Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co žlučníku nejvíce škodí?
Pokud držíte předvelikonoční půst, omezili jste tučné potraviny a alkohol, váš žlučník jásá.
Poděkuje vám i za to, že jej nezatěžujete mezi jedenáctou hodinou v noci a jednou hodinou ráno – tuto dobu je jeho aktivita nejvyšší a měli bychom jej nejvíce šetřit. Právě kolem půlnoci je nejčastější riziko žlučníkových záchvatů.
Bolestivý žlučníkový záchvat už je většinou poslední signál, že s tímto orgánem není něco v pořádku. Žlučník o sobě dává vědět mnohem dříve:
bolestí hlavy, migrénami, závratěmi
• bolestí kloubů
• nadýmáním
• problémy se spánkem
• bílým povlakem na jazyku
• zežloutnutím očního bělma
Zlaté pravidlo pro zdravý žlučník zní: čerstvost a střídmost. Vynechte tučná a ostrá jídla. Přestaňte na pár týdnů používat bílou mouku, mléko a cukr. Omezte i kávu a černý čaj, stejně jako polotovary a instantní potraviny. Zkuste nesmažit a negrilovat, potraviny raději duste, vařte v páře nebo pečte v troubě.
„Používejte kvalitní oleje – olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá," doporučuje výživová poradkyně Zuzana Komůrková. „Žlučníkářům" také radí, aby se vyhnuli agresivním potravinám. „Neprospěje vám ani mák, datle, fíky a ořechy. Ovoce jezte raději bez slupky," doplňuje poradkyně.
„Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou zeleninu, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště mladé výhonky rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest a červenou řepu," říká Zuzana Komůrková.
• Pijte hořké byliny – kořen pampelišky, ostropestřec, pelyněk nebo schizandru.
• Zařaďte kurkumu – je to antioxidant, který podporuje trávení a pomáhá odstraňovat žlučové kaménky.
• Doplňte zinek – chroupejte dýňová semínka a používejte dýňový olej.
• Zásobte se vitaminem A – nakupte mrkev, čerstvý špenát nebo rakytník.
Podle čínské medicíny je jeho hlavní emocí hněv. „Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit – to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat," vysvětluje terapeutka Miriam Kmotrasová.
Protože žlučník je podle ní „agresivní" orgán, je i člověk, který má se žlučníkem problémy, často podrážděný a vzteklý. Podle Miriam Kmotrasové nás žlučník učí pracovat s agresí, kterou v sobě má každý z nás. „Pokud umíme vnímat svůj život pozitivně, jako příležitost, školu a cestu, nemusíme se zlobit a rozčilovat chováním druhých, jejich názory a hodnotami," říká.
• zatěžující životospráva
• kouření
• chronická zácpa
• nezpracované emoce
• Žlučníkový čaj – obsahuje směs hořkých bylin (pampelišku, ostropestřec a další).
(např. Grešík, 20 nálevových sáčků za 36 Kč)
• Rabanon – dvacetidenní kúra se šťávou z černé ředkve. Pomáhá detoxikovat žlučník a játra.
(Phytoderma, 20×10 ml, 256 Kč)
• Přehled žlučníkových čajů najdete na serveru 120na80.cz: Speciální léčivé čaje – na žlučník
Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/v-breznu-je-nejvice-oslabeny-zlucnik-jak-mu-pomoci
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz