na suchý kašelantitusika snižující nutkání ke kašli – např. Nasivin, Sanorin, Robitussin Antitussicum určený dospělým a Robitussin Junior pro děti do 6 let,
při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika – látky účinkující proti viru – specificky se na virus váží a blokují ho, nedokáží ho však přímo zničit, jako tomu je u některých antibiotik při bakteriálních infekcích. Blokací působení viru ale umožňují organismu infekci lépe zvládnout (amantadin – Viregyt – či rimantadin, anebo oseltamivir – Tamiflu),
na rýmu a ucpaný nos např. Olynth – nosní sprej, roztok, Nasivin, Sanorin, Vibrocil, Mucoseptonex, Humex inhalátor – uvolňuje nos, osvěžuje a eliminuje bakterie. Ke snížení otoku nosní sliznice při akutní rýmě, při záchvatu nadměrné tvorby hlenu způsobeného vasomotorickou rýmou a při alergické rýmě. K urychlení uvolnění hlenů při zánětu vedlejších dutin nosních a při zánětu Eustachovy trubice společně s rýmou,
proti škrábání v krku lze použít pastilky a sirupy – při bolestech v krku pomáhá kloktání a cucání, např. Septolete pastilky 30, Septolete D pastilky 30, Neoseptolete se znecitlivujícím účinkem pastilky 30, Hexoraletten – pastilky k rozpuštění v ústech – uvolňují také Strepsils, Jox, Coldrex, Stopangin…
vybírejte si jeden typ léku na kašel a následně se jej držte. Kdyby se tyto dvě skupiny kombinovaly, mohlo by dojít k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách a ke zhoršení stavu.
Strava
Vyloučit: mléčné výrobky, cukr a sladkosti, bílé pečivo – působí hlenotvorně, omezte i příjem soli, kávu a čaj (s výjimkou bylinného),
do jídelníčku zařaďte: ze tří čtvrtin syrové potraviny – ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, dostatek tekutin, česnek, křen, feferonky, kari koření (ostré pokrmy pomáhají uvolňovat hlen); vyzkoušejte pročišťovací půst,
větší přísun vitamínů – ovoce a zeleniny apod. (viz níže),
v deštivém období, kdy se chřipce daří, se vyhýbejte přeplněným místnostem, kinům, autobusům, nepoužívejte cizí ručníky a častěji si myjte ruce. Častěji větrejte a jezte ovoce a zeleninu, například kyselé zelí nebo šípky,
léčba trvá obvykle 1 týden. Po odeznění onemocnění není vhodné sportovat, protože organismus je stále oslabený a mohli byste tak usnadnit podmínky pro získání a rozvoj jiného infekčního onemocnění,
rekonvalescence trvá 10–14 dní,
aromaterapie: oleje z eukalyptu, borovice, nebo heřmánku uvolní dýchací cesty, usnadní průběh rýmy – PINOSOL kapky, které můžete nakapat přímo do nosu, ale i inhalovat,
koupele – přidáme 20 kapek eukalyptového, citrónového nebo cedrového oleje. Inhalace vodní páry s éterickými oleji – přidáme 20 kapek eukalyptového, citrónového, borovicového nebo cedrového oleje,
vodoléčba: ponořte ruce po lokty do horké vody – reflexně působí na uvolňování rýmy.
Pro vyznavače přírodní medicíny
Bylinné směsi na vyvolání pocení, ředěné ovocné šťávy, ovocné čaje,
svařit vodu s medem, citronem a zázvorem,
nálevy z listu lípy – uklidňuje, snižuje teplotu,
z květu černého bezu – snižuje překrvení sliznic a zmírňuje nepříjemné příznaky rýmy,
Echinacea ve formě kapslí, roztoků i čajových směsí – podporuje imunitu,
Vironal – bylinný sirup na posílení imunity, s protivirovým a protibakteriálním účinkem,
česnek nebo česnekové kapsle mají bakteriocidní účinek a snižují tvorbu hlenů,
vysoké dávky vitamínu C (ester forma) – 3 až 6 g denně,
aromaterapie:
do koupelí můžeme přidávat několik kapek eukalyptového, levandulového, mátového či čajovníkového éterického oleje. Tyto oleje můžeme používat i do aromaterapeutických lamp, abychom bránili šíření infekce,
čajovníkový éterický olej můžete vtírat do dlaní, šíje a slabin – zmírňuje příznaky,
levandulový éterický olej vetřený do spánků zmírňuje bolest hlavy a napomáhá spánku,
fytoterapie:
bezinkový čaj, čaj z kombuchy, čaj z řebříčku, mátový čaj,
tužebníkový čaj zmírňuje bolesti svalů a hlavy,
odvar z kůry plané třešně pomáhá při silném kašli a rýmě,
Droserin – speciální bylinný krém pomáhá odkašlávat a snižovat horečku a bolest hlavy; aplikuje se na oblast plic a na reflexní zóny na obličeje; doplňuje léčbu Vironalem,
homeopatie:
Belladonna – při prudkém vývoji, vysoké horečce, zarudlé, vysušené a horké kůži a při pulzujících bolestech,
Baptisia – při zažívacích obtížích a naprosté slabosti,
Bryonia – při bolestivém kašli a žízni,
Arsenicum album – při pocitu únavy a neklidu,
Gelsemium – při zimnicích, bolestech svalů a kostí, bolestech očí a celkové únavě,
Pulsatilla – když hleny mají žlutou barvu, není žízeň a pacient ztrácí čich. Neurčí-li lékař jinak, berou se léky v ředění 9 CH v dávce 5 granulí pod jazyk každé 2 hodiny (nanejvýš 6 dávek denně) po dobu 3 dnů. Dětem mladším 3 let můžeme granule rozpustit v troše vody. Pozorně si přečtěte příbalový leták léku.
V případě, že problémy neustupují po 4‑5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře. Zvláště když jsou:
teploty vysoké, nebo kolísají z vysokých hodnot do normálních teplot,
dlouhodobý kašel s bolestmi na hrudi a dušností,
vykašlávání hlenu, který je zabarvený do žluta či zelena,
bolesti hlavy,
zhoršující se únava,
nechutenství až zvracení a průjem delší než 4‑5 dní.
Vakcíny proti chřipce, vhodné pro rizikové skupiny. Nutné každoroční očkování.
Posilování celkové obranyschopnosti organismu…
otužováním,
zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu,
podáváním vitamínů,
vhodným oblečením,
pokud jsme nakažení, nebo se vyskytujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala,
používáme papírové kapesníky, často si myjeme ruce a máme oddělené nádobí…
Další opatření:
celoročně tělo posilujeme pobytem na čerstvém vzduchu,
dostatečná vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme,
v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.),
očkování lze doporučit především osobám starším 65 let a těm, kteří trpí chorobami jater, ledvin a srdce,
očkování proti chřipce – provádí se vždy před sezónou, nejlépe v podzimních měsících. Aplikuje se do svalu ramene. U dětí, které ještě nikdy nebyly očkované, se doporučuje druhá dávka s odstupem 28 dní. Očkovat se mohou: děti starší 3 měsíců štěpenou vakcínou, děti od 6 měsíců subjednotkovou vakcínou. Očkování má zásadní význam pro osoby ve vysokém riziku, s vážným základním onemocněním, a také pro lidi starší. Za 4–6 týdnů po očkování dosáhne hladina protilátek 70–90 %, za několik měsíců klesá. Očkování je většinou snášeno velmi dobře. Někdy se objeví bolest v místě vpichu, otok nebo zarudnutí. Vzácněji zvýšená teplota, nevůle a malátnost. Tyto nežádoucí příznaky přetrvávají většinou krátkou dobu. Nevýhodou je nutnost každoroční aplikace.
Očkovací látky štěpené: Begrivac, Fluarix, Vaxigrip.
Očkovací látky subjednotkové: Influvac, Agrippal SI, Fluad (ten je vhodný pouze pro osoby starší 65 let).
Zdroj: Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa… dle Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008. web doktorka.cz