S příchodem podzimu se zvyšuje výskyt infekčních nemocí. Existuje mnoho možností, jak posílit imunitní systém, podpořit ho v boji proti mikrobům nebo pomoci urychlit léčbu a rekonvalescenci. Jednou možností je povolat na pomoc medicinální houby.
Proti bakteriálním, virovým, houbovým i parazitárním nemocím podporou a posílením imunitního systému. Na druhou stranu ovšem dokáží reaktivitu imunitního systému tlumit, aby nedošlo k ničivému či chronickému zánětu, kam patří i alergický či autoimunitní zánět.
Mezi nejznámější a nejúčinnější houby patří např. Cordyceps, Reishi, Shiitake, Maitake, Agaricus brasiliensis, Chaga, Auricularia, Hericium a mnoho dalších. Houby stimulují imunitní systém hlavně díky vysokému obsahu polysacharidů, mezi nimiž jsou bohatě zastoupeny betaglukany. Medicinální houby obsahují však i další látky podporující imunitní systém a jeho správnou funkci, vitamíny, minerály, triterpenoidy, aminokyseliny…
Mnohé pokusy a studie potvrzují, že buňky vrozené imunity, jako jsou makrofágy, dendritické buňky, neutrofily, NK buňky nesou na své membráně povrchové molekuly, receptory (např. dectinový receptor 1, komplementový receptor 3), které jsou schopné betaglukany vázat. Po vazbě betaglukanu s receptorem dochází k aktivaci imunitní buňky nesoucí receptor. Tyto buňky dozrávají, pomnoží se, zvyšují produkci bioaktivních látek, cytokinů (IL-1, IL-6, IL-8, TNF alfa…), které mají prozánětlivé účinky a posilují imunitní odpověď. U NK buněk zvyšují cytotoxicitu, díky čemuž NK buňky dokáží zničit tělesné buňky nakažené viru a nitrobuněčnými bakteriemi, aby se tyto dále nerozmnožovaly a nešířily po organismu. Betaglukany stimulované makrofágy, dendritické buňky a neutrofily lépe vychytávají a účinněji zabíjejí pohlcené baterie a virové částice, které následně zpracovávají a předkládají antigeny (proteiny z pohlcených mikrobů) buňkám získané imunity, tj. T lymfocytům, k rozpoznání. T lymfocyty mohou dále stimulovat B lymfocyty, které tvoří tolik potřebné protilátky Ig, které mnohdy přetrvávají v těle velmi dlouho a zabrání znovu nakažení stejným mikroorganismem.
Ano, tak se ukázalo nejen v laboratořích, ale i u zdravých dobrovolníků, kterým byla podávána Shiitake. Shiitake zlepšila stav jejich imunity, a to také té slizniční, která se dostává do každodenního kontaktu s mikroorganismy. Pokud je slizniční imunita dostatečně silná, neprojdou mikroorganismy do těla a jsou okamžitě zničeny.
Tímto ovšem schopnosti medicinálních hub vypořádat se s infekcí nekončí. Obsahují i složky, které přímo potírají původce infekcí. Zde dominují účinky polyfenolů, triterpenoidů, steroidů aj.
Ve studiích prováděných na buněčných kulturách i na laboratorních zvířatech se prokázalo, že medicinální houby zastavují množení mikroorganismů a způsobují jejich smrt. Stručně můžeme jmenovat, že např. Chaga, Maitake a Agaricus dokážou ničit herpetické viry, Reishi, Cordyceps a Hericium HIV či viry hepatitidy B, Shiitake viry hepatitid C, polioviry i chřipkové viry. Medicinálním houbám podléhají i bakterie, např. Hericium a Cordyceps si poradí s E. coli, salmonelou, Shiitake se streptokoky, stafylokoky, mykobakteriemi, listerií i kvasinkami a plísněmi.
Připraví imunitní systém k boji proti nim. V případě infekce pak pomáhají urychlit uzdravení, imunitní systém si lépe poradí s infekcí, a houby navíc infekční mikroorganismy zabíjejí. Výhodou je, že je možné houby užívat společně s léky, které vám předepíše váš lékař. Navíc mají medicinální houby i detoxikační účinky, tím napomohou odstranit z těla pozůstatky infekcí v podobě toxinů, ale i metabolity z léků. Ulevuje tak organismu a urychluje rekonvalescenci, návratu do plného zdraví. Medicinální houby jsou skvělým doplňkem stravy. Pokud si nevíme rady, kterou medicinální houbu zvolit, je možné konzultovat s praktikem čínské medicíny či fytoterapeutem. Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, kterými disponuje i sama houba. V klinické praxi se používají extrakty medicinálních hub. Polysacharidy (beta glukany) jsou účinné látky, kvůli kterým ve většině případů medicinální houby užíváme. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 20 – 25 %. Je-li to méně, je účinek slabý. Je-li to více, je to na úkor ostatních účinných látek a hlavně se změní poměry mezi jednotlivými účinnými látkami. Je několik firem na českém trhu, které kvalitní produkty z medicinálních hub nabízejí, např. MycoMedica.cz nebo zastoupení německého výrobce HoubyHawlik.cz.
Zdroj: autor Mudr. Drahomíra Holmannová, http://www.ockovani-imunita.cz/imunita/houby
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz