REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Můj životní styl

Plísně v potravinách v domácnosti

Mykotoxiny v potravinách nejsou jen v jídle, které kupujeme v obchodech, ale můžeme si je snadno sami „vyrobit“ doma.

Modelové pokusy, které dělali před několika lety v Centru hygieny potravinových řetězců v Brně, ukázaly, že se mykotoxiny mohou objevit i v běžných potravinách v domácnosti, pokud s nimi správně nezacházíme.

V chlebu, pečivu, trvanlivých salámech, sýrech, sušených plodech to mohou být aflatoxiny nebo ochratoxin A, v plísňových sýrech kyselina cyklopiazonová, v konzervovaném ovoci a zelenině patulin, v koření a rýži aflatoxiny… Všechny jsou pro člověka nebezpečné. Ale je možné se jich vyvarovat.

Ochratoxin A

Je ze skupiny ochratoxinů nejdůležitější a nejtoxičtější. Způsobuje potíže s ledvinami a má rakovinotvorné účinky. Vyskytuje se ve výrobcích rostlinného i živočišného původu. Za hlavní zdroje rostlinného původu jsou považovány obiloviny, káva, sušené ovoce, rozinky, koření a víno.

Fusariové mykotoxiny

(T-2 a HT-2 toxin, deoxynivalenol, zearalenon, fumonisiny, enniatiny)

Plísně z rodu Fusarium nejčastěji napadají obilí a kukuřici. Jsou schopny produkovat hned tři skupiny mykotoxinů: T-2 toxin a příbuzné látky byly příčinou otrav v Rusku ve třicátých letech. Zearalenon má účinky ženských pohlavních hormonů, může ve velkém množství vyvolat neplodnost a předčasnou pubertu, skupina fumonisii vyvolává rakovinu jícnu.

Alternariové mykotoxiny

(alternariol, altenuen, kyselina tenuazonová)

Vyvolávají poškození jater a dalších vnitřních orgánů. Můžeme je najít v rajčatech napadených černě zbarvenou plísní.

Aflatoxiny se vyskytují například ve starém pečivu, kukuřici, arašídech, skořápkových plodech (především pistáciích, lískových ořeších a mandlích) a koření. Nejdůležitější z hlediska zdravotních rizik je skupina aflatoxinů, které poškozují játra a při dlouhodobém požívání malých dávek vyvolávají rakovinu jater a útlum imunity.

Paulin – produkuje jej více druhů plísní. Nejčastěji ty, které způsobují hnědou hnilobu jablek a hrušek nebo hroznového vína. Mohou být také v plesnivých kompotech a zavařeninách. Vzácněji může být paulin i v jiných potravinách. U tohoto mykotoxinu jsou prokázány karcinogenní účinky.

Co v domácnosti nesmíte dělat:

  • stáhnout vrstvu plísně z džemu nebo kompotu: mykotoxiny totiž nezničí ani převaření obsahu,
  • připravit si z chleba napadeného plísní topinky. Nedělejte to, ani když plíseň okrájíte,
  • vykrájet plíseň z ovoce nebo zeleniny: mykotoxiny se dostanou i do zdravých částí,
  • při domácím zavařování zpracovávat poškozené ovoce,
  • nedávat plesnivé jídlo ani domácím zvířatům.

Chléb a pečivo

Rohlíky a chleba nejčastěji doma uchováváme v mikrotenových sáčcích. Neměl by to ale být ten, ve kterém si pečivo přineseme z obchodu, nýbrž nový, nepoužitý. Vhodná je i látková utěrka, ale pouze čistá a vypraná bez aviváže. Pokud ukládáte chleba do dřevěného, plastového nebo kovového chlebníku, musíte ho pravidelně čistit.

Plesnivý chléb byste neměli dávat ani domácím zvířatům, třeba prasatům. Je dokázáno, že po porážce se v krvi a orgánech prasat nachází ochratoxin A ve vysokých koncentracích. Následně se dostává do zabíjačkových jelítek a jitrnic.

Sýry

Nejnáchylnější na kontaminaci plísněmi a mykotoxiny jsou hlavně tvrdé sýry. Už v obchodě vybírejte jen ty, které jsou uloženy v chladicím pultu, nemají porušený obal ani žádné viditelné změny. Balené sýry uchovávejte podle doporučení výrobce v chladničce. U tavených sýrů zkontrolujte záruční dobu a neporušenost obalu. Důležité je také dodržovat podmínky skladování uvedené na obalu. Pokud budete mít čerstvý sýr, kletý má být skladován do 8 stupňů Celsia, uložen na kuchyňské lince, doba trvanlivosti se podstatně zkrátí.

Ovoce a zelenina, zavařeniny…

Zejména jablka jsou náchylná na kontaminaci paulinem. Nikdy nekupujte ovoce a zeleninu plesnivé nebo nahnilé a ani nahnilé části nevykrajujte.

Spory plísní z půdy nebo trávy mohou napadnout ovoce už při sklizni, ale také při zpracování doma, třeba z nedokonale umytých nádob nebo kuchyňského náčiní. A kontaminovat se může i při otevření obalu před konzumací, proto je potřeba otevřené marmelády co nejrychleji spotřebovat.

Při zavařování kompotů, šťáv, moštů je nutné dodržovat hygienické zásady. Pokud nebudou zavařovací sklenice dokonale vymyté, na džemu se zákonitě objeví plíseň. K zavařování a přípravě moštů používejte jen nezávadné ovoce– nesmí být naplesnivělé, napadené hmyzem nebo jakkoliv narušené. Ovoce je před zpracováním nutné umýt pitnou vodou. Po naplnění kompotové sklenice je dobré otřít její okraj čistou utěrkou nebo ubrouskem namočeným v čistém lihu.

Sušené plody

Všechny druhy ořechů a sušené ovoce – fíky, rozinky, datle, křížaly, sušené meruňky – jsou náchylné ke kontaminaci plísněmi a mykotoxiny.

K vlastnímu sušení ovoce nebo zeleniny používejte jen neporušené suroviny. Sušené plody uchovávejte v čistých obalech – v čistém plátěném sáčku nebo ve skleněných nádobách. Nekupujte levné sušené plody – arašídy, pistácie, para ořechy apod. – jsou často kontaminovány mykotoxiny.

Trvanlivé salámy a masné výrobky

Musejí být uschovány v suchu, aby nezvlhly, a v temnu, aby se zamezila oxidace tuků. Největší nebezpečí jim hrozí v lednici, kde navlhnou, a po vyjmutí se orosí a zvýšením aktivity vody se může porušit stabilita. Pokud nemůžete skladovat salámy zavěšením v suché a dobře větrané spíži, nakupujte a v lednici skladujte jen rychle spotřebitelné zásoby.

 

Zdroj: MF Dnes/Zdraví 27. 2. 2012, Michaela Svobodová, připraveno ve spolupráci s doc. MUDr. Janem Šimůnkem, CSc., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

Alkohol a antikoncepce zvedají v dospívání krevní tlak

4/10

Životní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…

více

Banány – 25 důvodů proč je jíst

21/5

Nikdy se nebudete dívat na banány stejným způsobem, až objevíte jejich nedoceněné výhody pro vaše zdraví. Banány obsahují vysoké množství vlákniny a…

více

Jak pečovat o atopickou pokožku? Jezte zdravě a…

22/5

Zánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…

více

Jak zdravě solit

15/5

Pohádka „Sůl nad zlato“ vystihuje podstatu věci. Sůl je mnohdy vzácným a nezbytným doplňkem při přípravě jídla. Musí se ale používat v přiměřeném…

více

Migréna – bolest z nerovnováhy jater a žlučníku

17/6

Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…

více

Nenechte si odkvést černý bez. Sušte, nebo zkuste výborný…

9/6

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Bílé květy zaplavily krajinu…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…

více

Potravinové doplňky stravy na podzim

7/9

Rady imunoložky a homeopatky MUDr. Ziny Kaucké z Homeopatické kliniky na Praze 6...

více

Rakovinové domy

19/6

Rakovinové domy se na první pohled neliší od domů ostatních. Jejich obyvatelé možná něco tuší, ale většinou si to ani neuvědomují. Často se stává, že…

více

Revmatoidní artritida: Co pomáhá?

12/5

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…

více

Se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt…

13/5

Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…

více

Strach se dědí: Tragédie dědů poznamenají DNA vnuků

8/6

Strach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…

více

Tajemství sexuální intimity

11/5

Sex je nedílnou součástí každého harmonického vztahu. Intimita je pro spokojený vztah stejně důležitá jako vše ostatní. Sexuální život není něčím…

více

Toxické látky v našich interiérech

18/5

V souvislosti s informacemi o vysokém obsahu toxických látek v našich interiérech se v západní Evropě a v USA doporučuje, aby se lidé přezouvali před…

více

Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém

3/7

Celý imunitní systém člověka může omládnout za pomoci půstu trvajícího pouhé tři dny, protože spouští mechanismus, při kterém tělo začíná vyrábět…

více

Vitamín D je skutečným elixírem života

26/5

Chrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…

více



Další články - Můj životní styl

Zdravotní problémy - Můj životní styl

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru