REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

24 hodinový plán jak porazit nachlazení

14/3

Probudili jste se s plným nosem a bolestí hlavy? Tušíte, že nachlazení vám znepříjemní minimálně několik nejbližších dní? Vůbec to tak být nemusí. Michaela Carter představuje plán, jak dát virům co proto během jednoho dne a noci!

7:00 

Dejte si tabletku. Zapomeňte ale na tablety z lékárny nebo televizní reklamy. Jedna z posledních velkých studií potvrdila, že většina těchto léků má jen malý vliv na rychlost uzdravení a někdy dokonce uzdravení oddalují. Vyzkoušejte něco přírodního - třeba léty ověřenou lékořici nebo méně známou právenku latnatou (lat. andrographis paniculata), obě byliny jsou silnými antivirotiky. Seženete ji v tabletách nebo v tinktuře, ideálně v kombinaci s echinaceou a lichořeřišnicí.

K tomu vypijte čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče, mrkve, červené řepy a zázvoru, která dodá tělu snadno stravitelnou výživu a posílí imunitu. Vitamín C z ovoce a zeleniny podpoří tvorbu interferonu - proteinu, který redukuje dobu trvání chřipky nebo nachlazení. Mrkev a řepa jsou bohaté na karotenoidy, které hrají důležitou roli v imunitě. Zázvor je jemným stimulantem krevního oběhu a jeho zahřívající schopnost je skvělá pro zklidnění příznaků chřipky a nachlazení.

8:00

Dejte si velmi teplou sprchu, která uvolní hlen. Pokud to zvládnete, dopřejte si ke snídani vajíčka, která vám dodají bílkoviny potřebné pro boj s infekcí. Případně si dejte congee. Pokud hlad nemáte, nevadí, do jídla se nenuťte. Půst je jednou z cest, jak urychlit uzdravení těla - když nemusí pracovat na trávení, může všechnu energii věnovat boji s viry. Pokud to vaše nátura a žaludek dovolí, rozžvýkejte stroužek čerstvého česneku. Pokud je vám syrový česnek proti srsti, dejte si ho do vývaru k obědu.

9:00

Hydratujte. Zvýšený příjem tekutin je důležitý zejména pokud máte teplotu, aby nedošlo zvýšeným odpařováním vody z těla k dehydrataci. Tekutiny pijte co nejteplejší. Proč? Protože pro tělo je jednodušší absorbovat teplou tekutinu a také lépe uvolňuje a rozpouští hlen. Uvařte kořen kozince a tímto vývarem přelijte bylinný čaj z echinacei, černého bezu a lípy. Do čaje si přidejte citron a med, nejlépe zázvorovo-skořicový med. Dejte si první denní dávku vitamínů -  C 1000mg a látku zvanou NAC (N-acetyl cystein) 600mg.

12:00 

K obědu si připravte čirý vývar s wakame, shitake houbami a zázvorem. Wakame je velmi výživný druh mořských řas. Čínská medicína tvrdí, že přeměňuje a odstraňuje hlen a je vhodná na kašel, při kterém vykašláváme zelený nebo žlutý hlen. Teplý vývar společně se zahřívajícím zázvorem pomáhá tišit případnou horečku. Shitake houby obsahují mimo jiné interferon, který hraje hlavní roli v imunitě člověka.

Máte raději českou klasiku? Slepičí nebo kuřecí vývar vás postaví na nohy. Nejlépe, když použijte slepici nebo kuře z volného chovu, či ještě lépe v bio kvalitě. Do vývaru nezapomeňte přidat kořenovou zeleninu a cibuli, ke konci varu také česnek. Vývar obsahuje celou řadu mikro minerálů, které pomohou tělu bojovat s viry. Cibule i česnek působí silně antimikrobiálně a navíc tělu dodají potřebnou síru, kterou obratem využije na regeneraci nejdůležitějšího, tělu vlastnímu, antioxidantu glutathionu.

Dejte si druhou dávku vitamínů – další dávku vitamínu C 1.000mg, vitamín E 800IU a Omega3 mastné kyseliny 2g.

Po obědě vyrazte na krátkou, zhruba 30 minutovou rychlou procházku, pokud ji zvládnete. Výzkumy ukazují, že pohyb na čerstvém vzduchu pomáhá posilovat imunitu a zvyšuje obranyschopnost organismu, a to i v okamžiku, kdy tělo už bojuje s virovou nákazou.

14:00 

Zdřímněte si. Vaše tělo pracuje na plné obrátky, aby se zbavilo nemoci. Lehněte si a zavřete oči na 30 až 40 minut a načerpejte tak další, tolik potřebnou, energii.

15:00

Dejte si dávku vitamínu D dávka 800IU a zinek v dávce 60mg. Když máte chřipku nebo jste nachlazení, vaše tělo produkuje velké množství prozánětlivých cytokinů, které jsou zpravidla zodpovědné za symptomy jako horečka nebo bolest hlavy. Vitamin D potlačuje přílišné uvolňování těchto cytokinů a také zvyšuje vstřebávání vápníku, železa, hořčíku a zinku, které jsou důležité pro naší imunitu. Dejte si také poslední dnešní dávku vitamínu C 1000mg.

Nachlazení nebo chřipka také ovlivňuje vaše myšlení, rychlost vašich reakcí a schopnost soustředění a učení. Nesnažte se proto v tento den řešit zásadní úkoly. Začtěte se raději do oddechové knihy nebo si pusťte v televizi komedii. I dobrá nálada podporuje imunitu.

16:00 

Nezapomínejte pít. Udělejte si čaj z čerstvého zázvoru v bio kvalitě, který je mnohem silnější, než běžně dostupný zázvor. Případně si udělejte bylinný čaj a přidejte zázvorovo-skořicový med.

18:00 

K večeři si dejte zeleninovou polévku, třeba ve složení cuketa, špenát, řeřicha, česnek a cibule. Můžete přidat vajíčko k dosažení denní potřebné dávky bílkovin. Česnek a cibule jsou silnými podpůrci imunity, bojují proti virům a jsou přírodními antibiotiky.

19:00 

Dejte si horkou vanu, kam nasypete detoxifikační směs - 2 hrnky Epsomské soli a půl hrnku sody bikarbony. Epsomská sůl obsahuje velké množství hořčíku a stopových prvků. Společně se sodou bikarbonou působí proti stresu a v kombinaci s horkou vodou pomáhá bojovat s infekcí, uvolnit svaly a navodit hluboký spánek. Dvacet minut v koupeli vám bude stačit. Po koupeli se rychle oblečte do lehkého savého oblečení, které si můžete jednoduše převléknout a odpočívejte. Příští hodinu až dvě se budete potit. Pokud máte diabetes nebo vysoký krevní tlak, detoxifikační koupel vynechte.

21:00

Dobrou noc. Slyšeli jste už tisíckrát, jak je spánek důležitý. A ono to tak opravdu je. Množství studií potvrzuje, že nedostatek spánku způsobuje snížení T-buněk (typ bílých krvinek, které jsou klíčové pro náš imunitní systém). Matematika je jednoduchá, čím méně spánku, tím menší schopnost těla bojovat s nemocí. Tak zhasněte a dobře se vyspěte, zítra budete fit.

Michaela Carter - klinická naturopatka

Naturopatie je západní směr celostní přírodní medicíny, který propojuje znalosti a tradice přírodního léčitelství s nejnovějšími poznatky klinického výzkumu v oblasti přírodní a nutriční medicíny. Věnuje se také psychosomatice, kterou účinně doplňuje psychoterapeutickým přístupem.

 

Zdroj: http://zdravi.doktorka.cz/24-hodinovy-plan-jak-porazit-nachlazeni


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru