REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

5 způsobů, jak léčit střeva poškozené ibuprofenem

3/11

Miliony lidí užívají léky proti bolestem bez lékařského předpisu, jako například ty, které obsahují účinnou látku ibuprofen.

Nicméně většina z těchto lidí ani netuší, že zmíněné nesteroidní protizánětlivé léky jsou jen v USA odpovědné každoročně za více než 16000 úmrtí. V Evropě je to pravděpodobně ještě víc. Jde o více obětí než má na svědomí AIDS či astma.

Účinek ibuprofenu, o kterém se příliš neví

Existuje však další vedlejší účinek, o kterém se příliš neví. Respektive, spíše bychom měli říci hlavní účinek, ne vedlejší, protože k němu dochází poměrně často a nejde jen o nějakou banalitu.

Jde o to, že tyto léky poškozují výstelku střev, což pak vede k různým střevním syndromem. Ty se vyznačují tím, že nestrávené zbytky potravy nebo i vysloveně toxiny se dostávají ze střeva přímo do krevního oběhu.

Výsledkem pak bývá autoimunitní onemocnění, kterému se občas lidově říká i „děravé střevo“.

Zde je příběh jedné dívky

Sarah je 5 letá dívka, kterou jednoho dne přinesla její máma do nemocnice. Stěžovala se na silné bolesti a otoky více kloubů, včetně kotníků, loktů a prstů.

Chození bylo pro ni extrémně bolestivé. Totéž se týkalo i kreslení, které do té doby bylo jedno z jejích nejoblíbenějších aktivit.

Její máma i učitelky ve školce si všimli, že ze živého a hravého děvčátka se stalo podrážděné a úzkostlivé dítě.

Přitom Sarah byla ještě před rokem perfektně zdravá. Tehdy však dostala silnou rýmu s horečkami, které přicházely a odcházely přibližně 1 týden.

Dětský lékař dal matce instrukce, že má dceři bez přestávky podávat střídavě léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu, které jí měly pomoci zmírnit projevy onemocnění a snížit horečku.

Co lékaři vědí a co nevědí o nesteroidních protizánětlivých lécích

Lékaři se na medicínské fakultě učí, že ibuprofen, který patří do rodiny nesteroidních protizánětlivých léků, může způsobit gastritidu.

Také se učí, že může vyvolat žaludeční vředy a v extrémních případech i krvácení žaludku a střev, co si pak vyžaduje operaci a krevní transfuze.

Zároveň se jim během výuky zdůrazňuje, že to nejsou příliš běžné následky a vyskytují se pouze při dlouhodobém užívání léků.

Co však dětský lékař Sarah nevěděl, a co ani většina lékařů neví, je, že už i krátkodobé užívání těchto léků v pravidelných intervalech poškozuje výstelku střev a s tím jsou spojené zdravotní následky.

Platí to nejen u dětí, ale stejně i u dospělých

Ve skutečnosti, většina vědeckých studií provedených za posledních 20 let ukazují souvislost mezi nesteroidními protizánětlivými léky a vážným poškozením střev.

Podle studie provedené americkým Národním institutem zdraví (NHI) způsobovaly všechny nesteroidní protizánětlivé léky, včetně ibuprofenu, mírné záněty ve střevech.

Další studie došla k závěru, že tyto léky poškozují integritu střev a jejich dlouhodobé užívání vyvolává zánět tenkého střeva.

U našeho dětského pacienta to „dlouhodobě“ znamenalo už 1 týden!

Proč jsou poškozené střeva pro vás velkou hrozbou

Proč je poškozené střevo problém?

Protože toxické bakterie a nestrávené bílkoviny z potravy pronikají do krevního oběhu a spouštějí v těle záněty, které vedou k astmatu, alergiím, autoimunitním onemocněním, obezitě, cukrovce typu 2, nemocem srdce a dokonce i k rakovině.

A nejen to. Problémy s imunitou mívají následky i mimo střeva.

Dochází k zánětům v kloubech, mozku, nervovém systému. Mohou nastat stavy úzkosti (jak se to stalo i u Sarah), deprese, podrážděnost a výkyvy nálad.

A co, pokud jste k tomu ještě i citlivý na lepek nebo máte celiakii? Ach, to ani nechtějte vědět.

Ibuprofen a ostatní nesteroidní léky proti bolestem a zánětům mohou zmíněný problém ještě více prohloubit a zhoršit.

Uvedené léky doslova vytvářejí ve střevech díry, či odborně řečeno způsobují propouštějící střeva.

Částečky nečistot ze střeva se pak přes poškozenou výstelku dostávají přímo do krevního oběhu a vyvolají potravinové alergie, další záněty a autoimunitní reakce.

5 kroků na vyléčení poškozených střev

V případě, že vám užívání nesteroidních léků proti bolestem poškodilo vaše střeva, pro jejich regeneraci postupujte takto:

1. Zjištění příčin

Zjistěte příčinu bolestí a zánětů tak, že navštívíte holistického lékaře a on vám poradí jak.

2. Vysazení škodlivých léků

Okamžitě, pokud to není naprosto nezbytné, přestaňte užívat léky, které poškozují střeva.

Týká se to protizánětlivých léků, protikyselinotvorných léků (například na pálení žáhy nebo na potlačení tvorby žaludečních kyselin), jakož i antibiotik.

3. Eliminační dieta

Vyzkoušejte eliminační dietu – postupné vyřazování potravin za účelem zjištění, které z nich mohou způsobovat dráždění střeva.

To zahrnuje například: mléčné produkty, zpracované maso (salámy, klobásy), pečivo, oříšky, sója, vejce, cukr a podobně.

4. Probiotika

Užívejte probiotika. Doporučuje se 50 až 100 miliard bakterií ze skupiny prospěšných probiotických kmenů.

5. Bylinky a doplňky stravy

Užívejte bylinky a doplňky stravy podporující zdraví střev.

Jsou to hlavně enzymy, zinek, glutamin, rybí olej, quercetin a kurkumin.

 

Zdroj: http://www.vylectese.cz/5-zpusobu-jak-lecit-streva-poskozene-ibuprofenem  www.Blesk.cz

Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce. 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru