Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest skrytá za jedním okem a šířící se do spánku jen jedné půlky hlavy. Poznáváte ji? Tvrdošíjnou a mocnou „královnu“ všech bolestí – migrénu
Pokud víte, o čem mluvím, jistě jste již vyzkoušeli mnoho v současnosti již velice účinných analgetik, která dokážou úpornou bolest zmírnit nebo zastavit. Ale bohužel ji nedokážou odstranit, bolest se vrací často v pravidelných situacích nebo intervalech. Proč tomu tak je? Snad proto, že prvotní příčina zůstává neodhalena.
V tradiční čínské medicíně (TČM) jsou za výše zmiňované bolesti hlavy odpovědná játra a žlučník. Proč právě tyto dva orgány?
Nerovnováha orgánu žlučníku a jeho akupunkturní dráhy probíhající boční stranou hlavy (často společně s dráhou tří ohnišť) je odpovědná za typické bolesti poloviny hlavy. A co je nejčastější příčinou této nerovnováhy? Dalo by se říct, že neustálé dietní přetěžování tohoto orgánu mastnými, smaženými a pečenými jídly. Spouštěcím elementem bolesti jsou nejčastěji emoce. Patří mezi ně nejen závist, nenávist, nepřejícnost, ale nemalou roli hrají také emoce sdruženého orgánu jater – vztek, agrese (i když jsou potlačované), nahromaděná negativní energie, která se spojkami přenáší do dráhy žlučníku, a tím způsobuje poruchy toku energie v tomto meridiánu. Co také může upozorňovat na disharmonii tohoto orgánu? Může to být např. hořká chuť v ústech po ránu, záněty očních víček, opakované záněty nosních dutin v dětství, nesnášenlivost vůči některým mastným nebo přepalovaným jídlům, česneku, alkoholu, čokoládě.
Podle TČM plní játra v organismu tzv. „zprůchodňovací funkci“, týkající se toku energie a krve v organismu. Při jejich nerovnováze způsobené stresem, negativními emocemi, špatným jídlem a nedostatkem pohybu dochází k poruchám toku energie a krve, jejich společnému stoupání do nejvyšších míst a hromadění – ke vzniku „papiňákového“ efektu s tím rozdílem, že chybí regulační únikový ventil pro nahromaděnou energii – proto ty rozpínavé a úporné bolesti. Jaké mohou být další projevy nerovnováhy jater? Bolestivá nepravidelná menstruace, premenstruační syndrom, svědivé gynekologické výtoky, neplodnost, závratě, ale také potíže jako bušení srdce, nespavost, deprese, vznětlivá nálada a mrtvice.
Je to tím, že emoce je „ovládají“ víc nežli nás muže, kteří většinu problémů řešíme „velice rychle“ – bez zbytečných emocí, nebo je jednoduše „pouštíme z hlavy“. O hodně horší varianta než okamžité „italské“ vyřešení problému a vypuštění nahromaděné „páry“ je potlačování emocí: jejich energie se pak hromadí, stoupá nahoru a způsobuje bolesti hlavy.
Pokud se chceme zbavit bolestí nadobro, musíme najít jejich příčinu, tzn. vykopat „kořen problému“, a ne jen osekávat větvičky tlumením bolesti. Léčba musí být vždy komplexní – celostní, zahrnující nejen fytoterapii – léčbu vhodnými bylinami doplněnou případně akupunkturou, ale také úpravu jídelníčku s vhodnou psychoterapií. Léčba migrény je – jako u všech chronických potíží „běh na delší trať“, ale vůle změnit zažité životní stereotypy a vzorce chování (a vytrvalost ve změnách setrvat!) je vždy korunována úspěchem v cílové rovině.
Zdroj: www.zdravi4u.cz, autor: MUDr. Marek Majerčík
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz