REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Nenechte si odkvést černý bez. Sušte, nebo zkuste výborný sirup

9/6

„Před lípou smekni, před bezem klekni,“ říká jedno staré české přísloví. Bílé květy zaplavily krajinu…

 

Doslova před pár dny začala tato oblíbená léčivka kvést, ideální doba pro její sběr začíná koncem května a končí na přelomu června a července, tak neváhejte a vyrazte do přírody, která nabízí náruče voňavých nažloutlých květů. Jejich léčivou sílu si můžete nejenom ihned užít, ale hlavně uchovat na zimu, kdy ji budete potřebovat daleko více. Připravit si můžete kloktadlo, mast ale i lahodnou limonádu či sirup.

Nasušte si na celý rok

Naše babičky o bezu říkaly, že je to všelék. Řada z nás jde v jejich stopách a s košíkem vyráží ke keřům, které rostou stranou od rušných silnic – na jaře pro květy, koncem léta pro zcela zralé bobule. Květy černého bezu, jejichž doba právě nastává, obsahují především silici, třísloviny, glykosidy rutin, sambunigrin a sliz. Odvar z nich je močopudný, dokáže snížit horečku, vyvolat pocení, nebo dokonce zmírnit dráždivý kašel.

Sbírat bychom měli květy, které ještě nejsou úplně rozvité, ale určitě bychom si měli počkat na hezké suché počasí. Květy otrhejte, rozprostřete je stonky směrem vzhůru do lísek nebo na síta, která jste předem vyložili čistým papírem. Takto nechte květy ležet přes noc, kdy pěkně zavadnou, a navíc se z nich většina hmyzu odstěhuje jinam. Před samotným sušením ze všech květů postupně odstříhejte všechny silnější stonky. Sušení by mělo být rychlé, ideální je teplota 35 až 40 ºC, při pomalejším sušení je velká pravděpodobnost, že květy zhnědnou. Nasušenou drogu přesypte do sklenic s pevným uzávěrem a skladujte v tmavé místnosti.

Čajík proti nachlazení

Z nasušeného květu můžete připravit velice jednoduše čaj, který vám přinese úlevu především při silném nachlazení nebo při horečnatých onemocněních dýchacích cest. Jednu lžíci nasušené léčivky zalijte čtvrt litrem horké vody, zakryjte a nechte 10 až 15 minut louhovat. Scezený odvar oslaďte medem. Pokud se potřebujete opravdu pořádně vypotit, můžete ke květům černého bezu přimíchat i sušený lipový květ.

Mast a kloktadlo ze starého herbáře

MUDr. Hruška, který sbíral zkušenosti a rady jak u kolegů lékařů, tak u mastičkářů, přináší v populární a dodnes nepřekonané knize „Jak se léčit rostlinami“ hned dva zajímavé tipy na využití sušeného květu černého bezu. Prvním z nich je kloktadlo na zanícený nosohltan nebo mandle: 5 gramů sušené bylinky nasypete do studené vody, přivedete k varu a ihned odstavíte. Kloktejte vychladlý a přecezený odvar.

Na drobná hnisavá kožní onemocnění můžete vyzkoušet tuto mast: Svařte 10 gramů sušených květů se dvěma lžícemi vepřového sádla, směs přeceďte přes čisté plátýnko, nalijte do sklenice a samozřejmě nechte vychladnout.

Sirup z bezových květů

Domácí sirup z květů je vynikající jako sladidlo do čaje, zvláště při nachlazení. Mezi lidmi koluje spousta receptů, liší se poměrem květů, vody a cukru nebo přítomností kyseliny citronové. Někdo sirup před nalitím do sklenic povaří, jiní radí jenom mírně zahřát, aby se cukr rozpustil. Tady je náš rodinný recept: Na 25 květů budete potřebovat 1,5 litru vody, 1 citron a 1 kg cukru. Květy ponořte do vody, přidejte kolečka oloupaného citronu bez jader a nechte 24 hodin stát. Potom tekutinu přeceďte přes plátýnko, přidejte cukr a chvíli povařte. Ještě horký sirup přelijte do vyvařených sklenic nebo lahviček, než vychladnou, a postavte je dnem vzhůru.

Užijte si krásné dny pozdního jara a jděte na procházku spojenou se sběrem květů černého bezu. Pokud jste se nenechali zlákat žádným z výše uvedených receptů, utrhněte si alespoň pár rozkvetlých větviček jen tak, do vázy. A nesmutněte, až bez odkvete: během září ukáže tahle rostlina znovu svojí velkou sílu, tentokrát v drobných tmavých kuličkách, ze kterých se dá připravit výborný likér nebo marmeláda.

 

Zdroj: http://living.iprima.cz/zahrada/nenechte-si-odkvest-cerny-bez-smazte-suste-nebo-zkuste-vyborny-sirup

 


Další články

Nerovnováha estrogenu a progestronu, jak si pomoci

24/6

Nevyvážená hladina estrogenu způsobuje řadu zdravotních nepříjemností, co s tím?

více

Kila navíc kvůli zadržené vodě? 6 rad, jak se s ní vypořádat

21/6

Vy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v…

více

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru