REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Domácí kysané zelí a jeho léčivé účinky

19/10

Hlávkové zelí je jednou z nejdéle pěstovaných a zároveň nejzdravějších potravin na světě. Jeho léčebné účinky jsou lidstvu známy tisíce let.

Již Hippokrates předepisoval svým pacientům najemno nastrouhané zelí se solí při onemocněních močových cest. V dřívějších dobách bylo zelí téměř jediným zdrojem vitamínů v našich krajích v zimním období. Také námořníci si s sebou na dlouhé plavby brali zásoby kysaného zelí, aby se vyhnuli kurdějím, onemocnění z nedostatku vitamínu C.

Nízká cena, snadná dostupnost a dlouhodobá skladovatelnost z něj dělá levnou super potravinu a přímo vybízí k častějšímu zařazení do našeho jídelníčku.

Zelí je bohatým zdrojem 

Vitamínu C, vitamínů skupiny B, E, K, beta-karotenu, minerálů jako draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek, mangan, síra, jód a další. Obsahuje velké množství vody a vlákniny, najdeme v něm také některé aminokyseliny, cukry, tuky, organické kyseliny a další látky.

Zdravotní účinky

Zelí má silné detoxikační, antibakteriální, protizánětlivé, močopudné a protirakovinné účinky, podporuje metabolismus, správnou funkci jater, žaludku, střev, a ledvin. Usnadňuje trávení, posiluje imunitu, čistí krev a obnovuje červené krvinky. Také pomáhá při onemocnění ledvin a močových cest, cukrovce, vysokém krevním tlaku, zácpě, revmatismu, artróze, ateroskleróze, dně, při onemocněních dýchacích cest, podporuje vykašlávání, čistí a omlazuje pleť, snižuje překyselení, posiluje nervovou soustavu, přispívá k duševní rovnováze. Zelná šťáva se používá k léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů, při překyselení a pálení žáhy.

Kysáním se dokonce ještě zvyšuje obsah a využitelnost vitamínu C, díky bakteriím mléčného kvašení, které navíc působí probioticky a pomáhají nám tak udržovat zdravou střevní mikroflóru a posilovat imunitu. Kvašení také prodlužuje trvanlivost zelí.

Když však dTest zjišťoval před dvěma lety obsah vitamínů a probiotických bakteriích v kupovaném kysaném zelí, dopadlo to dost tragicky. V některých vzorcích dokonce nebyl žádný vitamín C, zato našli konzervanty, které ničí prospěšné bakterie. Proto je lepší připravit si kysané zelí doma, není na tom nic složitého a dokonce ani nepotřebujeme žádné speciální vybavení. 

Návod na domácí kysané zelí

hlávka zelí (jedna hlávka vydá asi na dvě zavařovačky 0,7l)

  • sůl
  • kmín a/nebo jiné koření dle chuti
  • čisté a osušené zavařovací sklenice
  • šroubovací víčka nebo potravinová folie + gumičky

Zelí očistíme, obereme nepěkné vrchní listy, hlávku rozčtvrtíme a nakrouháme najemno na struhadle, nožem nebo pomocí kuchyňského robotu, košťál vyřízneme. Zelí dáme do větší mísy, přidáme sůl v poměru 20 g na kilo zelí, trochu kmínu a důkladně rukama promačkáme. Pak zelí necháme chvíli odležet, až pustí dostatek šťávy, případně můžeme ještě znovu prohníst. Teď přichází čas přendat zelí do sklenic a pořádně upěchovat, aby v něm zůstalo co nejméně vzduchu, ve sklenici necháme ještě asi 2 cm od okraje místo (zelí bude zvětšovat objem). Zelí zalijeme zbylou šťávou, aby bylo zcela ponořené. Pokud zelí pustilo málo šťávy, připravíme si solný roztok ze dvou lžiček soli a hrnku převařené vody. Pak už stačí sklenice uzavřít pomocí víček nebo potravinové folie a gumiček (existují dokonce speciální víčka Omnia, ale jde to i bez nich). Dát na teplé místo, pro jistotu ještě do nějaké nádoby (během kvašení může odkapávat tekutina) a překrýt utěrkou, světlo totiž ničí vitamín C. Zelí každý den kontrolujeme, jestli je dostatečně ponořené a netvoří se na něm povlak či plíseň, a těšíme se na tu zdravou dobrotu. Kvašení trvá několik dnů až týdnů, záleží na teplotě. Proces kvašení poznáme, podle nafouklých víček nebo folie. Až splasknou, je kvašení u konce. Nyní dáme zelí dozrát do chladu na několik týdnů, aby změklo.

 

Zdroj: http://zuzanahoffmannova.cz/domaci-kysane-zeli/ www.zeny.tiscali.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru