Citronem, česnekem i rouškami. Podzim nepřináší jen barevné listí, svěží vzduch a příjemnou nostalgii, ale také sezónní onemocnění. Lidský organismus se totiž obtížně vyrovnává s výraznými teplotními výkyvy, které jsou pro tohle roční období typické.
Všem dobře známé symptomy jako bolest v krku, rýma, nateklé mandle, zvýšená teplota, celková únava a vyčerpání na sebe po skončení léta nenechají dlouho čekat.
Chcete na podzim zůstat zdraví? Noste ochrannou roušku!
Děti jsou většinou díky nevyzrálosti imunitního systému více náchylné k nachlazení než dospělí. Děti školního věku, které jsou neustále v kolektivu, také často onemocní. Podobně je tomu u starších lidí, kde je oslabení imunity způsobeno pokročilým věkem. Ohroženy jsou ale svým způsobem všechny věkové kategorie – málokomu se totiž v běžném životě podaří vyhnout pohybu v uzavřených prostorách s větším počtem lidí. Právě takové prostředí je totiž k šíření kapénkových infekcí přímo ideální.
Lidé, kteří pracují v kolektivních zařízeních, např. na úřadech, ve školách, nebo v pověstných openspace prostorách, jsou intenzivním atakům virů a bakterií vystaveni skoro denně. Stačí jeden nemocný kolega, který kýchá a smrká „na celé kolo,“ a vaše tělo má na několik dnů v rámci boje s bacily o zábavu postaráno. Obdobnému riziku se vystavujete v pozici cestujícího městské hromadné dopravy – kýchnutí nakaženého jedince bez problémů nakazí deset dalších, kteří se vyskytují v jeho bezprostřední blízkosti.
Metod určených k boji proti zákeřným virům je nepřeberné množství. Kromě klasických lékárenských preparátů a preventivního očkování můžete sáhnout po přírodních medikamentech, jako je přírodně antibiotický česnek, imunitu posilující echinacea nebo sklenice vody s notnou dávkou čerstvé citronové šťávy. Doporučuje se také pravidelná strava, dostatek tekutin, omezení cigaret a alkoholu, dostatek spánku a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.
Většina lékařů se ale shoduje na tom, že ani tento komplexní přístup vám ochranu před nachlazením stoprocentně nezaručí. Docent Evžen Hrnčíř, přednosta Kliniky pracovního lékařství v Nemocnici Královské Vinohrady, doporučuje například očkování proti chřipce, které se zde provádí. Dalším velmi účiným způsobem ochrany je podle něj rouška přes obličej. Tu by měli nosit především ti, kteří se právě se symptomy nachlazení nebo viróz potýkají. V Česku tento způsob prevence svoji cílovou skupinu uživatelů zatím nenašel. Jinak je tomu například v Japonsku, kde je nošení roušky na veřejnosti naprosto běžnou záležitostí a v poslední době dokonce vyhledávaným módním doplňkem.
V Japonsku se ročně vyrobí 196 milionů různě specializovaných roušek na obličej: proti virům, bakteriím a pylům, proti průmyslovému znečištění a suchému vzduchu v letadle, i proti chladu nebo s vrstvou proti stírání rtěnky. Na trhu jsou tu také roušky s módními logy a obrázky komiksových postaviček - ty jsou v současnosti velmi populární mezi mladými lidmi. Populární je dokonce i chladící maska: dává se přes normální roušku, zapojí se do USB portu k počítači, čímž se nastartují vrtulky a dolní dvě třetiny nositelova obličeje se takto ovívají.
Stoprocentní ochranu před chřipkovými viry údajně zajistí také sofistikovanější respirátory s filtry nebo dokonce i obyčejné, podomácku ušité roušky z husté látky. Na internetu existují návody, jak si doma masku ušít: tato varianta umožní pojednat alespoň spodní dvě třetiny svého obličeje podle vlastních představ.
České lékárny nabízejí „jen“ obyčejné masky - bílé nebo bleděmodré roušky z netkané textilie, i ty ale navzdory neatraktivnímu designu mohou v boji s podzimními neduhy výrazně pomoci.
Zdroj: https://www.novinky.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz