Chrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v jistém vyváženém koktejlu, je dávno známá věc…
O vitamínu D se „rojí“ nové, samé pozitivní zprávy. Ze všech vitamínů skýtá našemu tělu tu nejkomplexnější ochranu. Devadesát procent žen v populaci ovšem nemá vitamínu D v krvi dostatek. Prvním důsledkem je, že se cítíme unavené a sklíčené. Obávaná zimní deprese je způsobena často spíš nedostatkem vitamínu D než nějakými zásadními duševními obtížemi. A to může snadno odhalit praktický lékař. Zajistit postačující přísun vitamínu D potom už není nijak těžké. Tělo i psychika se budou cítit jako v bavlnce.
Nejvíce vitamínu D se vytváří v kůži. K tomu je zapotřebí UV sluneční záření. Současné studie ukázaly, že čím více vitamínu D kůže vytvoří, tím lepší máme náladu. Proč je tomu tak? Tato životně důležitá látka podporuje tvorbu hormonu štěstí, serotoninu. Vitamín D je proto přírodním léčivým prostředkem na výkyvy nálady.
Bez vitamínu D bychom se nemohli hýbat. Svaly tento vitamín potřebují, aby se mohly stáhnout a vůbec vyvinout nějakou sílu. Také svalový růst by nebyl bez tohoto všemocného vitamínu možný. Lidský organismus ho potřebuje, aby mohl vytvářet speciální bílkovinné látky, z nichž vznikají svalové buňky.
Nedávno realizovaná americká studie ukázala, že s dostatkem vitamínu D jsme daleko efektivněji schopni hubnout. Vědci se domnívají, že tato látka napomáhá optimálnímu průběhu metabolismu cukrů a tuků. Účastníci studie spálili tím víc kalorií, čím víc vitamínu D měli v krvi. A další dobrá zpráva: Vitamín D „rozpouští“ především obzvlášť nezdravý tuk v partii břicha.
Vitamín D řídí koncentraci vápníku v krvi. To je nutné nejen proto, abychom měli silné kosti, ale také pro nervy – konkrétně pro přenos nervových signálů. To znamená, že pouze s dostatečným množstvím vitamínu D může přenos fungovat tak, jak má. Naše pohyby jsou mrštné, jsme koncentrovanější a lépe zacházíme s všudypřítomným stresem. Jsme „obrněnější“.
Rakovina: Vitamín D brání nekontrolovatelnému dělení buněk. U maligních buněk zpomaluje jejich růst. A pokud už nádor vznikl, zabraňuje tvorbě cév, které ho zásobují krví. Vitamín D také narušuje šíření nádoru (vznik metastáz). Tato účinná ochrana byla například prokázána u rakoviny prsu, štítné žlázy, děložního hrdla, žaludku a střev.
Cukrovka: Vitamín D umožňuje, aby buňky dobře přijímaly cukr coby zdroj energie. Tím reguluje hladinu cukru v krvi a dokáže snížit riziko této choroby až o 80 %.
Infarkt: Na vitamín D reagují rovněž naše cévy. Vitamín je udržuje pružné a jejich vnitřní stěny chrání před záněty. Umí rovněž zlepšovat průtok krve. Díky tomu nedochází k zanášení cév a příliš vysokému tlaku; vitamín D proto snižuje riziko infarktu.
Z kůže: Odborníci nazývají vitamín D také „slunečním vitamínem“, neboť 90 % ho vytváří kůže; stačí vyjít na denní světlo. Rozhodující je přitom UV záření, které dokonce proniká silnými vrstvami mračen. To konkrétně znamená, že v zájmu optimálního „zásobení sluníčkem“ bychom měli na podzim a v zimě strávit minimálně 30 minut denně na denním světle. Nehledě na to, zda je či není zataženo.
Ze stravy: Nejlepším „dodavatelem“ vitamínu D jsou losos, sleď, makrela, rybí játra (především tresčí), houby, avokádo, banány, mléko, sýry, vejce, kakao, obilné klíčky. Pokud těmto potravinám moc „nefandíte“, ani se nedostanete dostatečně na denní světlo, doporučují lékaři užívat kapsle s vitamínem D či rybí tuk (z lékárny). Starší lidé by měli užívat vitamín D jako doplněk stravy. Důležité je dodržovat doporučené dávkování, aby se neukládalo příliš mnoho vápníku.
Vitamín D je tělu prospěšný a potřebný, ale s jedním upozorněním. Vitamínem D ve formě potravních doplňků nebo v kapslích se lze předávkovat – na rozdíl od vitamínu D v potravě! Ve stravě se totiž vyskytuje ve formě provitamínu, jehož nadbytek se z organismu vyloučí. Při předávkování hrozí poškození ledvin (nefrokalcinóza), proto dbejte na dávkování vitamínu přesně podle návodu!
- Vitamín D se vyskytuje ve dvou chemicky zcela odlišných formách. Vitamín D3 se tvoří přirozenou cestou v lidském těle a těle zvířat (především ryb) a ukládá se v játrech. Vitamín D2 se vyrábí uměle v laboratoři a používá se k obohacení potravin a k výrobě farmaceutických preparátů (potravinových doplňků).
- Když se vystavíme denně slunečním paprskům (stačí i jen minuta), nemusíme tělu už dodávat „déčko“ v pilulkách. Při pošmourném počasí si dejte hodinovou procházku. Pouze v oblastech, kde slunce nesvítí celé měsíce, doplňujte vitamín potravinovými doplňky.
- Denní potřeba je u dětí 10 mikrogramů a u dospělých je to maximálně 2,5 mikrogramu.
- Při nedostatku vitamínu D měknou kosti a deformují se, neboť neunesou tíhu těla. Tato nemoc se jmenuje rachitida (křivice). V padesátých a šedesátých letech minulého století bylo módní obohacovat potraviny pro děti vitamínem D, což mělo za následek předávkování se zvápenatěním ledvin a srdce. Dávka 4x převyšující denní potřebu je už toxická. Buďte opatrní a zkuste tento poklad načerpávat do organismu hlavně ze slunce a zdravé stravy.
Zdroj: http://apostol.webnode.cz/vitamin-d/
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz