Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto s sebou zdobení těla nese určitá zdravotní rizika – od nákazy virovou hepatitidou až po zhoršení autoimunitních onemocnění.
Autoimunitní choroby patří mezi nejvíce nevyzpytatelná onemocnění vůbec. Mohou totiž propuknout téměř kdykoliv, a to bez jakékoliv vyvolávající příčiny, nebo naopak může být vyvolávající příčinou téměř cokoliv. Proto je třeba si dávat na spoustu věcí pozor. Jednou z nich je i tetování.
Malování na kůži – tetování – patří mezi nejstarší možnosti zdobení těla. Původ slova tetování se obvykle odvozuje od tahitského slova „tatu“ nebo „tatau“, což znamená vyznačit nebo vrazit. Druhý význam odkazuje na prapůvodní metody nanášení kresby. V japonštině se pro pojmenování tradičních metod vytváření obrazů na kůži používá slovo „irezumi“, jež může označovat i člověka, který to provádí. Pro metody jiného než japonského původu se používá slovo „tetování“. V angličtině se nejčastěji setkáme s výrazem „tattoo“.
U autoimunitních nemocí se na jejich vzniku nebo vzplanutí mohou silně podílet i vlivy prostředí. Proto většina lékařů tetování u autoimunitních pacientů nedoporučuje. Přesto je však rozhodnutí nechat se tetovat na každém pacientovi.
V rozhodování by ale mohla pomoci studie amerických vědců. Podařilo se jim v ní totiž prokázat, že se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt autoimunitních chorob. Například u lupusu je reakce na infekce velmi různá a tetování, které se projevuje drobným zánětem v místě vpichu, ji může ještě více vyprovokovat. To pak může ještě více „pobláznit“ už tak nestabilní imunitní systém a vést ke vzplanutí nemoci.
Alternativ, jak své tělo ozdobit, a přitom si svou nemoc nezhoršit, je mnoho. Jednou z možností je i tetování pomocí heny. Hena je přírodní barvivo a tetování tímto materiálem vydrží několik týdnů. Protože je ale nanášena na kůži, a ne do podkoží, je riziko ovlivnění imunitního systému jen minimální.
Zdroje:
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz