Minerály, lidově kameny či šutry, sbírají mineralogové amatéři i profesionálové. Ale existují kameny či kamínky, které ani oni nechtějí vlastnit - kameny ledvinové (močové) a žlučové. Tyto kameny nám dokáží nepříjemně zkomplikovat život, způsobit velké bolesti a často je nutné je odstranit až chirurgicky.
Vznikají nejen ve žlučníku, ale také ve žlučovodu. Vytvoření těchto kamenů je následkem špatné životosprávy (nadměrný příjem cholesterolu, tuků a vápníku a naopak málo hořčíku a vlákniny v potravě), obezita, ale i prudké zhubnutí. Jejich vznik může také způsobit užívání některých léků (například na snížení cholesterolu), nemoci (jaterní cirhóza, hypercholestrolémie) nebo těhotenství.
Z řečeného vyplývá, že jednoznačně nejlepší prevencí je dodržování správné životosprávy, zejména vyloučení tučných jídel ze svého jídelníčku. Důležité je také vysoké zastoupení vlákniny v jídelníčku. Součást vlákniny, pektin, pomáhá při léčbě rozpouštěním již existujících kamenů. Pokud přesto ke vzniku kamenů dojde, dá se léčba podpořit užíváním některých přírodních přípravků.
V první řadě je třeba zmínit jihoamerickou bylinku Phyllanthus niruri, známou pod obchodním označením Chanca Piedra. Tato rostlina obsahuje látky, které působí protizánětlivě, spamolyticky a diureticky. Všechny tři vlastnosti jsou u žlučových kamenů důležité - snižuje se riziko vzniku zánětu na poškozené sliznici a uvolněním svalů se zvyšuje pravděpodobnost uvolnění kamene ze žlučovodu nebo žlučových cest. Užitečný je také extrakt z černé ředkve, obsažený v přípravku Rabanon Bio, který mimo jiné také podporuje rozpouštění žlučových kamenů. Také podporuje sekreci žluči a zlepšuje funkci jater.
Z léčivých rostlin, které pomáhají při žlučníkových obtížích, lze například uvést řepík lékařský, benedikt čubet či čekanku obecnou. Preventivně působí i pití čaje ze smilu písečného, jenž podporuje tvorbu žluče díky obsahu hořčin a díky tomu pomáhá rovněž eliminovat riziko.
Mohou vznikat nejen v ledvinách, ale i na dalších místech močového traktu, proto se někdy označují i jako močové. Důvod, proč vznikají, ještě zcela přesně neznáme. Dochází k nim často při narušení pitného režimu - hlavně při dehydrataci nebo při delším pobytu na lůžku. Můžeme si je vytvořit ale i dlouhodobě nedostatečným pitným režimem.
Proto zásada číslo jedna při jejich prevenci je dodržovat pravidelně pitný režim, složený hlavně z obyčejné pitné vody, občas kombinované s minerálkou či neslazenými ovocnými šťávami či kvalitními džusy. Důležité je mít také vhodně složenou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Mohou být větší, ale také drobné jako písek (lékaři někdy označovaný jako “bahno”). Mohou se lišit složením - nejvíce jsou složeny z oxalátů v kombinaci s fosfátem sodným nebo samotným fosfátem vápenatým (asi 70 %). V některých případech také dochází k jejich vzniku při infekcích močových cest.
Stejně jako u žlučových kamenů, pomáhá zde bylinka Phyllanthus niruri neboli Chanca piedra. Zde se kromě jejího protizánětlivého působení a uvolnění svalů ještě připojí její diuretické působení (podporuje vylučování moči, takže může podpořit “odplavení” kamene z močových cest). Jako doplněk léčby lze rovněž užít přírodní prostředek Ledvinový elixír, který obsahuje několik výtažků z léčivých rostlin. S “propláchnutím” močových cest mohou pomoci také různé urologické čajové směsi. Z dalších čajů také jako doplněk celkové léčby je možné pít například čaj šípkový či z lipového květu.
Autor: PharmDr.Tomáš Arndt
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/kameny-patri-do-prirody-a-ne-do-naseho-tela.htm doma.nova.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz