Na podzim se ordinace dětského praktického lékaře začínají plnit. Chtěl bych popsat pár postřehů ze své praxe pediatra k otázce kašle.
Nejčastějším projevem nemoci z nachlazení je rýma a kašel. Po prázdninách děti nastupují do kolektivu, a tedy tráví hodně času uvnitř budov. Pobyt v nich začíná být pro jejich respirační cesty nepříznivý, protože vzduch je suchý, často nevětraný, hromadí se v něm bacily, které pak děti vykašlávají, vysmrkávají, a tak je šíří kolem sebe. Situace se ještě zhorší, když se začne topit a venku jsou plískanice. Statistiky zaznamenaly, že dítě během dne zakašle v průměru až 10 x, i když je zcela zdrávo.
Kašel je vlastně obranný reflex, jímž se chceme zbavit něčeho, co do těla - dýchacího ústrojí nepatří. Je-li suchý vzduch, je sliznice citlivější, více drážděna, proto dítě intenzivněji (až štěkavě) zakašle. Vypadá to děsivě, ale tato fáze ještě nemusí znamenat nemoc.
Pokud to však trvá dlouho, budí se dítě ze spánku, z nosu se spustí rýma, objeví se hleny a změní se i kašel; začne být vlhký, produktivní. Pokud kašel nejeví tendenci k ústupu, pak je nutno předpokládat, že na takto změněnou sliznici nejspíše zapůsobí virus a následně i bakterie. Ke kašli se přidává dušnost a hvízdání po námaze, pediatr poslechově zjistí vlhké fenomény. Antibiotická léčba asi dítě nemine.
Rodiče v prvním kroku navštíví lékárnu a požadují kapky na kašel. Ovšem to nemusí být vždy správné řešení. Jde o to, který druh kapek je v dané chvíli potřeba použít. Nejlépe když to lékař určí po objektivní inspekci, tj. zda je potřeba kašel tlumit, nebo naopak - zda je vhodnější již kašel podporovat, zvláště když se už tvoří hleny, a ak je potřeba dostat je ven.
Některé firmy volí dokonce i kombinaci obou účinků. Byly však prováděny mnohé studie o účinnosti těchto prostředků na kašel a např.
První řada kapek na kašel jsou tzv. antitusika. Tyto kapky jsou určeny na dráždivý, suchý a obtěžující kašel, který dítě budí ze spánku. Aby byl účinek „spolehlivý“, obsahují látku typu kodein, která působí centrálním mechanizmem účinku. Pak jsou i antitusika nekodeinová, a to s periferním mechanizmem účinku.
Ta první skupina antitusik patří vlastně mezi opioidní látky; vyznačují se nežádoucími účinky, charakteristickými pro ostatní opioidy: Tlumí peristaltiku, mají sedativní efekt a kromě centra pro kašel tlumí dechové centrum.
Jakožto pediatr jsem se snažil takovým lékům vyhnout. Přišla ke mně zajímavá myšlenka, že prý lze mezi antitusika zařadit také čokoládu! Ona totiž obsahuje theobromin, který patrně tlumí kašel přinejmenším stejně účinně jako dávka kodeinu. Takže malý čtvereček kvalitní hořké čokolády?
Druhou skupinou léků na kašel jsou prostředky usnadňující odkašlávání. Nazývají se mukolytika a expektorancia. Takové prostředky mění přilnavost hlenu, podporují aktivitu řasinek atd.
Podávání léků na kašel je vždy individuální a indikace se mění podle akutnosti a průběhu nemoci.
Na našich stránkách najdete řádku článků popisujících postupy dle lidových zvyklostí, byliny a jiné rady, ty však nejsou předmětem tohoto článku.
Zde chci jen vyzvednout myšlenku, že pro každé dítě je vhodné zvolit léčbu „na míru“, a to nejlépe po konzultaci s dětským lékařem. A dále to, že kromě hledání nějakého prostředku na kašel je třeba zbystřit pozornost vůči okolnostem, které se dějí kolem dítěte. Ony okolnosti totiž často vyhovují nemoci. Pokud nebudou změněny, nemusí se léčba setkat s úspěchem.
Autor: MUDr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/podzimni-detsky-kasel.htm
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz