Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Bolest zad není nemoc, ale příznak toho, že někde došlo k poškození. Při překročení určité meze opotřebení dochází k podráždění např. kloubu. Bolesti zad, nejčastější zdravotní problém, jsou jen z ¼ způsobeny skutečným onemocněním páteře: většinou je za ně zodpovědný špatný životní styl.
Problémy se zády se zhoršují s rostoucím věkem, ale často se týká i mladších věkových skupin a dětí. U žen může být kritickým obdobím těhotenství. Bolesti zad před porodem lze zmírňovat cviky, volenými s ohledem na stav gravidity.
Bolest v zádech bývá známkou poškození jednoho nebo více meziobratlových kloubů, vazů nebo disků přílišným natažením nebo zkroucením zad do nevhodné polohy. Silná bolest může být i následkem tlaku na nervy ze špatného srovnání kostí v zádech a měla by být svěřena lékařské péči.
Bolest zad může také odkazovat na jiné, vážnější choroby. Zdánlivě nevinná bolest zad v kříži může být způsobena vyhřezlou ploténkou.
Ani bolest zad v oblasti ledvin nebo současná bolest zad a břicha vůbec nemusí mít svůj původ v oblasti páteře, ale může poukazovat na zánětlivé nebo nádorové onemocnění.
Bolesti zad mezi lopatkami mohou pocházet od žlučníku, bolest ve spodní části zad může být problémem ledvin. Pozornost věnujte bolesti v oblasti hrudníku, kdy je nejdříve třeba provést vyšetření srdce.
Lékaře vyhledejte, je-li bolest velmi intenzivní a omezující, nebo pokud delší dobu neodeznívá. Vyskytují-li se kromě bolesti zad i další problémy, může lékař zvolit další vyšetření, aby vyloučil jiné nemoci.
Bolest zad, která netrvá déle než 3 měsíce, se nazývá akutní. Je-li bolest delší, nebo vyskytuje-li se opakovaně (minimálně 2x za rok), je považována za chronickou.
Příčiny poškození páteře a přilehlých struktur
Namožení svalů v důsledku vadného držení těla či dlouhodobé těžké práce, či v pozdních stadiích těhotenství, či v důsledku prudkého pohybu, pádu,
přepětí některých svalů – bolest se dostavila po zvednutí něčeho těžkého nebo po namáhavém cvičení,
zánět úponů šlach,
lumbago – „houser“ – „ústřel“ – náhlá bolest po ohnutí nebo rotaci páteře, při které dochází k přetížení nebo natržení vazů mezi obratli s místním zánětem,
vyhřezlá ploténka – bolest po zvednutí těžkého předmětu, nebo po namáhavém cvičení – bolest brání v pohybu nebo vystřeluje do nohy/kyčle,
opotřebení meziobratlových plotének, vznik kostěných výběžků z obratlů – tzv. osteofytů,
osteoporóza – odvápnění kostí,
artritida – zánětlivé onemocnění kloubů,
zánět, nádor nebo úraz kostí,
metastázy do kostí (rakovina plic, prsu, prostaty, štítné žlázy, ledvin),
poškození páteře – bolest se dostavila po zranění, pádu nebo prudkém pohybu; další příznaky: ztráta kontroly nad močovým měchýřem, obtížné je pohnout některou končetinou, pocit necitlivosti nebo brnění v některé končetině,
degenerativní změny v oblasti bederní páteře – páteř v průběhu let postupně tuhne a stává se bolestivou,
degenerativní změny v oblasti krční páteře – páteř v průběhu let postupně tuhne a stává se bolestivou hlavně mezi lopatkami,
náhlé otlačení kostí v páteři – bolest po delším pobytu na lůžku nebo upoutání na vozíčku,
akutní infekce ledvin – bolesti na jedné straně beder těsně nad pasem; další příznaky: celkový pocit nemoci, horečka, bolest při močení,
pásový opar – bolest jen na jedné straně hrudi – palčivá bolest na kůži, která není ovlivněna dýcháním,
rakovina prostaty – trvalá bolest v dolní partii zad + další příznaky: slabý nebo přerušovaný odtok moči, bolest v pánvi a horní partii stehen.
Rizikové faktory:
přetěžování kloubů – nadváha, jednostranné zatěžování, nedostatek pohybu, sport,
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné interakce.
Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
Pozorně si přečtěte příbalový leták nového léku, než ho začnete užívat.
Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale užíváte-livíce než 5 léků, měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nemocní by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
Některé kombinace nejsou nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spoluprácis lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako vášzdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
dodržováním zásad hygieny a prevence
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem
v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
dbejte i na lůžkoviny - časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo- vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a„Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.
Akutní bolesti zad často zmizí samovolně. Důležité je zůstat i přes bolesti v pohybu. Proto může být užitečné užívat krátkodobě lék proti bolesti,
silné bolesti je důležité vždy tišit, aby se nestaly chronickými,
na léčbu akutních bolestí se nejčastěji používají léky paracetamol, kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika a svalová relaxancia. U velice silných bolestí lze krátkodobě nasazováno i opium,
na chronickou bolest je k dispozici více metod léčby, nasazovat se mohou současně + mohou se – mezi sebou i s léky – kombinovat,
kombinovaný druh léčby je doporučován jako podstatně účinnější než jednotlivý lék nebo neléková terapie,
léčba teplem– zlepšuje prokrvování těla a podporuje odvádění látek, které se podílejí na vzniku zánětů. Teplo uvolňuje svaly, pojivové tkáně se stávají elastičtějšími a kloubní maz tekutějším – teplé koupele, koupele v páře, sauny, obklady, teplé lahve, obklady (s přísadami, které uvolňují svalstvo, například lístky jalovce atd.) a infračervené světlo. Jsou-li příčinou bolestí záněty, mělo by být použito pouze mírné teplo,
léčba chladem– zmírňovat akutní bolesti, kde příčinou je zánět, natržení, přepětí, zhmoždění svalu nebo podvrknutí kloubu. Při použití sáčku s ledem vložte mezi pokožku a sáček textilii,
chiropraktická opatření – je-li příčinou bolesti špatná poloha těla či zablokování kloubů. Pohybové techniky – aby souhra svalů, kloubů a vazů opět mohla pracovat plynule – provádí zkušený chiropraktik,
masáže – uvolňují napětí ve svalech a činí pojivové vazivo elastičtějším. Neměly by se používat při čerstvých zraněních nebo při poruchách srážlivosti krve. Protože docilují jen pasivního uvolnění napětí, měly by být doplněny o aktivní léčbu – jako např. gymnastiku (cvičení),
stretch-and-spray– při přepětí svalů. Chladivý sprej na znecitlivění svalu, který pak můžeme volně natáhnout, což by jinak bylo velice bolestivé. Pak následuje zahřátí, k uvolnění a povolení svalu,
ultrazvukové vlny vytvářejí vibrace, umožňují lepší prokrvování a uvolnění svalů i v hlubších vrstvách. Tím dojde k celkovému snížení bolesti,
gymnastikaa rehabilitace – doporučoványhlavně lidem trpícím často se objevujícími bolestmi, nebo lidem s chronickou bolestí. Jde o kombinaci cvičení posilujícího svaly s cviky uvolňujícími svalové napětí, pacienti se naučí, jak správně provádět denní činnosti, aniž by zbytečně namáhali záda,
uvolňující chování –mnoho metod, jak správně uvolnit záda,
operace – zejména u příznaků poškození dolní části míchy.
U chronických bolestí, které trvají dlouho, nehraje často prvotní příčina už žádnou roli, a často dochází vinou stálého dráždění nervových vláken vedoucích bolest ke snížení prahu bolesti. Pak se do popředí dostávají psychické faktory.
Samoléčba bolesti zad
Svaly přebírají při držení těla velikou část práce a odlehčují tak páteři, kloubům a vazům. Mnoho pacientů s bolestmi zad má špatně vyvinuté svaly. Lidem trpícím častějšími bolestmi zad se doporučuje rehabilitace (kde se naučí, jak předcházet některým špatným zvyklostem, které jsou příčinou bolesti) a pravidelný pohyb…
Nejprve je třeba přesně stanovit příčinu bolestí –lékař, odborník,
klid na lůžku na ploché tvrdé podložce (lumbago – „ústřel“ – „houser“), ležení na boku s přitaženými koleny,
při akutní bolesti– nekoupat v horké lázni, nemasírovat, ani doma „nenapravovat“,
svalové relaxace – uvolnění,
po odeznění akutních bolestí – fyzikální a rehabilitační terapie: masáže, cvičení, plavání na zádech, elektroterapie…,
pomáhá krátkodobý odpočinek na lůžku,
náhlá bolest zad se nejčastěji objevuje po déletrvající strnulé poloze nebo po jednostranné či nepřiměřené zátěži. V případě prvním se protáhněte, jako byste chtěli trhat jablka na stromě, prohněte se v páteři a pokuste se dotknout špičkami prstů země; rotujte trupem nalevo a napravo a protáhněte také krční páteř při symbolickém znázornění „ano“ a „ne“. Při přetížení zad např. po zvednutí těžké tašky se cvičit nedoporučuje. Setrvejte alespoň 2 dny v klidu a vyvarujte se zátěže,
při silných bolestech zůstaňte ležet na rovném pevném lůžku několik dní. Pak se zase můžete začít pohybovat – chraňte si záda, ale snažte se vrátit k normálním fyzickým aktivitám,
pokud možno nesetrvávejte na lůžku déle než 3 dny – pak nastupuje oslabení svalové síly, které může bolesti zhoršit,
cvičte – rozcvičení zatuhlých či namožených svalů…
pomáhá nejdříve chůze a opatrný strečink. Mělo by se cvičit jen do nástupu bolesti,
přesné cviky by vás měli naučit na rehabilitaci, kde by také měly být kontrolovány pokroky dosažené cvičením, neboť jen cvičení na hodině rehabilitace nestačí. Je nutno pokračovat ve cvičení každý den doma,
teplé a studené obklady, případně koupele. Co je vhodné právě pro vás, určí ošetřující lékař,
studený zábal přiložený na záda – například sáček s ledem nebo zmrzlým hrachem,
můžete zkusit teplo – např. elektrické podušky nebo horké sprchy, zábaly,
je-li to možné, pokračujte v pracovním procesu – z psychického hlediska podporuje uzdravení,
je třeba se vyvarovat dlouhého sezení. Sed je zejména pro bedra a kříž velmi zatěžující poloha a může obtíže zhoršovat a fixovat,
pravidelně cvičit – plavání, turistika, jízda na kole,
nezvedat těžké předměty, při zvedání břemen jít do podřepu a mít stále vzpřímená záda,
běžné léky proti bolesti obsahující paracetamol nebo ibuprofen. Tyto tablety mají málo nežádoucích účinků a většinou pomohou. Nejběžnější je paracetamol – 6‑8x za den 500mg tabletu. Paracetamol v kombinaci s jinými léky a látkami, například s kodeinem, můžete koupit v lékárně nyní již opět i na předpis - s návštěvou lékaře.
Nekombinujte více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.
Protizánětlivé léky oceníte, když se po delším ležení cítíte úplně ztuhlí. Potlačují zánět i bolesti. Prvním protizánětlivým lékem byl Aspirin (ASA), dále Upsarin, Tramadol… mohou však způsobovat nevolnost a bolesti břicha při požití větších dávek. Méně problémů způsobuje Ibuprofen – tj. Ibalgin, Nurofen, Brufen, novější Nalgesin s obsahem naproxenu – v dávkování 1–2x denně, dále léky s účinnou látkou diclofenac sodný, tj. Voltaren, Dolmina… Užívání tablet déle než 14 dní je vhodné konzultovat s lékařem, stejně jako léčení dětí a těhotných žen,
na teplotu a bolest (analgetika antipyretika): paracetamol – Paralen, Panadol, Efferalgan, Mexalen… ASA – např. Aspirin, Upsarin, Tramadol… Ibuprofen – např. Ibalgin, Nurofen, Brufen. Směsi: Coldrex, Nurofen, Efferalgan…,
na chrupavky, svaly a klouby jsou vhodná antiflogistika ve formě gelů nebo mastí, přípravky s obsahem ibuprofenu – např. Ibuprofen gel, mast Dolgit gel, diclofenac ve formě emulgelu – Voltaren…, anebo ketoprofen – např. Fastum gel, Ketonal, Niflugel…,
rozdíly v účinnosti protizánětlivých látek se téměř stírají. Záleží na kvalitě pomocné (nosné) látky: všeobecně se dá tvrdit, že gelová forma uvolňuje účinnou látku více a rychleji,
na pohmožděniny, modřiny, boule – URGODERMYL Gel (určený k ošetření pohmožděnin, modřin a boulí), který díky svému složení příjemně chladí a tiší bolest. Ketoprofen – látka s výrazným analgetickým a protizánětlivým účinkem, ve formě masti jako Fastum gel, ve spreji jako Prontoket, Prontoflex, anebo Ketonal a kyselina niflumová – Niflugel. Ibuprofen gel – mast Dolgit gel. Diclofenac ve formě emulgelu Voltaren, Veral,
další pomoc: náplasti s obsahem diklofenac epolaminu – např. Flector EP tissugel, náplast má 12hodinový účinek,
protizánětlivá léčiva a nesteroidní analgetika (NSA): nesteroidní antiflogistika (antirevmatika) jsou léky používané k léčbě různých zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Mají však dobré uplatnění i při tlumení bolestí doprovázejících tato zánětlivá a degenerativní onemocnění nebo menstruaci,
nedostaví-li se analgetický účinek do týdne a protizánětlivý účinek do tří týdnů po zahájení terapie, je třeba zaměnit použitá NSA za jiná z téže nebo z odlišné skupiny. Zástupci ze skupiny NSA jsou ibuprofen, diklofenac, naprofen,
práce vsedě: židle by měla mít takovou výšku, aby se obě vaše nohy dotýkaly plnou ploskou podlahy, opěra židle by měla být pevná, stůl by měl být v takové výšce, aby se člověk nad ním nemusel hrbit. Po hodině práce je vždy dobré učinit přestávku a protáhnout se,
Priessnitzův obklad (mokrý ručník, igelit, suchý ručník), který si přiložíte na postižený kloub; do odeznění tohoto stavu je vhodné vynechat jakékoliv cvičení,
dlouhodobě působící léky ze skupiny chondroprotektiv – podporují regeneraci chrupavčité tkáně a tvorbu kolagenu,
nenechte klouby prochladnout, udržujte je vždy v teple,
pravidelné protahování těla,
pomáhá užívání vitamínu D,
dbejte na správné držení těla – nebudete muset užívat léky proti bolesti, což prospěje vašemu žaludku i játrům,
pomáhají též fyzikální balneologické a vodoléčebné procedury,
aromaterapeutické oleje se mohou též používat k masáži zad… Muscle relaxants oil – aromaterapeutický ajurvédský relaxační olej k uvolnění svalů,
zvedáte-li těžký předmět, vždy si nejprve klekněte,
při rehabilitačním cvičení se můžete naučit cíleně ovládat jednotlivé svaly,
zůstaňte pohybově aktivní!,
klid v posteli jen na nezbytnou dobu – nebezpečí návyku na bolest,
budete-li držet tělo tak, abyste omezili bolest, a spokojíte-li se s tím, hrozí přepětí některých skupin svalů s následkem odbourání svalové hmoty a podstatně vyšším zatížením kloubů a páteře,
podívejte se kriticky na svoje pracovní místo a držení těla v sedu – vhodné je pravidelné cvičení na uvolnění napětí v zádech,
naplánujte si odpočinkové přestávky a co nejčastěji střídejte sezení a chůzi,
cca 1/3 svého života strávíte v posteli – dobrá matrace by neměla být měkká a měla by mít dobré čalounění,
zredukujte nadváhu a dávejte pozor na přímé držení těla; zkuste balancovat s knihou na hlavě: takto si již naše babičky zvykaly na dobré a zdravé držení těla,
vitamíny, minerály a doplňky stravy pomáhají urychlit léčbu (vyhýbejte se anorganickým minerálům – mohou poškodit ledviny)… vitamín C – 1 g denně – přispívá k tvorbě kostí a chrupavek, vitamín D – pro jeho vznik v těle je důležitý pohyb na slunci, popř. užívat 10 mcg denně (vyšší dávka může být toxická), omega-3 mastné kyseliny – výrazné protizánětlivé a protibolestivé účinky,
strava:
omezte konzumaci škodlivých tuků – zvyšují počet škodlivých tukových buněk, které způsobují obezitu, a produkují i zánětlivé působky, které podporují rozvoj zánětu,
vyhýbat se nadbytku cukru, soli, živočišných tuků, kávy, silného čaje, alkoholu a dalším organismus překyselujícím látkám,
jezte více zeleniny a ovoce,
pijte bylinkové a ovocné čaje namísto sladkých limonád,
dejte přednost rostlinným olejům, ideálně třeba olivovému nebo lněnému,
pokud se nechcete vzdát živočišných tuků, volte ryby, například tuňáka nebo lososa: obsahují zdravé omega-3 nenasycené mastné kyseliny,
omezte stravování v rychlém občerstvení a konzumaci smažených jídel,
psychosomatická léčba: objevit a přiznat si nevědomé neupřímnosti (i vůči sobě samému), pracovat na pravé upřímnosti, být si jist sám sebou a svým vnitřním postojem, zbavit záda nadbytečných břemen.
Poznámka: Zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace.
Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě, že problémy neustupují ani po 7 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.
Nutno konzultovat s lékařem, pokud:
opakovaná, pravidelná aplikace nevede k vymizení obtíží do dvou týdnů,
jde o podání dětem,
v těhotenství a období kojení,
bolest je ochromující, nebo je provázena horečkou či zvracením,
objeví-li se mravenčení nebo ztráta citlivosti v rukou nebo nohou,
bolest vystřeluje ze zad do nohou,
náhlá, doposud nepoznaná bolest,
bolest nemizí a neustupuje,
bolest kloubů s otokem či teplotou,
bolest kloubů trvá i v klidu i v noci,
bolest v žaludku, malátnost, nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem, zvracení – možné nežádoucí účinky léku,
krev ve stolici,
zvracení krve,
objevila se porucha činnosti močového měchýře a střev,
vaše moč má intenzivní zápach, nebo se v ní objevila krev,
v pravidelném pohybu – strečink, jóga, tai-chi, chi-kung, spinální cviky, plavání, chůze na čerstvém vzduchu,
přiměřenou aktivitou můžete předejít vývoji artrózy, která patří k nejčastějším příčinám bolestí dospělých a starších lidí,
snažte se posilovat svaly: pomůžete tím práci kloubů při držení těla,
racionální stravě s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce,
masáže,
spánek na tvrdé matraci,
důležitá je i volba židle u pracovního stolu, volba lůžka (rošt, matrace). Zdravý spánek může ovlivnit i výběr polštáře,
vhodná a pravidelná racionální strava s pravidelným pohybem,
předcházejte vzniku chronických bolestí včasným a správným léčením běžných bolestí.
Bolesti většinou souvisejí se způsobem života. Kdo musí v zaměstnání převážně sedět, měl by do svého denního programu zařadit cviky na uvolnění svalů. Dále:
dostatečný spánek,
omezit konzumaci alkoholu, který sice pomůže při usínání, ovšem zhorší kvalitu spánku a způsobuje nepříjemné bolesti druhý den po probuzení,
nekuřte,
neužívejte žádné léky proti bolestem hlavy proto, abyste byli „fit“,
nikdy bez porady s lékařem neužívejte kombinované preparáty. Mnoho lidí si na tyto léky rychle zvykne a zvýší tím svoji citlivost na bolest,
dopřejte si odpočinek a omezte únavu při sportu,
jezte zdravou a vyváženou stravu pro silné svaly a přiměřenou pohyblivost i hmotnost,
mějte schodiště jasně osvětlená a čistá – na led před domem používat sůl apod. (pro zabránění pádu),
ujistěte se, že je vaše sportovní obuv vhodná, má dobrou podrážku a podporuje dobré držení nohy, má dobrý dezén na spodní straně,
každý den se rozcvičte před denní aktivitou a potom si dejte chladnou sprchu,