REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Malý průvodce podzimními nemocemi

13/10

Jsme nachlazení, leze na nás chřipka, do postele nás sklátila viróza, nebo dokonce angína. Nebo že by laryngitida? Všechny tyhle choroby mají jedno společné – způsobují, že je nám prostě mizerně. S jejich názvy ale zacházíme značně volně.

Pravou chřipku, influenzu, tu se určitě nesnažte přechodit.

Někdo má „chřipku“ pokaždé, když trochu zakašle, jiný zase při každém zvýšení teploty požaduje antibiotika. Tím si ale ve skutečnosti může spíš ublížit.

Chřipka není nachlazení

Pokud máte jen lehce zvýšenou teplotu, kašel, ucpaný nos a můžete jakž takž fungovat (i když s námahou), jde o klasické onemocnění horních cest dýchacích. Prostě jste nastydli. Ovšem pravou chřipku, influenzu, tu se určitě nebudete snažit přechodit. Padnete do postele a budete rádi, že uzvednete hrnek s čajem. K příznakům chřipky téměř nikdy nepatří rýma, zato ale vysoká horečka, suchý dráždivý kašel, zimnice a bolesti svalů a kloubů. Jde o virové onemocnění, a nepomáhají tedy proti ní antibiotika. Léčba je jednoduchá: prostě ji vyležet a hodně pít, nanejvýš podávat vitaminy.

Když bolí v krku

Bolest v krku, chrapot a bolestivý suchý kašel, to jsou příznaky zánětu hrtanu neboli laryngitidy, která postihuje hlasivky a jejich okolí. Pro léčení je důležitý klid a zvlhčování vzduchu, případně se na krk přikládá Priessnitzův obklad. Laryngitida je virového původu, někdy se ale druhotně přidávají i bakterie. Ve výjimečných případech tedy mohou být nasazena antibiotika.

Angína: ani malý doušek

Poznáme ji podle obtížného, velmi bolestivého polykání, které v první fázi téměř znemožňuje jídlo a pití. Akutní zánět krčních mandlí zvaný angína může být způsoben bakteriemi, viry nebo také kvasinkami. Na tom, jaký je původce nemoci, potom závisí způsob léčby. Streptokokovou (bakteriální) angínu je nutné léčit antibiotiky; nemocným dále ulevují léky na snižování horečky a dezinfekční přípravky, ať už ve formě cucavých pastilek, nebo roztoků.

Antibiotika nejsou všelék

Jejich účinky jsou někdy skutečně zázračné a moderní medicínu si bez nich vůbec nedovedeme představit. Lékaři přesto už dlouho, a pořád marně, varují před jejich nesprávným užíváním. Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím, jejich nasazení proti chřipce a nachlazení je proto zcela zbytečné. Zneužívání antibiotik vede jen k tomu, že proti nim bakterie získají odolnost. A pokud přijde někdy v budoucnu chvíle, kdy je budete doopravdy potřebovat, možná zjistíte, že už nefungují. A to může být velký problém.

Jak zacházet s antibiotiky?

Především je užívejte jen tehdy, když vám je předepsal lékař. Nikdy neberte léky, které vám zbyly z minula nebo které byly předepsány někomu jinému. Nezkracujte si léčbu a nepřestávejte antibiotika brát jen proto, že se vám udělalo trochu lépe. Zapíjejte je jen čistou vodou a léčbu si bez porady s lékařem „nevylepšujte“ jinými léčivy či doplňky stravy. 

Mobilní aplikace vám léky ohlídá

Další důležitou věcí při léčbě antibiotiky je přesné dodržování časového režimu, které má své dobré důvody. Pokud máte strach, že příslušný časový interval nedokážete uhlídat, vyzkoušejte šikovného pomocníka: mobilní aplikaci Family Care. Moderní pomůcku, kterou si můžete zdarma stáhnout do svého chytrého telefonu, můžete nastavit tak, aby vás upozorňovala na nutnost vzít další pilulku. A nejenom to. Family Care umí nejen sledovat dlouhodobé užívání léků všech rodinných příslušníků, ale upozorňovat třeba i na to, že je zapotřebí dojít pro další recept nebo navštívit lékárnu. Pomocí zprávy vám dá vědět, že se blíží termíny preventivní prohlídky nebo plánovaného vyšetření.

Všechno po ruce

Abyste mohli využívat všechny výhody aplikace, stačí každému z rodiny vytvořit „zdravotní kartu“, do které zadáte veškeré důležité informace. K těm se pak dostanete pomocí svého telefonu kdykoli a kdekoli, třeba v případě úrazu nebo jiného akutního problému, kdy může být velmi důležité okamžitě zjistit, co váš blízký užívá nebo zda netrpí nějakou lékovou alergií. Do aplikace si můžete nahrát také kartu pojištěnce a údaje o vaší zdravotní pojišťovně. Údaje jsou pravidelně aktualizované a zůstávají zálohované na webu. Velkou výhodou je také to, že zdravotní karty můžete sdílet z jednoho telefonu na druhý, a tak si informace předávat bez zkreslení a zdržení.

Více informací na https://family-care.mobi

 

Zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/pr-family-care-jazykova-korektura-317673   https://budkocka.cz/zdravi/trapi-vas-chripka


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru