REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

V březnu je nejvíce oslabený žlučník. Jak mu pomoci?

11/3

Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co žlučníku nejvíce škodí?

 

A jak mu odlehčit?

Pokud držíte předvelikonoční půst, omezili jste tučné potraviny a alkohol, váš žlučník jásá.
Poděkuje vám i za to, že jej nezatěžujete mezi jedenáctou hodinou v noci a jednou hodinou ráno – tuto dobu je jeho aktivita nejvyšší a měli bychom jej nejvíce šetřit. Právě kolem půlnoci je nejčastější riziko žlučníkových záchvatů.

Jak se hlásí oslabený žlučník

Bolestivý žlučníkový záchvat už je většinou poslední signál, že s tímto orgánem není něco v pořádku. Žlučník o sobě dává vědět mnohem dříve:
bolestí hlavy, migrénami, závratěmi
• bolestí kloubů
• nadýmáním
• problémy se spánkem
• bílým povlakem na jazyku
• zežloutnutím očního bělma

Čemu se vyhnout?

Zlaté pravidlo pro zdravý žlučník zní: čerstvost a střídmost. Vynechte tučná a ostrá jídla. Přestaňte na pár týdnů používat bílou mouku, mléko a cukr. Omezte i kávu a černý čaj, stejně jako polotovary a instantní potraviny. Zkuste nesmažit a negrilovat, potraviny raději duste, vařte v páře nebo pečte v troubě.
„Používejte kvalitní oleje – olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá," doporučuje výživová poradkyně Zuzana Komůrková. „Žlučníkářům" také radí, aby se vyhnuli agresivním potravinám. „Neprospěje vám ani mák, datle, fíky a ořechy. Ovoce jezte raději bez slupky," doplňuje poradkyně.

Co zařadit do jídelníčku

„Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou zeleninu, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště mladé výhonky rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest a červenou řepu," říká Zuzana Komůrková.

Další tipy pro zdravý žlučník

• Pijte hořké byliny – kořen pampelišky, ostropestřec, pelyněk nebo schizandru.
• Zařaďte kurkumu – je to antioxidant, který podporuje trávení a pomáhá odstraňovat žlučové kaménky.
• Doplňte zinek – chroupejte dýňová semínka a používejte dýňový olej.
• Zásobte se vitaminem A – nakupte mrkev, čerstvý špenát nebo rakytník.

Žlučník ukazuje na emoce

Podle čínské medicíny je jeho hlavní emocí hněv. „Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit – to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat," vysvětluje terapeutka Miriam Kmotrasová.
Protože žlučník je podle ní „agresivní" orgán, je i člověk, který má se žlučníkem problémy, často podrážděný a vzteklý. Podle Miriam Kmotrasové nás žlučník učí pracovat s agresí, kterou v sobě má každý z nás. „Pokud umíme vnímat svůj život pozitivně, jako příležitost, školu a cestu, nemusíme se zlobit a rozčilovat chováním druhých, jejich názory a hodnotami," říká.

Rizikové faktory žlučníkových onemocnění

• zatěžující životospráva
• kouření
• chronická zácpa
• nezpracované emoce

Tipy pro zdravý žlučník z lékárny

• Žlučníkový čaj – obsahuje směs hořkých bylin (pampelišku, ostropestřec a další).
(např. Grešík, 20 nálevových sáčků za 36 Kč)
• Rabanon – dvacetidenní kúra se šťávou z černé ředkve. Pomáhá detoxikovat žlučník a játra.
(Phytoderma, 20×10 ml, 256 Kč)
• Přehled žlučníkových čajů najdete na serveru 120na80.cz: Speciální léčivé čaje – na žlučník

 

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/v-breznu-je-nejvice-oslabeny-zlucnik-jak-mu-pomoci


Další články

Rizika umělých řas: Hrozí alergie i poškození zraku!

22/3

Dlouhé řasy jsou snem každé ženy. Pokud si je však prodloužíte tak, že si necháte zjednodušeně řečeno na své řasy nalepit umělé, hrozí vám alergie.…

více

Afty v ústech

20/3

Afty v ústech - nepříjemné a velmi bolestivé ploché vřídky, které otravují život. Zajímavé je, že afty jsou tak trochu opředeny tajemstvím, zejména…

více

Lampionky mochyně peruánské v sobě skrývají superpotravinu

18/3

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) má mnoho jmen, od peruánské třešně až po třešně inků či zlaté bobule (anglicky goldberry). Hlavním znakem jsou…

více

6 tipů, jak ulevit bolavým svalům po cvičení

16/3

Přehnali jste to v posilovně a teď máte problém i vyjít schody? Vyzkoušejte některý z našich tipů, který vám pomůže ulevit od svalové bolesti.

více

Znovu ADHD

14/3

V roce 2016 jsem uvedl v krátkém článku základní informace o tomto fenoménu dnešní doby. Téma zůstává aktuální a existuje mnoho odborných publikací.…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru